banner62
BİST
4.997,63
ALTIN
1.129,83
DOLAR
18,84
STERLİN
22,70
EURO
20,35

19 Kasım günü Ticaret ve Sanayi Odası meclisi seçimleri yapıldı. Yeni seçilmiş yönetim olarak görevi devraldık. Görevi devralmamız üzerine Dersim Dernekleri Federasyonu'ndan 2. Tunceli Tanıtım Günlerine katılım daveti aldık. Yeni olmamızdan kaynaklı yönetim kurulu olarak katılıp katılmama noktasında tereddüt yaşadık. Yaptığımız değerlendirme sonucunda katılıp gözlemleyip deneyim kazanarak bir sonraki düzenlenecek olan Tunceli Tanıtım Günlerine Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası olarak daha güçlü katılmak için Maltepe Tunceli tanıtım günlerinde yer almaya meclis olarak karar verdik.

Maltepe tanıtım alanı 4 alandan oluşuyordu.

Birinci alan kültür alanında ; ilçe dernekleri, belediyelerimiz, inanç kurumlarımız, sivil toplum örgütü temsilcileri, yazarlar ,ressamlar yer alıyordu.

İkinci alan yöresel ürünlerin tanıtımının yapıldığı, üçüncü alan yöresel yemeklerin tanıtımının ve satışının yapıldığı ve dördüncü alan ise (etkinlik alanı) Dersimli sanatçıların şarkılarını türkülerini söylediği, binlerce Dersimlinin omuz omuza halay çektiği, şarkılarda sanatçılara eşlik ettiği kendi dilimizden tiyatro oyunlarının sergilendiği alandı.

Biz, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası olarak kültür çadırında yerimizi aldık. Birçok hemşehrimiz standımızı ziyaret etti. Dersim ekonomisini güçlendirmek için ne yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunduk. ilk günkü açılışta Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası olarak kürsüde konuşma fırsatı bulduk. Dersim’in en önemli sorunu olan “göç” konusuna değinip, bunun en büyük sebeplerinden biri olan işsizlik sorununu aşmanın yolunun da üretimin güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıp iş insanlarımızı yatırıma çağırdık.

Dört gün süren etkinlikte yaptığımız sohbetler sonucunda hemşehrilerimiz, 2.'si düzenlenen Tunceli Tanıtım Günlerinin 1. düzenlenen Tunceli Tanıtım Günlerinden çok daha sitemli ve düzenli olduğunu ama yöresel ürünlerin ve yöresel yemeklerin tanıtımının yapıldığı stantlarda eksikliklerin hâlâ devam ettiğini dile getirdiler. DEDEF Başkanı Özkan TECER ile yaptığımız görüşmede düşüncelerini "Yapılan her etkinlik kendi tecrübesini bir sonrakine aktarıyor. İnanıyoruz ki üçüncüsü düzenlenecek olan tanıtım günlerinde sorunlar daha aza inecektir. ” şeklinde ifade etti.

Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası olarak dört gün süren etkinlikte gördüğümüz güzellikleri anlatmakla başlamak istiyorum:

Yerelde siyasetten güçlü olan siyasi partilerin Maltepe tanıtım günlerine katılım sağlamaları, il belediye başkanımız ve ilçe belediye başkanlarımızın tanıtım günlerinde olmaları, ilçe derneklerimizin ve DEDEF’in uyum içinde çalışması, ilçe derneklerinin gelen misafirleri karşılaşmaları ve yöresel yemeklerimizi sunmaları, etkinlik alanındaki sunumların düzenli ve sistemli olması şeklinde ifade edebilirim.

Etkinlikteki eksiklikleri şu şekilde sıralandırabiliriz: İlk olarak yöresel ürünlerin tanıtıldığı stantlarda Dersim yerel üretici sayısının az olması, dışarıdan çağırılan üreticilerin Dersim üreticisi gibi kendilerini tanıtmaları bunun Dersim ürünlerinin marka değerini düşürmesi.

İkinci eksiklik ise;

Yemek reyonunda Zembul Kafe dışında Dersim yemek kültürünü tanıtanın olmayışı...

Kültür çadırında yerel basının ve Dersim’i çektikleri resimleri ile tanıtan fotoğrafçılık sanatı ile uğraşanların olmayışı.

Yerelde faaliyet gösteren inanç merkezlerimizin olmaması, Alevi inancının tanıtımının eksik bırakılması.

Ve bizler bu eksikliklerin giderilmesi için Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası olarak önerilerimizi şu şekilde sıralamak istiyoruz:

*Tunceli tanıtım günleri hazırlıklarına en az dört ay önce başlanmalı.

*Tanıtım günlerini organize edecek içerisinde DEDEF, ilçe dernekleri, il ve ilçe belediyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Sanatkarlar, yerelde faaliyet gösteren inanç derneklerimiz , üretici kooperatiflerimiz birliklerimizin yer aldığı tanıtım günleri platformu oluşturulmalı. Kararlar buradan alınmalı ve görev dağılımı yapılmalı.

*Yerel üreticilerin ürünleri İstanbul’a taşınmalı.

*Yemek reyonunun Dersim’i tanıtan yemeklerden oluşması sağlanmalı.

*Alevilik inancını tanıtan etkinliklere ağırlık verilmesi.

İçerisinde güzellikleri ve eksiklikleri barındıran 2.Tunceli Tanıtım Günlerinin düzenlenmesine emek veren DEDEF’e, ilçe derneklerimize, İstanbul Büyükşehir Belediyesine, Maltepe Belediyesine ,sivil toplum örgütü temsilcilerine, sanatçılarımıza, katılım gösteren Dersim halkına ve dostlarına Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası meclisi adına teşekkür ederiz.

Sorunların aza indiği 3.Tunceli Tanıtım günlerinde görüşmek üzere.

TSO Başkan Yardımcısı
Sönmez Aydın

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hesene memi 2022-12-23 11:30:36

Dedef siyasi bir dernektir.Halkın sorunlarını bilmez.O siyasetini yaymaya çalışır.Dedef bugüne kadar halkımızın hiçbir sorunuyla ilgilenmedi.O nedenle bence Tunceli halkını kucaklayan dernek ve vakıflar kurulmalıdır.Hem de siyasetten arınmış olmalı..Siyasetten, ideolojilerden çok çekmiş bir halkız.Bizim iktisaden kalkınmamız ve istihdam yaratmamız gerekir kanısındayım.