banner62
BİST
8.213,76
ALTIN
1.649,29
DOLAR
27,31
STERLİN
33,30
EURO
28,84

Munzur Gözeleri için il başkanları ne söyledi?

Munzur Gözeleri’nde yapımına başlanan ve 8 milyon tutarındaki peyzaj projesine ilişkin siyasi partilerin il başkanları ve temsilcileri görüşlerini Yeni Tunceli Gazetesi'ne açıkladı.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
11 Ağustos 2020 Salı 15:55
Munzur Gözeleri için il başkanları ne söyledi?

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ:
İl Eş Başkanı Nuşat Yeşil

“Öncelikle gözelere el atılması gerektiğini düşünüyoruz. Ama bunun bir proje kapsamında yapılmasını doğru bulmuyoruz. Mevcut durumunu da çok onayladığımızı söyleyemeyiz. Su kaynakları hassas yerlerdir. Hem inançsal açıdan hem de temiz su kaynağı açısından bu kadar insan yoğunluğu gözelere zarar verebilir. Burada inancımızı tamamen hiçe sayan bir anlayış var. Bu tür projelerin arkasından farklı şeyler geliyor. Şu anda gözlerde 8 milyon tutarında yapılacak bir proje yok. Bizler şunu düşünüyoruz. Bunun arkasında farklı şeyler gelebilir. Orayı turizme açarak farklı bir statü getirebilirler. Alevilik inancında kutsal mekânlara hiçbir şekilde insan eli değmez. Doğal haliyle kalmalıdır. Mevcut konumunun korunması, bütün binaların yıkılması ve Munzur Gözeleri’nin 100 yıl önceki konumu neyse aynı duruma getirilmesi ve sadece inanç merkezi olarak kalması gerektiğini düşünüyoruz”

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ
İl Başkanı Fatih Tek

“Malumunuz Ovacık Gözeleri Tunceli halkı için inanç alanı ve kutsal merkezlerden bir tanesidir. Sizin de bildiğiniz gibi bölgeye çok sayıda ziyaretçi akını var. Ancak maalesef izbe bir alana dönüşmüş durumda. Yürüme yollarında bile insanlar zorlanıyor. Gözelerde kullanım alanı noktasında ciddi ihtiyaçlar var. Ovacık Gözeleri, inançsal bakımdan hiçbir değişiklik yapılmadan daha kullanışlı bir hale getirilecek. Akla ve mantığa sığan bir projedir. İnsanların düşündüğü gibi tamamen bozma veya tahrip etme gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Biz bu anlamda projeyi destekliyoruz”

CUMHURİYET HALK PARTİSİ:
İl Başkanı Ali Mustafa Çelik

Bu işin iki yönü var. Birincisi burası bir inanç kurumudur. Aleviler için kutsal bir mekân ve ziyaretgahtır. Bu bakımdan peyzaj düzenlemesi, Alevi ziyaretgâhı olması dikkate alınarak yapılması gerekiyor. Bölgenin dokusuna uygun olması ve doğal haliyle olması gerekiyor. Taşsa taş kayaysa kaya. Aynı olduğu gibi korumalıyız. İkincisi ise burası 1. derece sit alanıdır. Burada yapılacak projelerde sit alanı olduğu dikkate alınmalıdır. 18 adet işyeri yapılacak. Bu işyerlerinin çevre düzenlemesiyle ne alakası var. Buraya bir ticari merkez ve panayır alanı gözüyle bakılıyor. Bu proje, bu haliyle kutsalımıza aykırıdır. Munzur Gözeleri panayır alanına çevrilmek isteniyor. Biz bu açıdan doğru bulmuyoruz ve meseleyi bu iki yönden değerlendiriyoruz.

EMEK PARTİSİ:
İl Başkanı Ergin Tekin

Her şeye karşıymışız gibi bir algı yaratılıyor ancak öyle bir durum söz konusu değil. Projenin getirisi ve götürüsüne bakılmalı. Mevcut bölge doğal sit alanı ve böyle projenin oraya yapılmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Gözelerdeki suyun yok olması, yaban hayatının ve iklimin olumsuz bir şekilde etkileneceğini düşünüyoruz. Diğer yandan burası eğlence alanı değil, inanç merkezidir. Buranın ticari alanı dönüştürmesiyle birlikte ilerleyen zamanlarda halkın ziyarete girmesi engellenebilir. Halka sorulmadan, derneklere ve kurumlara sormadan bu projenin yapılmasını doğru bulmuyoruz. Doğanın talan edilmesine karşı çıkıyoruz. Dediğimiz gibi halkla birlikte yapılacak bir düzenleme olabilir ancak böyle bir dayatmayı kabul edemeyiz. Yıllardır kirlenen bir su var ve biyolojik arıtma tesisi yok. Bu durum, Munzur’daki balıkların yok olmasına sebep olacaktır. Burası bir kültür havzasıdır ve tarihsel bir birikim vardır. Tüm bu koşullar göz önüne alınmalıdır.

DEVA PARTİSİ:
İl Başkanı Mesut Tekin

Alevilik için kutsal bir ziyaretgâh ve 1. derece doğal sit alanı olan Munzur Gözeleri’nin, bölge halkına rağmen dayatılarak yapılmak istenen peyzaj proje çalışması ve ticaret merkezine dönüştürülmeye çalışılması asla kabul edilemez. Alınan bu karar acil olarak askıya alınmalı; bölge halkının ve tüm kesimlerin görüşü alınarak tekrardan değerlendirmesi önem arz etmektedir. Dersim halkının onaylamadığı bir proje halkın nezdinde olduğu gibi bizler içinde hiç bir zaman asla kabul edilmeyecektir.

GELECEK PARTİSİ:
İl Başkanı Eser Köse

Munzur gözelerinde yapılması planlanan peyzaj projesinin, bizlerin aklında ciddi soru işaretleri bırakmaktadır. Biz kutsalımız olan Munzur'a, gözelerimize ve doğamıza verilebilecek tahribattan dolayı endişeliyiz. Gözelerimize bu çalışmanın yaratacağı etkinin muhasebesini yapmamız gerekiyor.Bu konu ile ilgili halkımız gerekli bilgiye sahip değildir. Aklımızda kalan sorulara cevap alabilmek adına bir toplantının yapılmasının doğru olacağını düşünüyoruz.  Bu projenin gelecek yıllarda ticari faaliyetlerin de anahtarı olma ihtimali de bizleri düşündürmüyor değil. Munzur Gözeleri’nde, manevi hassasiyetlerimizin göz önünde tutularak yapılacak bir projenin karşısında değil yanında olduğumuzun bilinmesini isterim.

Son Güncelleme: 26.08.2020 10:10
Anahtar Kelimeler:
Munzur Gözeleri
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Can 2020-09-24 02:01:52

En çok neye şaşıyorum..Eski tüfek solcular birden Alevici kesildi..ya düne kadar inanca atıp tutanlara ne oldu?..Ama halk yutmaz,aslında inançla ilgileri yok,fakat istismar ediyorlar..Takiye yapıyorlar..inancı kendi siyasetlerine malzeme yapıyorlar.