banner62
BİST
8.026,27
ALTIN
1.899,19
DOLAR
28,94
STERLİN
36,58
EURO
31,43

Demokrasi bir ülkede siyasi iktidarın bir kişi, sınıf ya da zümreye değil tamamen halka ait olduğu bir anlayıştır. Gerçek demokrasilerde egemenliğin meşru kaynağı halktır. Günümüz temsili demokrasilerinde egemenlik hakkı ve yetkisi milletin seçtiği temsilcilere yani milletvekillerine verilmiştir.

Milletvekilleri demokratik cumhuriyet rejiminin ortaya çıkardığı bir kurumdur. Milletvekilliği temsili demokrasinin zorunlu bir ürünüdür. Milletvekilleri vatandaşların siyasi temsil ve katılım hakkını vatandaşlar adına kullanan kimselerdir.

Devletin karar alma mekanizmalarının temel kaynağı olan parlamentoda ilimizi temsil edecek milletvekilimizi seçmek için muhtemelen 14 Mayıs'ta temsili demokrasinin gereği olarak sandık başına gideceğiz.

Peki, ilimizi temsil edecek milletvekillerimiz hangi kriterlere sahip olmalı?

Bizleri temsil edebilecek bilgi birikimine, erdeme, akla ve vicdana sahip olabilen,

Olayları akıl ve adalet süzgecinden geçirmeye meraklı, hak ve özgürlükler alanında duyarlı bir insan olabilen,

Seçildikten sonra parti rozetini bir kenara bırakarak tarafsız ve hakkaniyetli adalet duygusuna sahip partizancı olmayan,

Dersim'in siyasal, ekonomik tarihsel, doğal, kültürel ve inançsal değerlerine bağlı olan,

Halkın değerlerine karşı geliştirilecek her türlü saldırıya karşı tutum alma becerisine sahip olabilen,

Dersim'in ekolojisine karşı geliştirilecek her türlü talancı anlayışa karşı tutum alabilen,

Kentin ekonomik ve refah seviyesini arttıracak her türlü ekonomik girişimin yanında olabilen,

Kentin sivil toplum örgütleri ile iyi ilişkiler kuran, sorunların çözümü için ortak akılla birlikte hareket edebilen,

Diasporada bulunan hemşerilerimizle iyi ilişkiler geliştirebilen ve sorunlarının çözümünde rol alabilen,

Yerel yönetimlerin sorunlarını merkezi iktidara aktarıp bunların çözümünün takipçisi olabilen,

Yerel yönetimlerle merkezi iktidarın yereldeki temsilcileri olan bürokratlar arasında köprü olabilen,

Halkın sorunlarını ilgili kurum amirlerine aktarıp çözümünün takipçisi olabilen,

Dezavantajlı olan bireylerin haklarını koruyan ve savunabilen,

Milletvekilliğinin kendisine sağlayacağı gücü kendi bireysel çıkarlarına değil ,halkın menfaatlerine dönük kullanabilen,

Siyasal süreci değerlendirebilen, oluşacak siyasal krizlere çözüm üretebilen ve bunları meclis kürsüsüne taşıyıp kitlelere anlatabilecek hitabet gücüne sahip olan...

Yukarıda saydığımız kriterlere sahip her Dersim'li hemşerimizin aday adayı olma hakkı vardır.

Siyasi partiler milletvekili adayı gösterirken yukarıda yazdığım kriterlerin yanında hangi yöntemle aday belirleyeceğine de dikkat etmeli; partiler adaylarını genel merkezden, parti binalarında, partili delegelerle yapılacak olan ön seçimlerle değil, halkla yapılacak ön seçimlerle adaylarını belirlemelidirler.

Biz seçmenlere düşen de inandığımız siyasi partiyi halkla yapılacak ön seçimlerle, milletvekili adayını belirlemeye zorlamaktır.

Sönmez AYDIN
Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hıdır Belice 2023-03-09 09:20:14

Kıymetli hocam değerli başkan vekilim noktasından virgülüne harfiyyen katılıyorum. Herhangi bir siyasi partinin kendi ahtevefası için benimsediği bir miletvekili adayı değil, halkın kendi toplumsal hak ve menfaatleri için kendi içinden hür iradesiyle seçip gönderebileceği ve yazmış olduğunuz kriterleri temsil edebilen bir milletin vekilini seçmek istiyoruz.

Avatar
Sarya 2023-03-16 11:36:46

Dersim de yaşanan göçler sonrası milletvekili sayımız 1 e düşmüşken meclise yollayacağımız tek vekilin sahip olması gerektiği özellikleri de ince eleyip sık dokuyacağız haliyle. Dersim okuma oranı en yüksek kent iken sizin de milletvekilinde sıraladığınız ilk özellik gözüme çarpıp duruyor. "Bizleri temsil edebilecek bilgi birikimine, erdeme, akla ve vicdana sahip olabilen" yani bu kriter önceden de vardı ama meclisteki vekillerimize bakıyorum 5 yılda mecliste yaptıkları konuşmaları dinliyorum içler acısı bir hatiplik ile karşı karşıya kalıyorum. Hele hele önündeki metni okuyamayan vekille 5 yılı devirmişiz ya vah ki ne vah. Saydığınız tüm kriterler hep vardı ama sandıkta adamcılık, particilik esas. Pusula elimize verildiği an saydığınız kriterler yok olup gidiyor. Sadece vekillikte değil. Dönüp bi belediye başkanlarının eğitimine bakın. Dersim eğitimde öncü kent eğitimsiz başkanlarla helak olup gidiyor yazık!!! Seçmeni eğitimli seçileni eğitimsiz kent DERSİM.

Avatar
Asmen Ercan 2023-03-24 18:50:19

Göçle ve kentleşmeyle birlikte konuşulmadığı için kaybolmaya yüz tutmuş ana dillerimiz olan Kırmancki-Zazaca ve Kırdaşki-Kürtçe ile yapılmadığı, gelecek nesillere aktarılmadığı için yine kaybolmaya yüz tutmuş kadim Dersim Raa Heq-Xızır inancı konusunda da çaba harcayan, farkındalık yRatan bir milletvekilimiz olmalı. Keza atalrkndan kalan bu iki kadim mirası kaybeden bir toplum kimliksiz kalacağı için artık başka b8r toplum olarak kimliksiz savrulan, başkalarının etkisine ve kimlik empozesine açık bir toplum haline gelir...

Avatar
Asmen Ercan 2023-03-24 19:14:46

Göçle ve kentleşmeyle birlikte konuşulmadığı için kaybolmaya yüz tutmuş ana dillerimiz olan Kırmancki-Zazaca ve Kırdaşki-Kürtçe ile yapılmadığı, gelecek nesillere aktarılmadığı için yine kaybolmaya yüz tutmuş kadim Dersim Raa Heq-Xızır inancı konusunda da çaba harcayan, farkındalık yRatan bir milletvekilimiz olmalı. Keza atalrkndan kalan bu iki kadim mirası kaybeden bir toplum kimliksiz kalacağı için artık başka b8r toplum olarak kimliksiz savrulan, başkalarının etkisine ve kimlik empozesine açık bir toplum haline gelir...

Avatar
Munzur Ali 2023-04-07 00:16:48

Seçilecek milletvekillerin Tunceli'nin ekonomik ve göç sorunlarını çözme konusunda çalışmaları ve Dersim dillerinin yaşatılması, yazı dili olmasını, eğitim dili olmasına çalışmalarını diliyorum.Öncelik işsizlik ve göç sorunu ivedilikle çözülmelidir.İlimiz sanayileşmek zorundadır.Fabrikaların kurulması gerekir.Yoksa bu göçü durduramazsınız.