banner62
BİST
8.026,27
ALTIN
1.913,12
DOLAR
28,93
STERLİN
36,70
EURO
31,48

Mustafa Sarıgül, Ali Rıza Bilir'in üstüne mi yürüdü?

DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben tarafından yapılan açıklamada, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül için çarpıcı iddialar gündeme getirildi. Mustafa Sarıgül'ün DEDEF YK Üyesi Ali Rıza Bilir'in üstüne yürüdüğü ve hakaret ettiği iddia edildi.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
26 Ekim 2020 Pazartesi 09:02
Mustafa Sarıgül, Ali Rıza Bilir'in üstüne mi yürüdü?

DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben tarafından yapılan açıklama şöyle;

Nereden ve kimden gelirse gelsin Dersim topraklarının parçalanmasına izin vermeyeceğiz. Dersim’de satılmak ,kiraya verilmek istenen her karış toprağımızın takipçisi olmaya devam edeceğimizi buradan ilan ediyoruz.

Ovacık ilçemizdeki arazinin ihale ile satılacağını öğrendiğimiz günden itibaren Ovacık Belediye başkanımız ile yaptığımız görüşmeden kısa bir bölümü sizinle paylaşmak istiyoruz.

07.10.2020 tarihinde belediye başkanlığı makamında yapılan görüşmede; Mustafa Sarıgül'e bu alanı belediyemizin alıp alamayacağı soruldu.

Kendisi, uzunca bir süredir bu alanın belediyece, maliye hazinesinden istendiğini ama bir türlü belediyeye verilmediğini, kamu kurumlarının, özelleştirme idaresinin yaptığı ihaleleri göremediğini, o nedenle belediye olarak bu alanı alamayacaklarını belirtti.

Belediyenin ortağı olunduğu kadın kooperatifi üzerinden belediye tarafından ihaleye girilip girilemeyeceği soruldu.
Kooperatifin ihaleye girebilmesi için genel kurul kararı gerektiği, bununda zaman alacağı için ihale tarihine yetişmeyeceğini söyledi.

Kendisine ihaleye çıkılan alanın büyüklüğü ve konumu gereği büyük bir rant alanı oluşturacağı o nedenle birçok varlıklı kişinin bu ihaleye gireceği, bunlara karşılık bu rantın önüne geçebilmek için DEDEF, Ovacık Derneği ve Belediyenin öncülüğünde arsası veya evi olmayan ihtiyaç sahibi Ovacıklıların oluşturacağı çok geniş ortaklı bir yapı ile girilebileceği sosyal bir proje anlatıldı.

Kısacası bu alanın 157.000 m2 olduğu, 7.500 m2 sinin yüksek gerilim koruma alanını oluşturduğu, geriye kalan alanın % 30 DOP kesildiğinde 105.000 m2 arsalık alan kalacağı, bu net arsalık alanın 20.000 m2 sinin belediyemize ücretsiz bırakılması gerektiğini ve geriye kalan 85.000 m2 alanın 500 m2 lik parsellere bölündüğünde 170 arsanın çıkacağını, bununda ihtiyaç sahibi diğer ortaklara maliyetine verilebileceğine dair bir projeden kendisine bahsettik. Böyle bir ortaklıkta belediyenin Ovacık halkının iradesi olduğunu, mutlaka ortaklığın bir parçası olması gerektiğini ve burada belediyenin kilit bir rol oynayacağını söyledik.

Tüm bu görüşmelere rağmen Ovacık Belediye Başkanımız Mustafa Sarıgül ihaleye, 16 iş insanıyla birlikte, DEDEF ve bileşen derneğimiz Ovacık Kültür ve Dayanışma Derneğimiz ise 1000’e yakın Ovacık halkının oluşturduğu Ovacık Halk Dayanışması karşısında yer almıştır. Ovacık Belediye başkanımız ve on altı iş insanı son tura kadar ısrarla ihaleden çekilmemiştir. Aksine Ovacık Belediye başkanı, sosyal medya hesabından olayı manipüle etmiştir. Bunun yanında Ovacık Halk Dayanışmasının daha uygun fiyata sonuçlandırabileceği ihalenin karşısında durarak fahiş fiyattan kapatılmasına sebep olmuşlardır. Böylece halkımızın cebinden yüksek meblağların çıkmasının sebebi de belediye başkanımız ve bu on altı iş insanı olmuştur.

İhalenin ikinci turuna iki gün kala kendisiyle yapılan görüşmede “ ihaleye giren 16 iş insanın, bu ihalaleyi kazanması halinde, %50’sinin iş insanlarının, %50’sinin belediyenin olacağını söyleyerek “DEDEF olarak sizde 17. hisse olarak iş insanlarına dahil olun, size de iş insanlarıyla eşit hisse veririz teklifinde bulunmuştur.” Bu teklife karşı bizler de, toplumun genel çıkarlarını gözettiğimizi ve Ovacık halkıyla birlikte ilerleyeceğimizi ifade ettik.

"SENİ TOKATLARIM" DEDİ Mİ?

Üzülerek belirtiyoruz ki Ovacık Belediye başkanımız Mustafa Sarıgül ihale günü dernek yöneticimiz Ali Rıza Bilir’in üstüne yürümüş, hakaretlerde bulunmuş ve “seni tokatlarım vb.” gibi laflar sarf etmiştir. Kendisini, hakaret ettiği yöneticimiz ve tüm Ovacık halkından özür dilemeye davet ediyoruz. Kendisi bu konuda inkara ve manipülasyona giderse sarf ettiği tüm hakaretleri ispatlamaya hazırız. Ayrıca bu tutum ve davranışlarını CHP genel merkeziyle görüşeceğimizi de buradan bildirmek istiyoruz.

Arsa mahiyetindeki arazinin ihalesi sürecinde Ovacık ilçemizde sergilenen dayanışmanın ve kolektif birlikteliğin gücünü bir kez daha görmüş ve göstermiş olduk. Aşımıza, ekmeğimize, toprağımıza göz koyanlara karşı dayanışma büyütür dayanışma yaşatır.

DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben

Son Güncelleme: 28.10.2020 19:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dersimli 2020-10-26 22:10:52

Madem habercilik yapıyorsunuz neden Ovacık belediye başkanının açıklamasını da yazmadınız? Madem Dedef’in bu kadar parası var neden Dersim Merkez de aldıkları belediyeye aktarmayıp sürekli ‘paramız yok yoksa belediyeciliği bizden görün’ naraları atılıyor ???

Avatar
Ovacik 2020-10-28 00:27:46

Mustafa Sarıgül bence haksız daha öncede belediye başkanlığı yaptı ovacık macoglu olmasaydı munzura rağmen adı sanı duyulmamış sokakları alt yapısı vs çağın çok gerisinde kalmış sürekli parasızlıktan bahane edilerek çivi bile cakilmayan ilceydi nereden nereye hala bile macoglunun çok gerisinde yazık bence o canım ilçeye.. arsaları alıp kimlere peşkeş cekilecekti sorgulanması gereken bu

Misafir Avatar
Munzur Ali 2020-10-28 14:03:39 @Ovacik

Maçoğlu ovacık ilçesinde hiçbir şey yapmadı..Bir tane asfalt yapmadı, kaldırım yapmadı..Maçoğlu madem ki Ovacık ilçesinde başarılı idiyse neden belediye seçiminde Maçoğlunun partisi hezimete uğradı..Bakın Ovacık ilçesindeki kooperatifi kuran da şimdiki belediye başkanı Mustafa Sarıgül'dür..Maçoğlu kooperatif kurmadı..Ovacık ilçesinin lağımları Munzur nehrine akar. Peki Maçoğlu niçin Ovacık ilçesinde arıtma tesisi yapmadı?.Maçoğlunun belediyeciliği ne ki?..Tunceli'deki çimler kurudu..Refüjlerdeki bütün çimler kurudu..Sulanmadığı için..Maçoğlunun ne projesi var ki?..Bugün seçim olsa Maçoğlu sıfır çeker..Maçoğlu ile olmaz belediyecilik...Proje yapmak için bilgi ister, misyon ister, vizyon ister..

Beğenmedim! (1)
Avatar
Halk 2020-10-26 10:33:09

Dersim rant ile talan ediliyor.

Avatar
vatandaş 2020-10-27 13:56:02

Fahiş fiyata dedef sebep olmuştur..Dedef araya girmese daha ucuza alınacaktı..Dedef bu parayı nasıl ve nerden buluyor?.Dedef şimdiye kadar Tunceli için ne yapmıştır?..Hiçbir şey yapmamıştır..Dedef sadece kendi siyasi propagandasını yapmıştır..Zaten dedef siyasi bir yapıdır..Kendi siyasetiyle ilgilenmiştir..