banner62
BİST
8.039,18
ALTIN
1.681,16
DOLAR
27,15
STERLİN
33,26
EURO
29,01

Munzur Kültür ve Doğa Festivali ertelendi

Bu yıl 20'ncisi yapılması planlanan Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Dersim'de yükselen Covid-19 vakaları nedeniyle ertelendi. İşte detaylar...

Yeni Dersim
Yeni Dersim
23 Temmuz 2021 Cuma 11:53
Munzur Kültür ve Doğa Festivali ertelendi

Munzur Kültür ve Doğa Festivali ile ilgili belediyede kurum temsilcilerinin ve festival tertip komitesinin katılımıyla basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya Başkan Yardımcıları Canan Ay Doğan, Ümit Kaya, DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben, tertip komistesiten Ali Mükan ve kurum temsilcileri katıldı. Açıklamanın tamamı şöyle;

GEÇEN YIL PANDEMİ NEDENİYLE ERTELENMİŞTİ

1999 yılında Dersim dernekleri, siyasi partiler ve kurumlar, sivil toplum kuruluşları, demokratik kitle örgütleri öncülüğünde Dersim Belediyesiyle birlikte ‘’Bu Dünya Bize Atalarımızdan Miras Kalmadı; Biz Onu Çocuklarımızdan Ödünç Aldık” şiarıyla başlamış olan Munzur Kültür ve Doğa Festivalinin 20.si geçen yıl yaşanan pandemi sebebiyle bu yıla ertelenmişti.

Dünyada ve ülkemizde devam eden Coronavirüs hastalığı, dönemsel değişkenlikler göstererek bu güne kadar süregelmiştir. Dersim Dernekleri Federasyonu ve Dersim Belediyesi tarafından haziran ayı içinde tüm kurumlar ziyaret edilmiş ve geçen yıl ertelenen 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivalinin bu yıl yapılmasının olanaklarını değerlendirmek ve ortak irade oluşması adına yapılacak toplantılara davet edilmişlerdir.

Sürecin başında yapılan ilk toplantıda; hastalığın seyrinin ülkede ve ilimizde düşük seyretmesi hem de toplantıya katılan kurumların genel kararı doğrultusunda pandemi koşulları gözetilerek festivalin yapılması için bir taslak program hazırlanması için planlama yapılmıştı. 

DELTA VE DELTA PLUS VARYANTLARI GÖRÜLÜYOR

Oluşan komisyon tarafından planlanan ikinci toplantıya katılan kurum temsilcileri; dünyada, ülkede ve ilimizde yükselme eğilimi gösteren vakalar ve yeni tespit edilen delta ve delta+ varyantlarının görülmesi üzerine toplumun genel sağlığı da gözetilerek planlamalara devam edilmesi ve temmuz ayının son haftası öncesi oluşacak tabloya göre değerlendirme yapılması uygun görülmüştü. 
İçinde bulunduğumuz haftada;  gerek ülkede, gerekse de ilimizde covid-19 hastalığının artış gösterdiği çeşitli kurumlar tarafından verilerle ortaya konulmuştur. Öte yandan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikamızın Dersim şubesi tarafından yapılan ve bilimsel verilerle desteklenen açıklamada delta ve delta plus varyantlarının ilimizde de görüldüğü ifade edilmiştir.

Komisyon tarafından yapılan değerlendirme ve kamuoyundan gelen öneriler ile açıklamalar neticesinde mutasyonlu virüs vakalarının en çok görüldüğü iller sıralamasında ilimizin ön sıralarda olması, oluşacak geniş kalabalıkların genel halk sağlığını tehdit eder boyuta ulaşma ihtimali gözetilerek yeni bir değerlendirme yapılmış ve 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali daha coşkulu ve amacına uygun olarak yapılmak üzere bir sonraki yıla ertelenmiştir.

KEYFİ UYGULAMALARA ZEMİN HAZIRLIYOR

Gelinen aşamada kapitalist yönetim biçiminin bir sonucu olarak sağlık alanına yeterli önemin verilmediği ortadadır. Bu süreçte sömürünün en azgın biçimleri uygulamaya devam edilmiş ve egemenler tarafından zamanında ve yeterince önlemler alınmamıştır. İktidar sahipleri tarafından yapılan kongre ve mitingler, genel halkın ve emekçilerin sağlığını umursamayan bir yönetim anlayışının somut göstergeleri olmuştur. Uzun süredir ilimizde devam eden ve OHAL yasaklarını andıran uygulamalar neticesinde adına pandemi yasakları denilen kararlar sürekli hale getirilmiştir. 

Kurumlarımız ve halkımızın duyarlılığı sonucu hastalık belirli bir seviyede tutulmuş ancak ülkede belli kesimlere serbest olan konser-panel-söyleşi-miting-tiyatro ve sinema gösterimleri izne bağlı hale getirilerek keyfi uygulamalara zemin hazırlanmıştır.

Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Dersimlilerin; doğasına, tarihine, kültürüne, inancına, diline sahip çıkma çabasıdır. Biz; tüm emeği ve katkısı olan kurumlar olarak halkımızla birlikte 20 yıla yaklaşan sürede kesintisiz olarak sürdürdüğümüz festivalin ruhuna uygun olarak doğamıza, nehirlerimize, vadilerimize, ormanlarımıza ve dağlarımıza dönük her türden yağma ve talana karşı birlikte omuz omuza duracağız. Bu çerçevede doğamızı koruyacak ve kültürümüzü yaşatacak çalışmalara devam edeceğiz.

MUNZUR KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALİ TERTİP KOMİTESİ

Son Güncelleme: 13.08.2021 15:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ben halkım 2021-07-23 13:53:20

Dersim doğası , kültürü, inancı için bugüne kadar ne yaptınız? Sadece laf ürettiniz..Oysa kendi siyasi görüşleriniz için neler neler yaptınız?..Kötülükler de yaptınız, sırf kendi çağdışı ideolojiniz için...Kimse unutmadı..Halkımız her şeyi, biliyor..Bırakın bu inanç kültür hikayelerini...