banner62

Dilaver Eren: Politika Dersim’de çok can aldı

DEZA-PAR Genel Başkanı Dilaver Eren, “Politika Dersim’den çok şey aldı götürdü. Politika Dersim’de çok can aldı. Dersim’de insanlar artık yoğurdu üfleyerek yiyor” dedi.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
14 Ocak 2021 Perşembe 13:55
Dilaver Eren: Politika Dersim’de çok can aldı

Zaza Halk Partisi olarak 2017 yılında yola çıkan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının “Bölge, ırk esasına göre parti kurulamaz” uyarısı üzerine Yenilikçi ve Değişim Partisi adını alan oluşum, bir kez daha adını değiştirerek Demokrasi Zamanı Partisi (DEZA-PAR) oldu. DEZA-PAR Genel Başkanı Dilaver Eren, Yeni Dersim Gazetesi’nde açıklamalarda bulundu. Dilaver Eren’in açıklamalarından satırbaşları şöyle;

SOL DEDELERİ VE PİRLERİ GERİCİ GÖRÜYOR

“Sol halktan koptu. Sol tanrı tanımaz bir yöne evrildi. Dersim özelinde de sol dedeleri pirleri gerici bulan ancak bunun yerine hiçbir şeyi ikame etmeyen bir hal aldı”

POLİTİKA DERSİM’DE ÇOK CAN ALDI

“Politika Dersim’den çok şey aldı götürdü. Çok yordu, çok hırpaladı insanları. Politika Dersim’de çok can aldı. Dersim’de insanlar artık yoğurdu üfleyerek yiyor”


Röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz...

BU SİYASAL DİL BİZİM DİLİMİZ DEĞİL

Şuan Türkiye’de yürütülen siyasal dil bizim dilimiz değil. Örgütlenme modelimiz de diğer örgütlenme modelleriyle bir değil.

DERSİM’İ TEMSİL EDEN ÖRGÜTLENME YOK

Dersim halkının ruhunu temsil eden bir siyasal örgütlenme yok maalesef. Bu yaşadıklarımızdan bunu anlamıyor muyuz? Bu karmaşada Dersim özelindeki siyasal ittifaklara bakarak bunu anlayabilirsiniz.

ALİ RIZA POLAT'I ÖLDÜRDÜ BU TOPLUM

Bugün Rüstem Polat şahsında bütün Dersimlilerden özür diliyorum. Bu ailenin çocuğunu öldürdü bu toplum. Ali Rıza Polat'ı öldürdü toplum. Bu toplumun önder bir ailesi yok ediliyor. Onun bize emanet bıraktığı insanları da devrimler yapacak insanlar öldürüyor. Burada çok önemli bir paradoks var.

Son Güncelleme: 05.02.2021 16:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Domane Desim 2021-01-17 10:29:11

Türk(!) Solunu, Kürt(!) Solunu elestirirken icindeki kripto ermenileri teget gecemezsiniz.
Bu konudada bir elestiri getirmenizi bekliyoruz acikcasi.
Ayrica istanbul ermeni okulunda müdür yardimciligi yapan amca oglunuzuda anlatmalisiniz halkimiza.
türk kürt solu ayaklarina dersime kan kusturan fasist ermeni gladyosunu mutlaka dillendirmelisiniz.

Avatar
Domane Desim 2021-01-17 10:30:09

ags gazetesinin su yazisini bir örnek:
sorunlar da yaşanıyor. Mesela Alevilerle Ermeniler tarihsel olarak birbirleriyle evlenmezlerdi. Bu, ‘Alevi Ermeniler için de sorun oluyordu. İki taraf da birbiriyle evlenmeyi tercih etmiyorlardı. Ancak özellikle 1970li yıllardan itibaren Dersimde sosyalist mücadelenin gelişmesiyle birlikte bu sorun da aşıldı.

Avatar
Domane Desim 2021-01-17 10:30:47

Mesela, konuştuğumuz Dersimli bir Ermeni şunları söyledi: “Armenak Bakır, Dersim’e geldikten sonra bizim için ışık oldu. O gelmeseydi biz buralarda yaşayamazdık. Üzerimizde baskı kuran, bizi ötekileştiren aşiretlerin baskısı ArmenakBakır’ın Dersim’e gelmesi ve sosyalist mücadelenin Dersim’de gelişmesiyle azaldı. Alevilerin çocukları da devrimci oldu bizim çocuklarımız da…” Bu ifadenin tarihsel gerçeklerle uyumlu olduğunu düşünüyorum. 1970’lerden sonra aşiretlerin Ermeniler üstündeki baskısının giderek azaldığını görüyoruz.

Avatar
Domane Desim 2021-01-17 10:32:31

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/14028/dersimliler-1915e-onceki-tertele-der

ayrica tikko denen ermeni fasistlerinin devrimci kiliginda dersimli türkmenlerden sarusaltuklulari katletmesi olayida unutulmadi.

Avatar
vatandaş 2021-01-14 23:37:59

Sol Dersim'yabancı ideolojidir..Aynı zamanda sol barebardır, katliamcıdır..Stalin 7.5 Rus köylüsünü öldürttü..Mao Çin'de milyonlarca insanı öldürttü..Kamboçya 'da maocu kızıl kmerler 3 milyon insanı katletti.Kemiklerden dağlar oluştu.Ya komünist devri,mler yüz binlerce masum insan katledildi..Daersim'de çok masum insan katledildi..Sol yaptıklarıyla yüzleşmelidir

Avatar
Munzur Ali 2021-01-14 23:53:40

Dilaver başkanın söylediklerine katılıyorum.Önceliklşe şunu belirteyim.Dersimlilerin siyasi aklı yok..Dersimlilerin kendine özgü bir siyaseti yok.Hep vesayet bir siyasi anlayış var..Dersimlileri ne solcu, ne kürtçü, ne chp temsil etmez..Dersimlileri ifade eden bir bir fikriyat ve örgütlenme modeli yok..Dersimin tarihsel bir gerçeği var..Otonom bir yaşamı vardı..Bir ada gibiydi..Kendi kendini yönetirdi.Ne Türkler ne Kürtler Dersim'in içişlerine karışamazdı..Tarihsel Dersim böyleydi.

Avatar
Munzur Ali 2021-01-16 19:26:22

KEŞKE DERSİMLİLERİ,N ORTAK SİYASETİ, ORTAK AKLI OLSA...DERSİMLİ ÖZÜNE DÖNMELİ..ÖZÜNE DÖNERSE BU KAOTİK DURUMDAN KURTULUR..HER VAS KOKE XO SER ROYENO..

Avatar
Asmên Ercan Gür 2021-01-16 12:28:13

Sevgili Dilaver Eren bıra/abimiz Dêsım/Dersim ile ilgili tarihi gerçekleri harikulâde bir biçimde dile getirmiş. Evet;tam da onun dediği gibi oldu. Marksist-Laninist-Stalinist, Enverci ve Maocu sol-sosyalist ideoloji Dersim'de korkunç derecede bir yıkım ve tahribat yarattığı gibi bu hasarın daha da ağırlaşması için döv-lete de mükenmel bir fırsat verdi. Buna bir de etnik temelli Kürt siyaseti eklendi ki geride taş üstünde taş kalmadı. Yani bir nevi 1938 Tertelesi/Kökten kırımı sürdürüldü. Bunu yaparken de gençleri safına katmak için Bayatar Nuri gibi ideologları ile olmayan isyanın, Seyit Rıza gibi olmayan liderlerini "general" diyecek kadar abartıya kaçarak yarattı. Gariban Dersim insanının "generalin kim ve ne olduğunu" bilmediği yıllarda TC'ne yayapacağı kıyımı nahanekendirecek fırsatlar sundular. Elbette Seyit Rıza son süreçte Dersim toplumsal özgün kimliği için dik ve doğru bir tutum takınmıştır. Bunun bedelini de ödemiştir. Bu yetmiyormuş gibi bahane ne olursa olsun adeta 1938'de yapılanlar yetersizmiş gibi bir de ondan kakan bir iki aile bireyinden biri olan Ali Rıza Polat hunharca katledilmiştir. Bu durumu yapanlar ve buna sessiz kalanlar, bu topluma devletten sonra bundan daha büyük bir kötülük yapamazdı. Utanmadan bir de Seyit Rıza heykelini dikip ona methiyeler dizdiler. Yahu insan utanır be. Sen adamın ailesinden kalan sembolik tek varisini hunharca katlet, sonra kalk ona "general, isyan lideri, önderimiz" şeklindeki safsatalar ile meyyite düz. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar ikiyüzlü ve iğrenç bir
politikaya rastlayamazsınız...
Neticede gelinen süreçte gerek sol ideoloji ve gerekse etnik temelli Kürt siyasi hareketi Dersim'in bütün dil, inanç ve beşeri kültürel değerleri yok edildi. 1938'de döv-metin başaramadığını sözde feodaliteye karşı çıkan bu ağalar başardı. 1948, 38 sürgününden sonra tekrar canlanan Dersim'in beşyüz köyünden 250 si boşaltıldı. 200 bin olan nüfusu yarıya kadar düşürüldü. Geriye kalanlar ise acılar bir asırlık bir acılar ve huzursuzluk içerisinde sudan çıkmış bir balık misali kimliksiz kaldı...
Dilaver Eren, bu durumu çok iyi özetlemiş ve doğru bir sonuç çıkartmış. "Dersimliler, gelinen bu noktada politikaya ve ideolojilere güvenmiyorlar" diyerek. Doğru, niye güvensinler ki! Çünkü onların gerçek tarihi toplumsal kimliğini temsil eden hiç bir politik haraket doğmadı, ortaya konulmadı. Dersimlilere kulak verildiğinde bu kimliğin ne olduğu belli. Bu kimlik inanç temelli "Kırmanciye" kimliği olup, kendini Kürt, Türk, Zaza, Ermeni olan tüm kimlikleri inanç şemsiyesi altında barındırıyor. Bu açıdan Dersimliler için Zaza siyasi kimliği temelli bir siyaset de Dersimlilerin nazarında ana dilleri Kırmancki (Zazaki) için bir hatırı olsa da bunun da bir karşılığı olmayacaktır. Zaten sevgili bıra/abim Dilaver Eren de o coğrafyanın bir çocuğu olarak bu realitenin altını çizmekte, buna dikkat çekerek sıradan siyasi bir örgütlenmenin şimdilik çok fazla bir karşılık bulamayacağından bahsetmektedir.
Velhasıl Dêsim/Dersim'in bugün ihtiyaç duyduğu şey, gerçek toplumsal kimliğini ifade eden Kırmanciye kimliğine dair bir siyaset yapma tarzıdır. Bunun Dersimlilerin yaşamında, sahada, coğrafyada yeterince işaretleri vardır. Bu alanlar sosyo-ekonomi, dil, inanç ve coğrafyaya dair olan kaygıları ifade eden, bu alanlarda yaşanan sorunlara çözüm arayışında olan, ideolijik ve etnik olarak kör ve nötr bir siyasi hareket olmak durumundadır...