banner62

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a Dersim'den açık mektup

Dersim Tarih Kültür Vakfı Girişimi Başkanı Hasan Aytaç, Avrupa Dersim Tarih ve Kültür Merkezi Başkanı Ahmet Canpolat ve Avrupa Dersim Tarih ve Kültür Merkezi II. Başkanı Hüseyin Kenan Aydın tarafından DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a açık mektup yazıldı.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
01 Aralık 2020 Salı 13:05
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a Dersim'den açık mektup

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, geçtiğimiz hafta DEVA Partisi Tunceli İl Başkanlığının kongresine video konferans yöntemiyle katılmış ve “Geçmişte yaşanan olayları çok iyi biliyoruz ve acıları paylaşıyoruz. Alevi vatandaşlarımızın başta cemevlerine ilişkin talepleri olmak üzere inanç, düşünce ve davranış temelinde birikmiş sorunlarının çözümü için gerekli her tür adımı atacağız” ifadelerini kullanmıştı. Dersim Tarih Kültür Vakfı Girişimi Başkanı Hasan Aytaç, Avrupa Dersim Tarih ve Kültür Merkezi Başkanı Ahmet Canpolat ve Avrupa Dersim Tarih ve Kültür Merkezi II. Başkanı Hüseyin Kenan Aydın bu açıklamaları olumlu ancak yetersiz bulduklarını belirterek bir açık mektup yayınladı. İşte o mektup...

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a açık mektup

Sayın Babacan 22 Kasım 2020 tarihinde Tunceli (Dersim) İl Kongresine telekonferansla katılarak, Dersim Halkına hitaben “Geçmişte yaşanan olayları çok iyi biliyoruz ve acıları paylaşıyoruz. Alevi vatandaşlarımızın başta cemevlerine ilişkin talepleri olmak üzere inanç, düşünce ve davranış temelinde birikmiş sorunlarının çözümü için gerekli her tür adımı atacağız” dediniz. 

Bilmenizi isteriz ki açıklamanızı -yetersiz ama- olumlu karşıladık. Aynı zamanda mesafeli yaklaştık. Yetersiz çünkü Dersim 1937-38 yılları arasında yaşanan büyük trajediyi “geçmişte yaşanan olayları” diye tanımlamaya çalışıyorsunuz. Öncelikle yaşananlara doğru adlandırmayla başlayabiliriz. Kaldı ki dönemim başbakanı 2011 yılında yaşananları “vahşet” olarak tanımlamış ve “özür” dilemişti. Uygar ülkeler kendi hatalarından öğrenirler, insanlara karşı yaptıkları yanlışlarıyla yüzleşirler, özür dilerler ki; benzer hatalar bir daha yaşanmasın. 83 yıldır kapanmayan bu yaranın iyileşmesi sahici bir özür ve gerçek bir yüzleşme ile mümkündür. Alevilerin çoğunlukta olduğu tek kent olan Dersim üzerinden Alevilere seslenerek; sorunları çözme sözü verdiniz. Milyonlarca Alevinin yaşadığı bir ülkede ibadet yerlerinin dahi tanınmaması, yasal güvenceye sahip olmamaları bir utançtır. Bu utancının ortadan kaldırılmasına katkı sunacağınızı umut etmek istiyoruz. 

„Geç kalmış adalet, adalet değildir!“ Gönül isterdi ki, bu söylemlerinizi devletin etkili kademelerinde iken dillendirebilseydiniz.

Sayın Babacan, Dersim’e gelmek istiyorsunuz, buyurun gelin, misafirimiz olun. Dersim Halkı misafirperver bir halktır. Birlikte Munzur’dan bir tas su içelim. 
Sözlerinize inanmak isteriz, ancak tecrübelerimiz daha temkinli olmamızı gerektiriyor. Bu toprakların mağdur çocukları “şaki”, “sergerde”, “isyancı” diyerek suçlandılar, onurları aşağılandı. Resmi tarih kitaplarında; Dersim 1937-38 yılları hiç yaşanmamıştı, katı bir inkar dönemi yaşandı. 2009-11 yıllarında acımızı dindirecek olumlu sözler söylendi. Umutlandık, sabırla olumlu adımlar atılmasını bekledik. Sonuç yine değişmedi; inkar ve yasak. Çok gerilere gitmeyelim henüz iki hafta önce Tunceli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi; kurmak istediğimiz Dersim Tarih Kültür Vakfı’nı “Dersim ismi resmiyette kullanılamaz, Dersim 1937-38 tanıkları ile yapılan mülakatların kamuoyuna açılması, Alevi dua, beyit ve ritüellerinin kaydedilmesi ve Dersim, Alevi tarihinin arşivlenmesi” çalışmalarını “milli birliğe ve beraberliğe aykırı” bularak ret kararı verdi. 

Söylediklerinizin samimiyetine inanmak istiyoruz ve umarız iktidara geldiğinizde bu söylediklerinizi unutmaz, inkara yönelmezsiniz. Bu duygularla çalışmalarınızda başarılar dileriz.

30 Kasım 2020

Dersim Tarih Kültür Vakfı Girişimi Başkanı
Hasan Aytaç

Avrupa Dersim Tarih ve Kültür Merkezi Başkanı
Ahmet Canpolat

Avrupa Dersim Tarih ve Kültür Merkezi II. Başkanı
Hüseyin Kenan Aydın

Son Güncelleme: 15.12.2020 20:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
domane desim 2020-12-03 19:41:21

dersimlilerin gercek fikirlerine sansür uygulamaniz dersimin d sini bile haketmediginizin ispatidir c+nki anlasilan sizlerde isridi bitlisin hamidiye alaylarinin beslemesisiniz kripto ermenilerin canak yalayicisininiz

biz dersimliler kurolardan ve ermenilerden nefret ediyoruz xizirda biiliyor
hama sizler onlarini kicini yaladikca onlar gibi birer bok yiginina döneceksiniz

kurolarala ermenilerle ilgili yaptiginiz her haber onlarin icimizdeki köpeleriniz oldugnunun ispatidir

ezde lona bine khurru nine
ezde lona bine hermeniu nine
ezde lona bine kutukune ihne nine
ezde lona bine dismene desim nine

Avatar
Hakikatın sesi 2020-12-04 13:25:18

Şu düşüncede yanlış" siz geçmişte bir şey yapmadınız?"..Geçmişte parti lideri değildi..Şimdi parti lideri..Bir de şu var.Babacan modern muhafazakardır..Demokrat muhafazakar diyelim..

Avatar
ÇETİN 2020-12-05 15:13:52

Yorumlar içerisinde Dersim kültürü, ahlâkî değerlerine ve inancına uygun düşmeyen argo kelimelerle eleştiri yapılmasından okuyucular arasından nasıl olur da rahatsızlık duyulmaz onu anlamış değilim.Hani Alevilikte temel ölçü "ELİNE-DİLİNE-BELİNE SAHİP ÇIKMAK" tı. Argo ve küfürlü kelimelerle derdimizi anlatmayalım.

Avatar
Musa Ercan 2020-12-01 21:40:42

Devlet bakanı iken ne yaptı da şimdi ne vaat ediyor. Bir insanın geçmişi geleceğinin aynasıdır. Hadi canim başka kapıya. Alevi önderleri diye geçinen zatlar sizler de bu açıklamalar ile düşkün olduğunuzu kanitladiniz

Misafir Avatar
Seydali 2020-12-03 00:29:00 @Musa Ercan

Devlet bakanı olmak başka şey..Parti başkanı olmak başka şey..Bakan devlet memuru gibidir..Bir de hemen bazılarını "düşkün "ilan etmişsiniz..Adabı erkanı var..Cem de halkın huzurunda yargılamayı dede yapar.

Beğenmedim! (0)