banner62
BİST
7.961,05
ALTIN
1.881,11
DOLAR
28,94
STERLİN
36,45
EURO
31,23

Ergin Tekin: Ekonomik kriz halkın omzuna yüklendi

Emek Partisi İl Başkanı Ergin Tekin tarafından yapılan yazılı açıklamada asgari ücret ve pandemi sürecine ilişkin değerlendirme yapıldı.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
29 Kasım 2020 Pazar 10:40
Ergin Tekin: Ekonomik kriz halkın omzuna yüklendi

Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Ergin Tekin tarafından yapılan yazılı açıklamada asgari ücret ve pandemi sürecine ilişkin değerlendirme yapıldı. Tekin, insanca yaşanacak asgari ücret talebini bir kez daha dile getirirken, salgınla mücadelede 21 tam kapanma talebini dile getirdi. Açıklamanın detayları şöyle;

Pandemi ve pandemiyle birlikte daha da şiddetlenen ekonomik kriz, “tek adam rejimi”nin “çarklar dönecek” ısrarı nedeniyle her gün daha da ağırlaşarak işçi sınıfı, emekçiler ve yoksul halk kitlelerinin üzerine bir kâbus gibi çöktü.

Günlük ölümler yüzlerle vaka sayısı binlerle, on binlerle ifade ediliyor.  Saray erkanını, AKP’nin hatırlıları günlük olarak test yaptırırken işçilerin ‘yaygın test yapılsın’ talebi dikkate alınmıyor. Pandemi başladığından bu yana işçiler “sürü bağışıklığı”na terk edilmiş durumda. 

Pandemi döneminde ihmal edilmeyen bir tek önlem oldu. O da arka arkaya çıkarılan ekonomik paketler aracılığıyla tekellerin karının korunması için atılan adımlardır. Ekonomik krizin yükü işçi, işsiz, yoksul köylü, küçük esnaf, emekli kısacası tüm halkın omuzuna yüklenmiştir. 

Bu dönemde işten atmalar yaygınlaştı, işsizlik çığ gibi büyüyor, hayat pahalılığı katlandı. Emekçiler bu dönemde ücretsiz izin, kısa çalışma ödeneği, zorunlu izne çıkarmayla fiilen 1100-1700 TL düzeyine düşen ücretlerle hayatta kalmaya çalışıyor. Emekçilerin bu duruma düşmesinin sorumlusu siyasi iktidardır. Ne var ki “eve ekmek götüremiyorum” diyen esnafa “abartma al bir keyif çayı iç”; “ne iş olsa yaparım” diyen işsizin feryadına “işsizlik yok, mesele mesleksizlik, mesele iş beğenmezliktir” diye cevap verildiği günlerden geçiyoruz. 

Bu ortamda gelirlerin büyük bölümünün işçilerin ve bordro mahkumu kamu emekçilerinin vergilerinden oluşan 2021 bütçesinde bütün kaynaklar faiz ödemelerine, diyanete, savaşçı politikaların gereği olarak silah harcamalarına ve örtülü ve açık ödenekler olarak sarayın ihtiyacına tahsis edilmiştir. 2021 bütçesinde işçi, işsiz, üretici köylü, küçük esnaf, kadın, genç, çocuk yoktur.
Mevcut Asgari ücret açlık sınırının altına düşeli aylar oluyor. Hal böyleyken yakında görüşülmesine başlanacak 2021 Asgari ücretin belirlenmesinde gerçekleşen 2020 ve beklenen 2021 enflasyon oranı baz alınarak brüt 3200 -3300, net 2500-2600 TL civarında rakamlar dillendirilmeye başladı bile. 

TÜİK rakamlarının gerçeklerle örtüşmediği ayyuka çıkmıştır. Asgari ücret; kıstasın açlık sınırı olarak alınmadığı, hak kayıplarını karşılayacak, insanca yaşanabilecek bir düzeyde olmalıdır.

Pandemiye karşı mücadelede bilimin yol göstericiliği temel alınmalıdır. Bu bağlamda TTB yapılması gerekenleri ortaya koymuştur.

* Eğitim, sağlık, hijyen ve genel temizlik (belediye) gibi zorunlu olan mal ve hizmetlerin dışında üretim ve hizmet sunumu durdurulmalı, çalışanlara tam ücretli izin verilerek 21 gün tam kapanma sağlanmalıdır.

* Üretime ve hizmet sunumuna devam edenlere düzenli test yapılmalı, sağlıklı çalışma koşulları ve 6 saati geçmeyecek kısa çalışma saatleri uygulanmalıdır.

* Salgın süreci sona erene kadar yoksulluk sınırının altında geliri olan veya hiç geliri olmayan her haneye sosyal ekonomik destek verilmeli, ücretsiz doğalgaz, su, elektrik, telefon, internet hizmeti sağlanmalı, bu durumda olan yurttaşların kredi borçları ertelenmelidir.

* Sermaye kesimine sağlanan Teşvik, vergi, sigorta indirimi gibi ayrıcalıklara son verilmeli, hizmet alımında garanti ödemeleri iptal edilmeli bu kapsamdaki tüm projeler sonlandırılmalıdır.

* İşsizlik fonu, bireysel emeklilik fonu gibi fonlar amacı dışında kullanılmamalı, yönetimi işçilerin çoğunlukta olduğu kurullara bırakılmalı ve tüm kaynaklar kuruluş amaçlarına uygun olarak işçileri ve halkın ihtiyaçları için kullanılmalıdır.

* Pandemi süreci fırsata çevrilerek uygulanan baskı politikalarına, yasaklara, antidemokratik uygulamalara son verilmeli, haklar güvence altına alınmalıdır.

Taleplerimizi kazanmanın yolu mücadeleden geçmektedir. Başta sendikalar, meslek örgütleri olmak üzere siyasi partiler, emek ve demokrasi güçleri olarak haklarımızı ve taleplerimizi kazanmanın, özgürlük alanlarını genişletmenin, iktidarın baskı ve sömürü politikalarını geriletmenin yolu birlikte hareket etmekten ve ortak mücadeleden geçmektedir.

Ergin TEKİN
Emek Partisi Dersim İl Başkanı

Son Güncelleme: 06.12.2020 22:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Munzur Ali 2020-11-29 14:32:57

Bu ülkede sosyalistleri oyu yüzde sıfır..Ama umurunda değil..Küçük rantlar peşinde..Sosyalistler niye halktan oy almıyor.?Kendilerine sormak lazım..Siyaseten bitmişler,artık modern parti kurmaları lazım..Klasik anlamdaki komünizm, sosyalizm bitti..