banner62
BİST
8.218,74
ALTIN
1.642,73
DOLAR
27,42
STERLİN
33,53
EURO
29,08

Dersim'de 10 Ekim anması

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nın 6'ncı yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yapıldı. Açıklamayı okuyan Özcan Gürtaş, "Kaybettiklerimizin sözü bizim de sözümüzdür. Bu topraklara barışı ve eşitliği egemen kılacağız" ifadelerine yer verdi.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
10 Ekim 2021 Pazar 12:56
Dersim'de 10 Ekim anması

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nın 6'ncı yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yapıldı. Açıklamaya HDP Milletvekili Alican Önlü, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, HDP İl Eş Başkanları Nurşat Yeşil, İbrahim Kasun, SMF Temsilcisi Mustafa Aytaç, Munzur Çevre Derneği Temsilcisi Özkan Arslan ve çok sayıda kurum temsilcisi katıldı. Açıklamayı BES Şube Başkanı Özcan Gürtaş okudu. İşte açıklamanın tamamı...

Bugün burada altı yıl önce 10 Ekim’de Ankara Tren Garında katledilen arkadaşlarımızı anmak için toplanmış bulunmaktayız.Ankara Katliamı da tıpkı Taksim 1 Mayıs,Maraş,Çorum,Sivas ve Roboski Katliamları gibi failleri belli olan bir katliamdır.

7 Haziran 2015 Seçimleri sonrasında ülkeye egemen hale getirilmeye çalışılan şiddet ve korku iklimine karşı barışı, demokrasiyi ve emeğin haklarını savunmak için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak tüm yurttaşlarımıza “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne katılmak üzere çağrı yapılmıştı. 

Yaptığımız çağrıya kulak veren on binlerce yurttaşımız emek, barış ve demokrasi özlemiyle Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkmış ve Ankara Garı önünde buluşmuştu.10 Ekim 2015 sabahında bu alanda yüreklerinde sevgi, gözlerinde gülümseme, dillerinde barış türküleri olan on binlerce kişi kardeşçe yan yana bulunuyordu. O karanlık dönemde hepimize umut veren bu coşkulu birliktelik saat 10’u 4 geçe birbiri ardına patlayan iki bomba ile kana bulandı.IŞİD üyesi iki canlı bomba tarafından gerçekleştirilen kanlı saldırı sonucunda 104 arkadaşımız hayatını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız yaralandı ve sakat kaldı. 

Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor.
Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıllarda, tutuklu sanıklar yönünden 10 Ekim Davası karara bağlandı ve 9 kişi hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Ayrıca, Ana dosyadan tefrik edilen firari sanıkların yargılandığı dosya, Türkiye’de ilk defa İnsanlığa Karşı Suç kavramının yargıya konu edilmiş dosyası oldu.

Halihazırda ceza dosyası kapsamında 16’sı firari, biri tutuklu 17 sanık yönünden yargılama devam etmekte olup davanın duruşması; 24 Kasım’da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecektir. Nitekim,5 yıldır katıldığımız her duruşmada, katliamda ihmali olan kamu görevlilerinin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerin de yargılanması gerektiğini dile getirdik. Ne yazık ki, geçen bu süreçte mahkeme heyetinin değiştiğine, katılan ve mağdur olanların sanık olarak addedildiğine, “adalet” isteyenlerin mahkeme salonlarından çıkarılmak istendiğine tanıklık ettik. Mahkeme salonlarında denk gelmediğimiz adalet, kamuoyu vicdanında da tecelli etmiş değil!

İki seçim arasında, 2015 yılının karanlık bir dönemine tekabül eden 10 Ekim Ankara Katliamı siyasi bir cinayettir. 7 Haziran seçim ile parlamentoya hiç giremeyen kesimden insanların girmesi yani:Kürtlerin,Alevilerin,Süryanilerin,Arapların,Ermenilerin,Çingenelerin, Sosyalistlerin yani Türkiye’nin ötekilerinin Meclise girmesini hazmedemeyen güçler iktidar uğruna bu toprakları ateş çemberine çevirdiler.

Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri de ellerini vicdanlarına koymaya, gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz: Türkiye’nin barış umuduna darbe vuran, insanları sokağa çıkamaz hale getiren 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 seçimleri arasında yaşanan olayların sorumlusu kimdir? Sorumlular hesap vermeliler. Sorumlulardan ve katillerden insanlık adına hesap soracağız. Bu kaybettiklerimize sözümüzdür. 

Bilinmelidir ki, insanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz.

Bildiğiniz gibi, 10 Ekim katliamı, kendinden önce aydınlatılmamış 5 Haziran 2015 Diyarbakır ve 20 Temmuz 2015 Suruç katliamları gerçek anlamda araştırılsa ve failleri bulunsaydı hiç yaşanmayacaktı. Kamusal sorumluluğun katliamlardaki yerinin ortaya koyulabilmesi, “devletin hizmet kusuru” olduğunun bir mahkeme kararında geçebilmesi adına açmış olduğumuz tam yargı davalarının pek çoğunda artık Danıştay aşamasına gelinmiş bulunmaktadır. 2021 yılı Temmuz ayında Danıştay tarafından verilen, devletin bu katliamlardan dolayı “kusursuz” olduğu ve ölenlerin, yaralananların kusurlu ve borçlu çıkarıldığına dair kararı, katliamın 6. Yılında vicdanları yaralamaktadır. İlk derece mahkemelerde açık ve bariz kamusal kusura işaret edilirken üst mahkeme süreçlerinde devletin sosyal risk sorumluluğundan dahi bahsedilmemesi büyük bir çelişki ve sorundur. 

10 Ekim Katliamı sonrasında Ankara Garı önündeki alana, "Demokrasi Meydanı" adı verilmişti.Katliamın gerçekleştiği alanın kalıcı bir anıt meydan ve anma yeri olarak düzenlenmesi süreci başlamış durumdadır.Bu toplumsal hafızanın kaybolmaması adına önemli bir semboldür. 

Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir.Kaybettiklerimizin sözü bizim de sözümüzdür. Bu topraklara barışı ve eşitliği egemen kılacağız. Özgürlük eşitlik demokrasi mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Son Güncelleme: 01.11.2021 19:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zone ma.. 2021-10-11 15:51:30

Zazalar nerde?..Hangi Zaza kürtçe bilir ki?..Zaza deyince titreme alıyor..hdp nin programında tüzüğünde Zaza kelimesi bile geçmiyor..Zazalar ayrı bir millet, kürtler ayrı bir millet..

Avatar
KALAN 2021-10-11 12:54:06

Bu eli silahlı çeteler neden hep buralarda, neden kendileri gibi düşünmeyenleri suçlayıp öldürüyorlar. iki tane kıçı kırık silahla mı devrim yapacaklar, yada devlet kuracaklar. Bunlar barışı değil ama her türlü katliamı ve zulmü bu bölgeye getiriyorlar. Bu bölgenin inancına en büyük ihaneti ve darbeyi bunlar vuruyor. Bunların olduğu yerde barış ve huzur olmaz.

Avatar
vatandaş 2021-10-10 21:14:01

Barışı egemen kılacaklarmış(!)..Şimdiye kadar nerdeydiniz?..Sizi tutan mı vardı?..Bu barış niye yapılmadı.?..Hep böyle soyut, afaki söylemleri 40 yıldır söylüyorsunuz.Sonuç sıfır...Suya ve havaya söylenmiş sözler..

Avatar
Hakikatın sesi 2021-10-12 22:07:38

Barış kelimesini en çok istismar edenler bunlar..Neyin barışı, çukur ve caddeyi kazanlar, yoldan geçen gariban bir öğretmeni arabadan indir kurşuna diz..Barış bu mu?..

Avatar
Mazgirtli 2021-10-25 01:37:57

Türkiye'deki en büyük cinayet şebekesi PKK ve onun siyasi uzantısıdır. İlimizden çekilin ve bizi rahat bırakın artık! Yaklaşık 40 sene terör yetiyor!