banner62
BİST
8.304,83
ALTIN
1.674,64
DOLAR
27,21
STERLİN
33,24
EURO
28,85

Kokoreç tezgahı tartışmasına son nokta

Tunceli Belediyesi, Seyit Rıza Meydanı'nda bulunan kokoreç tezgahının kaldırılmasına ilişkin tartışmalara son noktayı koydu. Belediyeden yapılan açıklamada halk sağlığının öncelikli olduğu vurgulandı.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
31 Temmuz 2020 Cuma 12:03
Kokoreç tezgahı tartışmasına son nokta

Diyar Yenidünya isimli yurttaş bir süre önce Seyit Rıza Meydanı'nda kokoreç tezgahı açarak satışlara başladı. Ancak Tunceli Belediyesi tarafından yapılan denetim sonrası halk sağlığı açısından sorunlar olduğu belirlendi. Bu durum üzerine belediye tarafından kokoreç standının kaldırılması için Diyar Yenidünya'ya süre verildi. Yenidünya standı kaldırmamak için direndi ve kokoreç tezgahını belediye binası önünde yakacağını beyan etti.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Tartışmalar üzerine Tunceli Belediyesi'nden kapsamlı bir açıklama yapıldı; Açıklamanın tam metni şöyle; "Dersim Demokratik Halk Dayanışması olarak yönetime geldiğimiz ilk günden bugüne halkımızın çıkarlarını gözeterek çalışmalar yürüttük, kararlarımızı halkın ihtiyaç ve taleplerini önceleyerek ve önemseyerek almaya çabaladık. 

FİZİKİ ŞİDDET GİRİŞİMİ VE TEHDİT

Bugün kamuoyuna da yansıyan Seyit Rıza Meydanı’nda yasal mevzuatlara uymayarak sağlıksız bir şekilde yiyecek satan bir kişi ile yaşadığımız hadise bizi üzmüştür. İyi niyetli yaklaşımımızı boşa düşüren bir anlayışla karşı karşıya gelmiş; hakaret, fiziki şiddet girişimi ve tehditlere maruz kalmış durumdayız. Bahsi geçen saldırının kadın belediye başkan yardımcımız üzerinden gerçekleştirilmiş olması ise kadına yönelik yaklaşım ve şiddetten bağımsız görmediğimiz bir durumdur. 

PAZAR ALANI OLARAK DÜZENLENDİ

Kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yaşananlara ilişkin bir açıklamayı gerekli ve önemli buluyoruz. Seyit Rıza Meydanı’nın bulunduğu kara yolunda stantların açılması ile beraber bahsi geçen yolun trafiğe açık olması sebebiyle hem trafik sıkışıklığı ve güvenlik sorunu hem de görsel anlamda olumsuz bir tablo ortaya çıkmış durumdadır. Bu sebeple belediyemiz, halkın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda alanda düzenlemeye gitmiş, stantları toplu bir alana toplayıp bu alanı pazar alanı olarak düzenleyerek satış yapılmasına izin vermiştir. 

YÖNETMELİĞE UYGUN OLMALI

Ancak bilindiği gibi gıda ürünlerinin  (simit, poğaça, börek, lahmacun, ceviz helva ve şuruplu tatlılar) satıldığı stantlarda Türk Gıda Kodeksi ve 5179 sayılı gıdaların üretimi ve tüketimi hakkında çıkartılan kanun ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan yönetmelik hükümlerine uygun olarak imal edildiğini belgeleyen gıda üretim izni ve gıda sicilini seyyar satışı aracının camına herkesin görebileceği bir yere asılması zorunludur. 

BELGELEMEK ZORUNLU

Seyyar satıcı, satışa sunduğu ürünleri kendi imal ediyorsa söz konusu belgelerin kendi adına düzenlemiş olması, seyyar satıcı, gıda ürünlerini bir imalatçıdan satın alarak satışa sunuyor ise söz konusu belgelerin imalatçı adına düzenlenmiş olması gerekmektedir. Bu durumda satışa sunulan malların üretim iznine sahip imalatçıdan satın alındığının günlük sevk irsaliyesi veya fatura ile belgelenmesi zorunludur. 

SAĞLIĞA ZARARLI SATIŞ

Yerel yönetimler politikamız gereği halk sağlığını dikkate aldığımızı ve halk sağlığına zararlı olacak gıda maddelerinin özellikle Pandemi sürecinde sokakta satışının doğru olmadığını sık sık zabıta ekiplerimiz ilgili satıcılara bildirmiştik. Kent merkezlerinde stant açılması izne tabii olup süreli ve ücretli olmasına rağmen bizden izinsiz, süresiz ve ücretsiz stantlar açılmakta ve zabıtamızın onca uyarısına rağmen bu anlamda yasada belirtilen mevzuatlara ve sağlığa zararlı bir şekilde satış gerçekleştirme işlemlerini sürdürülmeye devam edilmiştir.

GENÇLERE DESTEK OLMAK İÇİN...

Dün ve bugün kamuoyuna yansıyan olayda bahsi geçen satıcılar Şubat ayı içerisinde belediyemize gelmiş dükkân açmak istediklerini ve sadece satış yapıp yapamayacaklarını ölçmek için piyasa araştırması yapmak amacıyla kısa bir süre için stant açmak istediklerini tarafımıza bildirmişlerdir. Belediye Başkan yardımcımız denetimsiz yiyecek satışının sağlık açısından sorun oluşturmasından dolayı taleplerinin kabul edilemeyeceğini bildirmiş ancak genç arkadaşlara destek olmak amacıyla talepleri üzerine yalnızca piyasa yoklaması yapabilmeleri için kısa bir süreliğine Seyit Rıza Meydanı’nda satışlara izin verdiğini beyan etmiştir.

HALK SAĞLIĞI ÖNCELİKLİ

Belirtilen süre geçtikten sonra havaların ısınmasıyla beraber koku ve duman sorununun da giderek artmasından ve halktan bu yönlü talep gelmesinden dolayı ilgili satıcılara bir ay buyunca artık stantlarını kaldırmaları gerektiğini beyan ettik. Ancak bahsi geçen satıcılar belediyeye gelerek kadın belediye başkan yardımcımıza yönelik fiziki şiddet girişimi, hakaret ve tehdide başvurdular. Gelinen aşamada karşı karşıya kalmış olduğumuz bu durumun bizi üzdüğünü yineleyerek belediyemizin halk sağlığını gözetmek ve gerekli düzeni sağlamak amacıyla yasal prosedürlerin kapsamı dışında yapılacak tüm stant ve uygun olmayan satışlara zabıta ekiplerimiz aracılığıyla müdahale edeceğini ve gerekli cezai işlemleri uygulayacağını kamuoyunun bilgisine sunarız.

Son Güncelleme: 12.08.2020 14:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dersimli 2020-08-05 13:44:59

çok sevindirici bir haber. konu kokoreç gibi hassas bir yiyecekse halk sağlığı her şeyden önce gelmelidir.