banner62
BİST
5.319,91
ALTIN
1.322,59
DOLAR
21,21
STERLİN
26,41
EURO
22,78

Maçoğlu’ndan Dersimspor’a yardım çağrısı

Düzgün TV’nin düzenlemiş olduğu Dersimspor’a yardım kampanyasına Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu katılarak, kulübe destek verdi.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
31 Ocak 2021 Pazar 20:47
Maçoğlu’ndan Dersimspor’a yardım çağrısı

KENAN KANDİL - Düzgün TV yayın yönetmeni Serdar Altun’un moderatörlüğünde yapılan programa, Dersimspor kulübü başkanı Ali Kırmızıtoprak, kulüp yöneticisi Erdem Araç ile Almanya Dersimspor kulübü Halkla ilişkiler sorumlusu Erkan Karakaplan katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Düzgün TV yayın yönetmeni Serdar Altun şu ifadelere yer verdi:

“Evet canlar bugün DERSİMSPOR’LA EL, ELE kampanyasını başlattık Düzgün TV olarak ve değerli konuklarım var. Dersimspor’u tekrar 3. Ligde görmek istiyoruz, Eğer imkanlar el verirse Dersimspor’u 2. Ligde de görmek isteriz. Ben Avusturya futbol federasyonu 2. Lig hakemiyim, birçok uluslararası hazırlık maçları yönettim. Avusturya’da yaklaşık 1.600, 1700 maç yönetmişim, futbolun içinde büyüyen bir kişiyim, futbolu iyi takip eden birisiyim, Dersimli olduğum için Dersimspor’uda üst liglerde görmek istiyorum. Özelliklede Galatasaray’la yapılan maçı hatırlatmak isterim güzel canlarımıza, tekrar o günleri bir daha yaşamak isteriz. Bunun için DERSİMSPOR’LA EL, ELE vermek her Dersimli’nin görevidir diye düşünerek, yayın yaptık diyerek sözü belediye başkanımıza veriyorum

İlk sözü alan Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu yaparak, şu ifadelere yer verdi :

“Özellikle Dersimspor’u son 5 ile 10 yıl içerisinde Türkiye’de ve Türkiye dışında yarattığı enerjinin verdiği sinerjiyle Dersim sevgisi yüreğimizde yer edindi. Pertek’te çalışırken hatırlıyorum Malatya’da bir ve iki maç yapılmıştı, Elazığ’dan konvoylarla Malatya’ya gidildiğini Dersim’i orada nasıl temsil edildiğini Dersim’e Dersimspor’a değer verildiğini orada görmüştüm. Hepimiz belli yaşlara gelmemize rağmen orada heyecanlanmıştık o tribünlerde. Ben her Dersimli’nin Dersimspor derneğinde yüreğinde bir şey kıpırdadığına inanıyorum. Çünkü kendimizin üzerimizden var ettiğimiz kutsal topraklar dediğimiz bu yerler, bu topraklarda kurumsallaşmış bütün STK lar kurumlar ve benzeri bütün alanlara dair bir sempatisi var ve bu anlamıyla da uzun süredir Dersimspor’a hizmet etmiş bütün yöneticileri ve hizmet edecek bütün yöneticileri birer Dersimspor’a dünden bugüne  tek, tek isim vermeden destek veren her bir insanın aslında Dersimspor kulübüne değil, Dersim’deki bu topraklardaki insanlara duyduğu sevgiye de hizmet etmiş olur. Bu anlamıyla da sadece yöneticilerin sahip çıkacağı yada sadece yöneticilerin hizmet edeceği  koşturacağı bir yer değil, Kocaman Diasporadaki yaşayan Dersimlilerin temsiliyetidir. 1 milyon insanın yaşadığı Dersimli var ve bu Dersimliler Dersimspor dediğinde sadece Dersimspor değil, sadece kendine değer olarak biçtiği kutsal yerleri Düzgün baba, Munzur Baba ve benzeri dağların ismi yaylaların ismi duyulduğunda aslında bir sempatiyle karşılaşarak, bu sevgi  dışa çıkıyor işte bu anlamıyla Dersimspor’un geçmişten, bugüne hizmet eden bütün yöneticilerine teşekkür etmek istiyorum. Yine hiç kırılmadan, darılmadan birlikte bu takıma sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle iş insanlarının, milletvekillerimizin, 7 tane ilçe Belediye Başkanlarımızın, Merkez Belediyemizin gerçekten de diasporada yaşayan ülke içerisinde buraya yılda bir seferde gelse, insanların gücü oranında Dersimspor’un yanında olması gerektiğini düşünüyorum, Ki öyle olduğunu da düşünüyorum, son olarak Dersimlilerin Dersimspor’a destek olmalarını gelir ve giderlerin şeffaf bir biçimde herkese paylaşacağız ve diyalog içinde olacağız çünkü bu durumlarda daha çok yöneticilerimize karşı bazı durumlar oluyor ben Dersimspor’un dünden bugüne yarına bütün yöneticilerin çalışmalarını gönüllü bir şekilde yaptığını, emek verdiğini, işini bıraktığını, bununla ilgilendiğini biliyorum, buradan hem sizin huzurunuzdan, hem de bizi izleyen tüm Dersimlilere, hem yöneticilerimize, hem destek verenlere selam ve teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

2. sözü alan Dersimspor Başkanı Ali Kırmızıtoprak yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi :

“Düzgün TV alevilerin umudu, alevilerin sesi olarak yayınlarına devam ediyor. Bu anlamda da sizlere ve Düzgün TV de çalışan canlara selamlarımı iletiyorum. Dersimspor kötü bir süreçte geçiyor, maddi anlamda sıkıntılar çok ! Bizden önceki yöneticiler Dersimspor’a sıkıntılar yaşattılar, sıkıntı derken Dersimspor’u 3. Ligden, BAL ligine, BAL liginden, Dersim Amatör Ligine kadar düşürdüler. O dönemlerde büyük maddi bir güç oluştu, herkes Dersimspor’u destekledi. Dersimspor kentin ortak değeridir. Herkesin bu değere katkı sunması gerekmektedir. Bu coğrafya, güzel bir coğrafyadır. Dersimspor pandemiden dolayı zor bir süreçten geçiyor. Maddi imkan yaratmaya çalışıyoruz. Kime gidiyorsak, Dersimspor 3. Ligdeydi, 3. Lige çıktı ne oldu şimdi ! Dersimspor’un emeğini sattılar, Dersimspor’un otobüsünü sattılar, tamam ama kötü bir yönetim anlayışı varmış ve söylenenleri herkes biliyor. Burası küçük bir kenttir, kimin ne olduğunu herkes biliyor. Sonuçta ben Dersimspor kulüp başkanıyım yönetimimiz şeffaftır. Siyasete bakmayacağız, siyasete futbol yerleşti mi? Büyük sıkıntılar yaşarsın. Ama siyaset yapan insanlarada saygı duyarız. Dersimspor çok büyük değerdir. “

3. sözü alan Dersimspor’un Avrupa sorumlusu Erkan Karakaplan yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Bende burdaki Alman Dersimspor’un Başkanı Hasan Düzgün ve Özcan Düzgün olmak üzere şahsım adına herkesi selamlıyorum. Geçmişte Dersimspor’un başkanıyken buradan Avrupa Dersimspor kulüpleri federasyonu girişimlerimiz olmuştu. Çok değerli Hanefi Akbay’ın ve Ayhan Ağırcan bu girişimde görev almışlardı. Bu konuda Danimarka’dan, Hamburg’dan, Solingen’den, Munich’den, Duisburg’dan ve bir çok yerden Dersimsporlular, Munzurspor’lular bize yakın isim adlandırmalarıyla bir çok isimle beraber hareket ettik. O dönemler burada federasyonlaşma ve bu federasyonlaşmayla beraber merkez üs Dersim olmak üzere bizim bölgemize, oralara emek harcayalım dedik. Zaten buradaki Dersimsporla beraber oraya da gittik, orada maçta yapmıştık. Dönem, dönem yöneticilerle beraber kontağa geçerek Avrupa’dan birbirimize kurumsal destek verme noktasında da girişimlerimiz oldu. Yani bunların olması gerekiyor. Çünkü sonuçta biz yüzümüzü Dersim’e dönüğüz bu konuda, o toprakları seviyoruz, oranın insanları seviyoruz sonuçta, oradaki gelişmelerin ister alevi felsefesinde olsun, ister devrimci felsefede olsun çok önemsiyoruz. Oradaki başarıların her birisinin, bizim başarımız olarak ele alıyoruz. Bu belediye bazında da böyledir, farklı noktalarda da böyledir. Gelişmelerin her birisi buradaki diasporda yaşayan Dersimlileri sevindiriyor, Dersim dostlarını heyecanlandırıyor. Bu açıdan bugünkü yönetim kurulu yine bizimle beraber kontak kurarak bu süreci bizimle beraber omuzlayalım diyerek çağrıda bulunmuştur. Bu açıdan Avrupa’daki her Dersimsporluların, Dersimli işadamlarının ve Dersimlilerin bu konuda ortak hareket ederek, bu arkadaşların bize sunacağı proje bazında hareket etmek istiyoruz. Bu proje bazında hareket derken hep kişileri ön planda tutmak yerine kurumları ön plana çıkarmaktır. Biliyorsunuz özellikle futbol kolektif bir oyun, yani bir tek oyuncuyla çözülecek sorunlar değildir, takım oyunudur. Bu takımın içinde yöneticiler vardır, futbol şube sorumlusu vardır, Antrenörü vardır, seyircisi vardır, destekleyeni vardır, dua edeni vardır, hepsi vardır, yani bunları bir araya getirildiğinde bunlarla beraber güzel işler yapmak her birimizin omuzlarında olan bir yüktür. Ve bunu da bir gururla taşımak istiyorum. Bunu yapacak kapasitedeyiz. Bu açıdan Başkanım Ali olmak üzere yöneticilerin her birisine Dersimspor için en sıradan faaliyet yürüten ve emek veren herkese selam göndermek istiyorum.

4. sözü alan Dersimspor yöneticisi Erdem Araç yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Dersimspor için herkesin bir araya gelmesi , herkesin kenetlenmesi, birleşmesi ve bu ortak değeri tekrar ayağa kaldırması gerekiyor, bu anlamda Dersimspor’un yükü ağırdır. Dersimspor çocuklara, gençlere kendi kültürlerinin kaybetmemeleri ve bunu yaşatmaları için önemli bir kurumdur.

Sonuç bölümünde  Düzgün TV yayın yönetmeni Serdar Altun konuşmasında, “Geçmiş, geçmiş kalmıştır, Dersimspor’u bir üst lige nasıl çıkarırız projesini geliştirmek lazımdır, hesabını yapmak lazımdır. Düzgün TV olarak Dersimspor’un naklen yayın yapma hakkını alarak, yayınlamak istiyoruz.

Sonuç bölümünde Dersimspor’un Avrupa sorumlusu Erkan Karakaplan konuşmasında, “Dersimspor deyince büyük düşünmek zorundayız Ali Başkan söylediği gibi sorunlarından kaynaklı önü tıkalı gibi görünse de Dersimspor’un önü tıkalı olabilir ama Müslümanlar gibi şeytanı taşlayan, Yahudiler gibi ağlama duvarında ağlayan veya Hristiyanlar gibi diz çöken bir toplum değiliz. Yani biz aleviler bu felsefeye uygun hareket etmek zorundayız. Darda ve zorda Hızır yardımcıdır. Biz kendimiziz, biz gücümüzle sorunları çözmeliyiz. Şimdi meseleye şöyle bakmak lazım Dersimspor bir futbol ağıyla sınırlı olacak bir mesele değildir. Dersimspor deyince büyük düşünmek durumundayız. Tüm spor dallarını ele alacak bir biçimde değerlendirmeliyiz şimdi futbol öne çıkmış bunun için elinde geleni yapmak zorundayız. Ama esas mesele Dersimspor’u tüm alanlarda temsiliyetini sağlayacak projeler ve toplumun her ayağına yaymaktır. Yani herkesin üye olabileceği, herkesin söz hakkı olabileceği, Herkesin katkı sunabileceği bir perspektifler oluşturmalıyız. Bu noktaları bu yönetim ele alırsa bize düşen ne görev verilirse, görev almaya hazırız. Alman Dersimspor Ludwig kulübü olarak Türkiye Dersimspor kulübüne 3.000 AVRO bağış yaparak kampanyayı başlatıyoruz” dedi.

Son Güncelleme: 12.02.2021 11:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.