banner62
BİST
8.093,54
ALTIN
1.904,96
DOLAR
28,95
STERLİN
36,85
EURO
31,89

Pertek’teki arazi satışlarına EMEP’ten tepki

Emek Partisi Pertek İlçe Örgütü tarafından yapılan açıklamada Pertek’teki arazi satışlarıyla ilgili kararın halka sorulmadan alındığı belirtildi.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
30 Aralık 2020 Çarşamba 09:43
Pertek’teki arazi satışlarına EMEP’ten tepki

Emek Partisi (EMEP) Pertek İlçe Örgütü tarafından yapılan açıklamada Pertek’teki arazi satışlarıyla ilgili açıklama yapıldı. İbrahim Gül tarafından kamuoyuyla paylaşılan açıklama şöyle;

"İki yıla yakındır Pertek Belediyesini yöneten CHP ve onun belediye başkanı, tek adam yönetim anlayışını ısrarla sürdürmektedir. Halkçı, şeffaf ve en nihayetinde Derman Belediyeciliği söylemleri ile yönetime gelen bu anlayış, halkı hızlıca unutmuştur. İki yıla yakındır yönetilen belediyede halkın iradesi bugüne kadar esas alınmamış, benmerkezci bir yönetim anlayışı hâkim olmuştur. Oysa bütün Pertekliler de biliyor ki, seçim dönemi AKP gericiliği karşısında halkın çıkarları için önemli bir tutum alınmış ve sonuçta seçilen CHP’li başkan halka ‘birlikte yöneteceğiz’ sözünde bulunmuştu. Elbette ki verilen sözler halkımız tarafından unutulmuş değil."

"SATILACAKSA HALK KARAR VERİR"

"İşçi alımında ortaya çıkan ve çeşitli kesimlere kadro dağıtan anlayış, aralık ayında arsa satışlarıyla ilgili alınan meclis kararından sonra da rant dağıtımına vesile olacaktır. Çünkü belediyenin ve dolayısıyla halkın olan mülklerin satışı yine halka sorulmadan ve halkın iradesi esas alınmadan satışa çıkarılmıştır! Eğer belediyeye bir mülk alınacak veya belediyenin bir mülkü satılacaksa buna mutlaka halk karar vermelidir!"

"HALKA BİLGİ VERİLMEDİ"

Belediyenin aralık ayı meclis toplantısında arsa satışlarının yanı sıra, Kaledibi Mahallesi 487 ada 7 parselde bulunan binalar ile İstiklal Mahallesinde bulunan 192 ada 15 parseldeki yoksul halkımızın oturduğu belediye lojmanlarının da bu satışların içine alındığı görülmektedir. Kırk iki parselden oluşan ve yaklaşık üç bin dönüme tekabül eden bu satışın adı, belediyeyi tamamen mülksüzleştirme ve talan satışıdır! Ayrıca yanlış bir karar olan bu satışların neden yapıldığı, hangi ihtiyacı karşılamak için yapılacağı konusunda halka bilgi verilme gereği bile duyulmamıştır. Belediye Meclisinde yapılan oylamada bu satışlara çekimser kalmanın da onaylamak olduğunu buradan bir kez daha hatırlatırız. 

"GEÇMİŞİN HESABI SORULMADI"

"Belediyenin içine girdiği ekonomik çıkmazı aşmanın yolu belediyeye ait bütün taşınmazları satmakla aşılamaz. Belediye Başkanı kalan üç yılını satılan arazi ve binalardan elde ettiği gelirle mi bitirmeyi planlıyor? Aslında içine düşülen kriz aynı zamanda bir yönetememe krizidir. CHP Belediyesi geçmiş beş yılın hesabını sormak bir yana dosyaları tozlu raflara kaldırarak adeta geçmişin üstünü örtmüştür."

"BU KARARDAN DÖNÜLMELİDİR"

"Emek Partisi olarak diyoruz ki; halkımızın haklı tepkisine neden olan bu yanlış (arsa satışı) karardan bir an önce dönülmelidir. Belediyenin mali durumuna dair tablo kalem kalem halka açıklanmalıdır. Halkımızın büyük fedakârlık ve çabalarıyla kazanılan bu mevzilerin ben bilirim, ben yaparım anlayışıyla yönetilmesi çözümsüzlüğü derinleştiren anlayıştır. Çözüm; halkın iradesine dayanan demokratik bir anlayışa dayanarak yönetmektir. Bir kez daha belirtelim ki, halkın iradesinin etkin olmasının yolu, mahalle, kadın ve gençlik meclislerinden oluşan Halk Meclislerinin yönetmede doğrudan rol almasından geçer."

Bugün belediyede karşı karşıya kalınan durum; kentin temel sorunları üzerinde fikir üreten, tartışan ve çözüm önerileri sunan meclislerin olmayışıdır. Pertek Belediyesi halkın iradesini esas almadığı sürece, bütün yanlış uygulamalarının karşısında durmak, eleştirilerimizi yöneltmek ve halkımızla dayanışma içinde olmak mücadele anlayışımızın sorumluluğudur.

Son Güncelleme: 13.03.2021 22:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2020-12-30 15:18:58

belediyenin taşınmazlarının satılması doğrudur..Yatırım için kaynak şart..Bütün belediyerde satıyor..

Avatar
Ali 2021-01-01 12:55:51

Emek partisi daha önceki yıllarda Pertek belediyesini yönetti ve halka bir şey yapmamıştı..Halkta emek partisinin belediye başkanını seçmemişti..PEKİ emek
partili beldiye başkanı neden seçimi kaybetti?..

Avatar
pertekli 2021-01-01 12:59:08

Emek partili belediye başkanı Pertek'te niye bir daha seçilmedi..?.Halk cevabını vermişti..Emek partiliyi seçmemişti.

Avatar
Halk 2020-12-30 20:01:19

Dinime küfreden müslüman olsa bari

Avatar
Umt 2022-02-21 21:17:53

Muhtemelen perteğin görüp görebileceği en kötü tirnak icinde sol belediye pratiğini görüyoruz ve yaşıyoruz. Perteği tanımadığı okadar açık ki.. hayretle izliyoruz