banner62
BİST
7.948,60
ALTIN
1.890,30
DOLAR
28,87
STERLİN
36,56
EURO
31,52

Alican Önlü’den taş ocaklarıyla ilgili soru önergesi

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle Tunceli’deki taş ocaklarına ilişkin soru önergesi verdi.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
10 Temmuz 2020 Cuma 12:35
Alican Önlü’den taş ocaklarıyla ilgili soru önergesi

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, TBMM’de taş ocaklarını sordu. Önlü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle Tunceli’deki taş ocaklarına ilişkin soru önergesi verdi. Soru önergesine ilişkin konuşan Alican Önlü, “Dersim coğrafyası, maden ocakları, barajlar, HES’ler, orman yangınları ve özel güvenlik bölgeleri içerisinde yer alan kalekol ve karakol çalışmaları nedeniyle yıllardır ekolojik bir yıkıma uğratılmaktadır. 1990’lı yıllardan itibaren maden haritası çıkarılan Dersim’in ziyaretgahları, su kaynakları ve ekolojik yaşamı yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu yıkım ve talan projelerinin yeni durağı Mazgirt ilçesi olarak belirlenmiştir. 

KARAYOLLARI TARAFINDAN RUHSAT MI VERİLDİ?

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Kızılkale(Dırban) ile Peri Beldesi’ne bağlı Karabulut (Sorek), Güneyharman (Koderiç) ve Obrukkaşı (Lemk) köylerinin arasında bulunan Xırêbe (İndere) bölgesi, kaya mezarları ve eski yerleşim alanı olmasından dolayı 2011 yılında Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillenerek 1. derece arkeolojik SİT alanı ilan edilmişti. Ancak köy sakinlerinin bu bölgede taş ocağı işletilmesi için Karayolları 8. Genel Müdürlüğü tarafından ruhsat verildiğine dair duyumlar aldığı belirtilmektedir. 

TAŞ OCAĞI YAPILMASINI İSTEMİYORLAR

2011 yılında bölgenin SİT ilan edilmesi yönünde dilekçe veren Güneyharman(Köteriç) Köyü’nden Tuncer Karateke, basına yaptığı açıklamada  “2006 yılında bizi Akpazar Beldesi’ne bağladılar. 2008 yılında Akpazar Belediyesi, buraya el koydu ve burada taş ocağı açtı. Biz Bölge Kurulu’na başvurduk. Heyet gelerek incelemelerini yaptıktan sonra bu bölgeyi 1. derece arkeolojik SİT alanı ilan etti. 2013 tarihinde yine gayri meşru yollarla taş ocağı faaliyetine geçilmek istendi ancak yine şikayetçi olduk. Sonucunda yine taş ocağı iptal edildi. Son aldığımız bilgiye göre yine taş ocağı için girişimler ve ruhsat verilme durumu var. Biz bu taş ocağının yapılmasını istemiyoruz. Burası bizim ortak yaşam alanımız aynı zamanda. Ziyaretlerimiz burada, tarım arazilerimiz var, hayvancılık yapıyoruz. Taş ocağı yaşamımızı bitirecek. Ayrıca SİT alanında hiçbir faaliyet yürütülemez.” dedi. 

YERALTI SU KAYNAKLARI KİRLENECEK

Bilindiği gibi taş ocaklarında meydana gelen patlamalar önemli ölçüde toz emisyonuna ve yeraltı su tabakasında ve akifer yapısında bozulmalara neden olmaktadır. Ayrıca gürültü kirliliğinin oluşmasına ve hava kalitesini de doğrudan etkilemektedir. Taş ocaklarının çevrede yarattığı tahribatlardan biri de tıraşlama ve kazı işlemleri sonucu fauna ve florayı yok etmeleridir. Bu işlemler akiferde çatlaklar oluşmasına ve yeraltı su tabakalarının kirlenmesine neden olmaktadır. Yine taş ocakları bulundukları yerlerdeki bitkilerin fotosentez yapmasını ve büyümesini engellemektedir." dedi.

ALİCAN ÖNLÜ'NUN SORULARI ŞÖYLE;

1- 2011 yılında Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillenerek 1. derece arkeolojik SİT alanı olarak belirlenen bölgede taş ocağı işletilmesi için Karayolları 8. Genel Müdürlüğü tarafından ruhsat verildiği iddiaları doğru mudur? Bakanlık olarak bu konu hakkında bilginiz var mıdır? Doğru ise bu ruhsat hangi tarihte, hangi alanları kapsayacak şekilde, hangi şirkete verilmiştir?

2- Dersim Kürt Alevi inancının ziyaretlerinin olduğu, tarım arazileri ve hayvancılığın yapıldığı bu bölgeye köylülerin karşı çıkmasına rağmen taş ocağı ruhsatı verilmesinin gerekçesi nedir? Bölgede yaşayan ve geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan köylülerin yaşayacağı olumsuz etkiler hesaplanmış mıdır? Bu konuda ne tür önlemler alınmaktadır? 

3- Taş ocağının yaratacağı tahribata ilişkin bir çalışma yürütülmüş müdür? Ruhsat verilen bölge için ÇED raporu hazırlanmış mıdır? 

4- Bu bölgede yapılacak bir taş ocağı işletmesi için herhangi bir ihale yapılmış mıdır? Yapılmış ise hangi koşullar aranmış ve kaç şirket bu ihaleye katılmıştır?

5- Dersim halkının kutsal alanlarına, inanç merkezlerine ve doğal yaşamına yönelik sistematik olarak yapılan bu saldırılar ne zaman son bulacak? 

6- Dersim halkının maden ocaklarına yönelik tepkisi bilinirken ısrarla maden ocaklarına ruhsat verilmesinin gerekçesi nedir?

Son Güncelleme: 21.07.2020 17:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.