banner62
BİST
7.913,76
ALTIN
1.864,65
DOLAR
28,99
STERLİN
36,39
EURO
31,23

Dersim’de yeni bir cemevi yapılması tartışması meclisi ikiye böldü

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tunceli Şube Başkanı Ekber Kaya’nın yeni bir cemevi yapılmasıyla ilgili belediyeden yer tahsisine ilişkin talebi meclis gündemine geldi. Meclisi ikiye bölen tartışma sonrası salonu terk eden Ekber Kaya, “Ali Ekber Yurt gelip size cemevi yapsın” diye tepki gösterdi.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
04 Mart 2021 Perşembe 13:12
Dersim’de yeni bir cemevi yapılması tartışması meclisi ikiye böldü

Tunceli Belediyesi mart ayı meclis toplantısının ilk oturumu bugün gerçekleştirildi. Gündemin üçüncü maddesinde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tunceli Şube Başkanı Ekber Kaya’nın yeni bir cemevi yapılmasıyla ilgili belediyeden yer tahsisine ilişkin talebi görüşüldü.

"MEVCUT CEMEVİ TAHRİBATA YOL AÇTI"

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tunceli Şubesinin yeni bir cemevi yapılmasıyla ilgili sorumluluk almak istediğini belirten Ekber Kaya, “Yaşadığımız bir süreç var. Mevcut cemevinin yapısı, karakteri, izlediği yol, müftülükle el ele kol kola kentimize yaptığı tahribat ortadadır. Yeni bir cemevi acil bir ihtiyaçtır. Dernek olarak bu sorumluluğu üstlenmeye karar verdik. Atatürk mahallesinde cemevi yapabileceğimiz bir yer olmadığını belediye yetkilileri bize ifade etti. Ancak Gazik’teki yer de ihtiyacımızı karşılamıyor. Dik yamaç olduğu için masrafı çok fazla olacak. Meclis yer tahsisi yaparsa 3-4 yılda projeyi bitirebiliriz” dedi.

"GAZİK’İN İNANÇ MERKEZİNE İHTİYACI VAR"

Ekber Kaya’nın ardından söz alan Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu, “Böyle bir ihtiyacın olduğuna dair bize de bazı talepler geldi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinin nasıl bir dernek olduğunu hepimiz biliyoruz. İnancımız için çok önemli çalışmalar yürütüyorlar” dedi. Ardından söz alan Başkan Yardımcısı Canan Ay Doğan, “Sihenk’te uygun bir alan maalesef yok. Öte yandan yeşil alanların korunmasında fayda olduğunu düşünüyoruz. Sihenk gelişmiş bir alan aynı gelişmenin Gazik’te de olması için 30 yıllık tahsisin doğru olacağı düşüncesindeyiz” dedi. CHP Grubu adına konuşan Berkay Gündoğan ise, “Konu geçen sene imar komisyonuna şifahen getirilmişti. Genel olarak görüşümüz olumlu. Gazik’in bir inanç merkezine ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

"PROJEYE KARŞI DEĞİLİZ AMA TARTIŞILMASI GEREKİYOR"

Emek Partili Meclis Üyesi Yaşar Çiçek ise, “Mevcut cemevinde bazı sıkıntılar yaşanıyor. Bu anlamda bir talep ve ihtiyaç var. Yurttaşlar mevcut cemevinin bazı şeylerini beğenmiyor. Dersim’in kültürüne çok uymadığı ortada. Bu projeye karşı değiliz ancak biraz daha bu konunun tartışılması gerekiyor” dedi.

"PİR SULTAN’I TANIMANIZ GEREKİRDİ"

Ardından bir kez daha söz alan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tunceli Şube Başkanı Ekber Kaya, “Konuşmalardan anladığım kadarıyla kaygıları olan meclis üyeleri var. Pir Sultan tüm Türkiye’de örgütlü bir yapıya sahiptir. Pir Sultan’ın özü belli pratiği bellidir. Arkadaşların Pir Sultan’ı tanımaları gerekirdi” dedi.

DAD’TAN İSİM ÖNERİSİ: ANA FATMA CEMEVİ

Meclis toplantısında katılan Demokratik Alevi Dernekleri Eş Başkanı Musa Kulu da söz alarak, “Alevi kurumları arasında merkezi Dersim’de olan tek kurumuz. Sevgili Ekber başkanın müracaattı ve talebi son derece makul ve yerinde bir taleptir ve gönülden katılıyorum. Bugün Gole Çetu iktidar baskısıyla işgal altında. İnancımız her yolun hak olduğunu söyler. Bizim inancımız Raa Haq inancıdır. Rızalık alarak ve ortaklaşarak bu mekanın inşa edilmesi gerekiyor. Öneri olarak da ismi Ana Fatma Cemevi olabilir” dedi.

"TÜM OCAKLARIN VE FEDERASYONLARIN ORTAK PROJESİ OLSUN"

Son olarak söz alan Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Genel Başkanı Ali Haydar Ben, “Dersim’de böyle bir ihtiyacın olduğuna ilişkin başkanla görüşme gerçekleştirdik. Diğer kurumlarla da görüşerek hem tüm ocakların hem tüm federasyonların kendilerini ifade edecekleri bir proje yapmak lazım. Bu meseleyi biraz daha merkezi biraz daha koordinasyon içerisinde yaparsak daha sağlıklı sonuç elde edebiliriz diye düşünüyoruz” dedi.

MECLİS ÜYELERİ İKİYE BÖLÜNDÜ, 10 DAKİKA ARA VERİLDİ

Konuşmaların ardından meclis üyeleri Gazik’teki AFAD’ın hemen yan tarafında bulunan alanın Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tunceli Şubesine mi, yoksa kurumların ortaklaşarak yapacakları projeye mi tahsis edilmesi konusunda kafa karışıklığı yaşadı. Verilen 10 dakikalık aranın ardından ise oylama geçildi.

EKBER KAYA SALONU TERK ETTİ

Tartışmaların ardından ortaya iki görüş çıktı. Birincisi söz konusu alanın Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tunceli Şubesine tahsisi, ikincisi ise inanç kurumlarının ortaklaşarak bir cemevi projesi yapması ve söz konusu alanın kurumlara ortak olarak tahsisi edilmesiydi… Oylamada Fatih Mehmet Maçoğlu, Serda Göçer, Berkay Gündoğan ve Haydar Demir söz konusu alanın Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tunceli Şubesine tahsis edilmesi yönünde oy kullandı. Damla Çınar, Canan Ay Doğan, Mustafa Yıldırım, Cafer Tosun, Seydali Bulut, Nurgül Yalay, Yaşar Çiçek ve Cömert Yoltay ise kurumların ortaklaşması, projenin daha çok tartışılması ve bir sonraki meclis toplantısında görüşülmesi yönünde oy kullandı. Alişan Işık ise çekimser kaldı. Oylamanın ardından meclis salonunu terk eden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tunceli Şube Başkanı Ekber Kaya, “Ali Ekber Yurt gelip size cemevi yapsın” diye tepki gösterdi.

Son Güncelleme: 11.03.2021 18:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2021-03-04 15:23:36

Pir sultan abdal derneği siyasi bir dernektir ve inançla ilgisi yok..Sadece inancı kendi siyasi emellerine araç olarak kullanıyor

Avatar
Hüseyin 2021-03-05 21:14:51

Türkiye’de Cem evleri adeta işgal edilmiş. Oraya oturanlar bir daha yerinden kalkmıyor. Cem evlerinin içeriği boşaltılmış, amacı saptırılmış ve Alevilikten uzak mekanlar durumuna gelmiştir. Aleviliği on iki imamcı anlayıştan koparıp, başka adresler gösterenlerin Alevilere vereceği- öğreteceği bir şey yoktur. Alevilerin bu oyunlara gelmemesi gerekir...

Avatar
Vatandaş abuzer 2021-03-04 22:12:27

Dersim'in ihtiyacı cemevi değil,eğer varolan cemevi yönetiminde bir sorun varsa halkın ortak bir iradesini koyması ve tavır almasıdır.Ki eğer dersim belediyesinin de bence bu konuda cemevi için yer tahsisi yerine kadının daha özgürleştirilmesi için kreşlerin açılması belediye bünyesinde...bu topluma en yararlı şeydir... işin ilginçi ise bu kurumun başkanının sahip olduğu dünya görüşü ve bu dünya görüşünün dini kurumlara bakış açısı ve kendisinin bu dünya görüşü ile çeliştiğinin kanıtıdır.

Avatar
vatandaş 2021-03-04 22:18:02

yapıldıktan sonra önemi yok böle tartışmanında bi anlamı yok yeni dedelere ve yeni bi cemevine ihtiyacımız var önemli olan bu biz biz yapan şeylerden biride birlik içinde olmamız dır anşılaşıla bilinirse ortaklaşa daha iyi olur bence

Avatar
foucault 2021-03-07 14:36:10

"Pir sultan abdal derneği siyasi bir dernektir ve inançla ilgisi yok." İnanç siyasi bir söylemdir. içtiğimiz sudan yediğimiz ekmeğe ettiğimiz duaya kadar her şey politiktir. politik olması bir ieyi kötü yapmaz. sizin demek istediğiniz egemen söylme ters düşüyor. çünkü egemen inançsal söylem de politiktir. egemen söylemi doğru kabul edip geri kalan her şeyi politik oyunlar olarak görmek oldukça hatalıdır. arkadaşa din felsefesi ve sosyolojisi okumalarına ufak da olsa bir göz atmasını rica ediyorum.

Misafir Avatar
bilgi ağacı 2021-03-07 18:47:36 @foucault

inanç siyaset üstüdür..İnancın teolojisi vardır..Siyaset ayrı şey..İnanç siyasal olarak bakmaz..

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ehlibeyt Dergahı 2021-03-09 11:32:02

inanç merkezi nedir ki acaba düşünün müslüman bir ülkede olması gereken cami iken birileri toplumu bölmek istedikleri gibi inançsız bir toplum yaratmak için inanç merkezi adını her alanda kullanıyorlar gidin bakın başka ülkelere kategral kilise yada cami denir ki bunlar toplum inanışları ile alakalıdır kaldıki aleviler de müslüman ancak cem evleri birer ibadethaneden ziyade kültür yerleri olarak kullanılmakta müslümanlıkla alakalı islam la alakalı bir yaşayış olmamakta hatta şu an bu inanç diye diretenler şidi birde öyle bir alevilik oluşturmaya çalışıyorlar ki ehlibeytten uzakta bir yer bir bakınız ehlibeyt nasıl yaşardı o zaman anlarsınız.

Misafir Avatar
bilgi ağacı 2021-03-09 20:58:17 @Ehlibeyt Dergahı

cemevi ,ibadethanedir..İbadet ile ilgili ritüeller vardır..Cemevinde 12 hizmet vardır, dualar vardır..Dua zaten ibadet demektir..

Beğenmedim! (1)
Avatar
Haydar dersim 2021-04-01 21:14:39

Çok yerinde bir karar . Ciddi anlamda bir ihtiyaçtır bunu farklı bir alanda özellikle politik alanda tartışmaya açmak doğru değildir. Ben dersimde yaşayan biri olarak doğru yerinde bir karar olarak görüyorum.. teşekkürler

Avatar
Dersim inanc 2023-12-06 12:15:59

Ehlibeyt dergahı resmen sacmalamissin