banner62
BİST
8.026,27
ALTIN
1.899,19
DOLAR
28,94
STERLİN
36,58
EURO
31,43

Emek Partisi: Kurmancî’yi ve Zazakî’yi seçelim

Emek Partisi Dersim İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada, "Anadilde eğitimin önündeki bütün engeller kaldırılsın diyoruz. Velileri ve öğrencileri kazanılmış bir hak olan Kürtçe derslerini seçmeye çağırıyoruz" denildi.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
31 Ocak 2022 Pazartesi 17:20
Emek Partisi: Kurmancî’yi ve Zazakî’yi seçelim

Emek Partisi Dersim İl Örgütü tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle; Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaokullarda seçmeli derslere dair süreç devam ediyor. Bu dersler arasında 5,6,7 ve 8. sınıflardaki öğrencilerin seçebileceği Kürtçe (Kurmancî ve Zazakî lehçeleri) de var. Prosedüre göre seçmeli bir dersin açılabilmesi için en az 10 öğrencinin başvuruda bulunması gerekiyor. 
Bu yıl Kürtçe seçmeli derslere dair kamuoyunda yoğun çağrılar oldu. Bu çağrılar neticesinde şimdiye dek olmadığı kadar çocuk ve aile Kürtçe dersleri tercih etti. 3 Ocak’ta başlayıp 21 Ocak’a kadar devam eden süre, 7 Şubat’a kadar uzatıldı. 

Yıllardır dillendirilen anadilde eğitim talepleri neticesinde seçmeli ders sistemine geçen Milli Eğitim Bakanlığı, bu konuda herhangi bir hazırlık yapmamış, seçmeli derslere dair alt yapıyı oluşturmamıştır. Ama hükümet yetkilileri bunu her fırsatta bir propaganda malzemesi olarak kullanma çabasından da geri durmamışlardır. 

Bugün gelinen noktada Türkiye’de, kamuda yalnızca 79 Kürtçe öğretmeni istihdam edilmişken bahse konu çağrılar vesilesi ile çok sayıda öğrencinin Kürtçe dersleri seçtiği, konuyu yakından takip eden kişi ve kurumlar tarafından dile getiriliyor. Hal böyle iken bu kamusal hizmetin nasıl verileceği tartışması da devam ediyor. Bugüne dek üniversitelerdeki Kürdoloji bölümlerinden mezun olmuş 1500’den fazla öğretmen var, ancak bu sayının dahi çok yetersiz olacağı ortada.

Öte yandan okul müdürlüklerinin seçme sürecinde ailelere engeller çıkardığı, İl Milli Eğitim Müdürlükleri’nin öğrencilerin bu yılki yoğun taleplerini Milli Eğitim Bakanlığı’na aktarmadığı basına yansıyan haberler arasında. 

Tüm bu tablo dolayısıyla Emek Partisi Dersim İl Örgütü olarak, partimizin geçtiğimiz günlerde açıkladığı ‘Bağımsız, Demokratik Bir Ülke ve İnsanca Yaşam Bildirgesi’nde de ifade edildiği üzere Kürt sorunun ancak tam bir ulusal hak eşitliği temelinde çözülebileceğini tekrar vurguluyoruz. Anadilde eğitim meselesini de tam bir ulusal hak eşitliği noktasında en temel meselelerden biri olarak görüyor, seçmeli Kürtçe dersin bu anlamda halkımızın talebini karşılamadığını söylüyor, ‘Seçmeli değil, anadilinde eğitim’ gerekliliğini bir kez daha vurguluyoruz. 

Ancak Kürt halkının ve ilerici, devrimci güçlerin yıllardır verdiği mücadelenin bir sonucu olarak elde edilmiş bir hakkın kullanımından geri durulmaması gerektiğini de ifade ediyoruz. 
Milli Eğitim Bakanlığı; acilen, kazanılmış bir hak olarak seçmeli Kürtçe derslerin geliştirilmesi için daha fazla Kürtçe öğretmeni istihdam etmelidir. 
Daha fazla öğretmen yetiştirilmesi için üniversitelerde Kürdoloji bölümleri açılmalıdır. 
Öğrenci ve ailelerin ders seçerken maruz kalabileceği baskılar engellenmeli anadilinde seçim yapılması teşvik edilmelidir.    

Bu anlamda Emek Partisi Dersim İl Örgütü olarak anadilde eğitimin önündeki bütün engeller kaldırılsın diyoruz. Velileri ve öğrencileri kazanılmış bir hak olan Kürtçe derslerini seçmeye çağırıyoruz.

Dilsiz yaşam olmaz!
Bê ziman jiyan nabe!
Bê zon weşiyê ne bêno

EMEK PARTİSİ DERSİM İL ÖRGÜTÜ

Son Güncelleme: 20.02.2022 21:22
Anahtar Kelimeler:
Emek PartisiEMEP
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Munzur Ali 2022-01-31 20:02:19

Kürtçe diye bir dil yoktur..Kurmanci dili var..Eğer Kürtçe'nin lehçeleri varsa , Kürtçe dili nerde konuşuluyor...Kürtçe dili yok ki lehçeleri olsun..Örnek Türkçe var ve Türkçe'nin lehçeleri var...Ama Kürtçe diye bir dil nerede konuşuluyor?..Kürtçe diye bir dil yok ki, lehçeleri olsun..Ayrıca kırmanç.ki dediğiğiniz dil Zazaca'dır ve Zazaca ayrı bir dildir ve bağımsız bir dildir..Zazaca'nın lehçe olduğunu kim söylüyor?..Kürtçüler söylüyor..Zazaca bağımsız bir dildir..Bu ezber bozulacak

Avatar
Hesene memi 2022-01-31 20:10:33

Emek partisi şimdiye kadar nerdeydi?Tunceli'deki hdp ve emep mitinglerinde hep Kürtçe şarkılar, Kürtçe pankartlar asılmış, Kürtçe konuşmalar yapılmış, Sonuçta hiç Zazaca'ya hiç yer verilmemiş..Zazaca bağımsız bir dildir.."ma khur nime" ne demek?.Biz Kürt değiliz..Zazalar ayrı bir etnisitedir..Zazaca İrani bir dildir.50'ye yakın İrani dil var..Zazaca dili de onlardan biridir..Zazaca'ya lehçe demek siyasidir..

Avatar
bilgi ağacı 2022-01-31 23:55:00

Bütün İrani dillerde ortak kelime var...Farsça ile Zazaca, arasında da bir sürü ortak kelime var..İrani diller bağımsız ve müstakil dillerdir..40-50'ye yakın İrani dil var.

Avatar
şirazi 2022-02-01 19:25:50

Farsçası..ez, to, şıma..sale to mobarak(yeni yılın kutlu olsun

Avatar
ben halkım 2022-02-05 12:33:47

Emek partisi bugüne deyin Zazaca için hiçbir şey yapmadı..Emek partisi hep kürtçe için çalışmıştır..Mitinglerine bakın anlarsınız..Hep kürtçenin propagandasını yapmıştır..Zazaca için hiçbir şey yapmamıştır emek partisi..

Avatar
vore varena..(kar yağıyor) 2022-02-07 00:18:00

Kürtçe ayrı bir dil, Zazaca ayrı bir dil..Bu iki dili konuşanlar birbirini hiç anlamaz..Aynı dili konuşmayanlar bir ulus yaratamazlar.Her dil bir halktır ve ulustur..Dil belirleyici bir olgudur.