banner62
BİST
8.026,27
ALTIN
1.905,03
DOLAR
28,89
STERLİN
36,58
EURO
31,38

Katı atık projesi, Dersim ve ilçelerinde mevcut vahşi çöp alanlarının yarattığı her türlü ekolojik tahribat dahil; hava, su, toprak ve görüntü kirliliğine son vererek  toplum sağlığını olumlu şekilde etkileyecek  bir projedir.

Peki, bu proje kimin projesidir? Bu proje HDP belediyesinin öncülüğünde ilçe belediyelerinin dahil olduğu yaklaşık 12 yıl önce başlatılan bir projedir. Bu projenin altında kent ile ilgili söz söyleme hakkına sahip tüm siyasi yapıların imzası vardır.

O dönem belediye yönetimlerinde HDP, CHP, SMF'den seçilmiş başkanlar; belediye meclislerinde ise EMEP ve ESP'den temsilciler vardı. Hatta bu başkanların birçoğu bugün hâlâ görevde. O gün projenin altına imza atanlar bugün siyasi sorumluluk almaktan kaçınıyorlar. Bölgede yaşayan insanlarımızın projeye itirazları olmasaydı bugün belki de bu proje bizimdir kavgasına tanık olacaktık.

Elli bin ağaç kesileceği, kötü koku nedeni ile yerleşim yerleri olan köylerinde oturamayacakları, kaynak sularının kirleneceği gibi iddialarından ötürü bölge insanı projenin yerinin değişmesini istemektedir.

Bölge insanının projenin yerinin değişmesi gerektiği talebine projede imzası olanların tavrı ise "yer değişikliği dikkate alınsın" şeklinde. Peki, sormazlar mı zamanında neden dikkate almadınız? Siyasi partilerin tavrı net olmak zorundadır. İhale aşamasına gelmiş bir projede yer değişikliğini istemek projenin yürütücülerinde çok da kabul görmez. Bu tamamen pragmatist bir yaklaşım. Ne şiş yansın ne de kebap yani ne bölge insanını karşıma alayım ne de proje iptal edilsin.

Bu konuda en net tavrı siyasi kaygı taşımayan TMMOB aldı. Bu proje doğrudur ve uygulanmalıdır. TMMOB projenin uygulanabilir olduğunu;

- En zehirli sular olarak bilinen vahşi depolama sahalarının Munzur ve Pülümür Çaylarının eko sitemlerine verdikleri zararın önüne geçecek olması,

-  Yeraltı ve yüzey sularının zehirli çöp suları ile etkileşiminin kesilecek olması,

-  Yaban hayvanlarının çöp ile temasının kesilmesi,

-  Geri dönüşüm ve geri kazanımla yılda 12 bin boylu ve nitelikli ağacın kesilmekten kurtulması,

-  Çok sık aralıklarla yanan hava kirliliğine neden olan çöp yangınlarının önüne geçilmesi,

-  İddia edilen tüm olumsuzlukların mühendislik müdahalesi ile ortadan kaldırılabilir olması,

Şeklinde açıklıyor. ..

Siyasi partilerin bu kentin sorunlarının çözümüne dönük elbette söyleyecekleri sözleri olmalıdır. Ama bu konu daha çok teknik mühendislik alanının konusudur. TMMOB'un bu konudaki açıklamaları değerlidir. Doğayı ekoloji korumak amaçlı Gezi Parkı eyleminde yer almış, her birinin 18 yıl ceza aldığı bir kurumun yöneticilerinin doğayı ve ekolojiyi bizim kadar savunacaklarından kimsenin şüphesi olmamalı.

Mevcut belediye yönetimi bir an önce siyasi ve icracı sorumluluğu alıp bu projeye güvenmeli ve inanmalıdır. Açık ve net bu projenin arkasında durmalıdır. Köylülerimizin kaygılarını aza indirmeli, ikna etmelidir. Bunun için bölge insanını alanında yetkin topluma güven veren akademisyenlerle buluşturmalı (Beyza Üstün) farklı bölgelerdeki Katı atık tesislerine geziler düzenlemeli , 4 bin ağaç yerine 40 bin ağaç dikilecek sözü vermeli, bölge insanını kaygılarını ortadan kaldırılmalıdır...

Bu proje 12 yılık bir sürecin ürünüdür, iptali bu kentin 12 yılına daha sebep olacaktır. Hep birlikte doğamızı korumak adına siyasi kaygılarımızdan arınarak gelecek nesillere temiz bir Dersim bırakmak ümidiyle.

Sönmez Aydın
Psikolojik Danışman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bulusk 2022-04-29 22:23:32

Hocam kendi alanında çalış,ekoloji ayrı bir alan ,size orman ekoloji uzmanı doçent cihan hocanın yazısını gönderiyoruz okuyun bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır.

https://haber.yesilgazete.org/sen-de-mi-komunist-baskan/

Avatar
Qela 2022-04-29 23:06:50

Bu projeye ankara tmoob tarafından erzincan idare mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açılmış erzincan idare mahkemesinin yolladığı bilirkişi raporundan bi haberdar olduğunuz açıkça görülüyor 54900 ağaç kesilecek 9 endemik tür yok olacak yer altı su kaynakları sızıntı suyu ile zehirlenecek arıcılık ve doğal tarım yapılamıyacak 20 ila 30 yıl içerisinde yerleşim yerleri göç etmek zorunda kalacak ve ayrıca belediyenin bu rapora itirazı üzerine önceki rapora ek jeolojik bir çalışmanın yapılmadığı iki fay hattının keşışme noktası olduğu sızıntı suyu kontrolünün yapılmadığı bir çok olumsuzluğa dikkat çekilirken siyasi kaygı degilde iş ve rant kaygısıyla kendi merkez kurumuna karşı çelişkili bir açıklamanın benzeri sizin açıklamanız olmuş sönmez bey sizin parti ekoloji politikanızı uygulamadığınız için bu sorun açığa çıktı hayliyle geziden dem vururken orda ceza alanlar diğayı savundular burdakiler doğa katliyamına yeşil ışık yaktılar. İki ayrı tmoob tan basediyorsunuz çelişki derin. Ayrıca bu proje yürütücülerini cesaretlendiren açıķlamalarınıza baktığımızda sizin tavrınız gezi ruhuyla pek örtüşmüyor kendi coğrafyasında 54900 ağacı kesin gezide 10 ağaç için tmoob bedel ödedi komik ve tajik siyasette en erdemli tavır ortaya chp koydu koministler sosyalistler yurtseverler bu konunun belediye meclisinde tartışılmasını bile istemedi öneryi getiren kurum chp kimin belediye meclisinde ret oyu kullandığının ve şimdi kimin derkad toplantısında doğa katliyamına evet dedigi ve kimim tarafsızlıktan dolayı taraf olduğunu biliyoruz. bunu kimin siyaset mahzemesi ve rant mazemesi yaptığı biliyoruz.

Avatar
Vayki vay 2022-04-29 23:22:28

Hayatında okuduğum en kısa ve gereksiz ikicilik barındıran açıklama. Bir tmoob var doğa için 18 yıl hapis yiyor birde tunceli tumoob var doğayı yok et diye vahşi depolama alanlarını gösterip doğa talanına onay veriyor pes sönmez bey şimdi yılarca tuncelide siyaset yaptığız kurumun üç ayağından biri olan ekoloji politikasının neresindesiniz bu ne lahana bu ne turşu vayki vay bu ne haya bu ne riya o meşe ağacının gölgesi sizin gibilere hayıftır. İki kurum iki kişi bu yazının özeti

Avatar
Asmen Ercan 2022-04-30 11:48:53

Üstadım sizo tebrik ederim. Doğru ve yerinde bir bilgilendirme yapmışsınız. Bilgi ve birikim sahibi, bir konuyu atraştıran herkes, mesleğinden ve uzmanlık alanından farklı bir konuda bir açıklama ve görüş belirtme hakkına sahiptir. Neticede buradaki tespit ve öneriler yerinde ve isabetlidir. Dersim'in bir katı atık tesisine katı suretle ihtiyacı vardır. Bunun buraya yapılması, hem mevcut vahşi katı atık bosaltma yeri göz önüne alindıģında, hem de projenin uygulamabilirliği (iptal olmaması) gibi zorunlu grrekçelerle getekli, zorunlu ve kaçınılmazdır. Dersim'in hemen her yeri ormzn ve bitki örtüsüylw kaplıdır. Bu proje nereye yapılirsa orada maalesef sınırlı olumsuz bir etkisi olacaktır. Bu peoje yerine itiraz edenler ağaçları bahane etmektedir. Burada bu kadar ağaç olmadığı gibi bu kadar ağacın da kesilmesi sözkonusu değildir. Bu projeye itiraz edenler ne hikmetse gecmiste Dersim'deki çevre mücadelesinde hiç sesi duyulmayan kesimlerdir. Biz Mamwki merkezdeki kapalı carşı yerinde bukunan parkın elli yıllık agaçlarının kesilmemesi için zamanın SHP-CHP'li Belediye Başkanı Mazlum Aslan'a karşı mücadele verirken yapayalnızdik, kimse yanımizda yoktu. Biz yine SHP-CHP'li Belediye Başkanı Hasan Korkmaz'ın Şexank sırtlarındaki ormanlık alanı imara acarken verdiğimiz mücadelede yine yapayslnızdık. Burayabir nükleer teais yapılmıyor. Konuyu bu kadar abartmaya ve toplumun genelinin yararının olacağı böyle bir projeye karşı çıkmak toplymsal yararı gözardı etmektir. Dün cevre konusunda uykuda olanlar, uyuyanlar, sesi çıkmayanlar ne hikmetse Gezi sonrası başımıza cevreci kesildi. Açik ve net söyluyorum; bu projeye karşı çikanlar toplumun menfaatini düşünmeyip, cevre bahanesiyle kendi politik menfaatini öncelleyenlerdir. Bu projede cevre bahane ve istismar edilmekte, politik çıkar ve saikler temelinde itiraz edilmektedir. Bu sekilde iş yapmamak, yaptırmamak, bol siyaset süslü laflar etmek de zatwn biz Dersimlilerin ezelden beri dogasında olan bir üsluptur. Dersimliler, çok siyaset, az iş yapmakla dunyada mahirler. Bunu bilmeyen yok. Hêfe ma, yazık bize!

Avatar
Vicdan 2022-04-30 17:00:19

Sayın yazar,sizden ricamız bu halkı küçük görme hastalığından kendinizi bir an önce kurtarmamız.Akademisyen olarak da İstanbul Üniversitesi Ormancılık Ana Bilim Dalı Doçenti Cihan Erdönmez Hoca ile görüşüp projeyi sorun.Proje bu haliyle aslında çöptür.Yazının başlığı içeriğe uymamış.Çöp diyebilirdiniz.Projeyi de çed raporunu da okumamışsınız.Bilirkişi raporunu okumamışsınız.Derkab tüzüğünü de bilmiyorsunuz.Yer değişikliği diyen meclis kararı bağlayıcı Sönmez Bey.

Avatar
Ormam mühendisi 2022-05-01 16:52:48

Burada şunu açık belirteyimki bu proje hakkında gerek yapılan bilimsel çalışmalardan gerekse bilirişi raporundan ve derkad.tın yer degişim kararına rağmen böyle mesnetsiz gerçek dışı bir algı operasyonu ile manipule edilmek istenen bir durum ile karşı karşıya bölge halkı, öncelikle bu ruh halinden bir kurtulun
1.vahşi depolama alanlarıni bu köylülere niye her defasında gösteriyorsunuz
2. Derkad yer degişimi kararı aldı ve bu derkap bileşenleri için bağlayıcı
3.bilimsel çalışma diyorsunuz erzincan bölge idare mahkemesinin bilirkişi raporunu ve tunceli belediyesinin tunceli üniversitesine hazırlattığı raporu ankara tmoob niye görmezden geliyorsunuz. tunceli tmoob hiç bir çalışma yapmaksızın ısmarlama yaptığı raporu niye dikkate alıyorsunuz.
4.iki yılı aşkın bir süre kamu oyuna bölge hakının rızalığı alındı itiraz edilmedi çokca söylendi tarım orman müdürlügünün çed raporuna bakılsaydı 237 sayfa 13 maddesinde görülüyorki ki aynen şöyle bölge halkından çok ciddi tepkiler var toplumsal olaylar gelişebilir. Buna rağmen neden ısrarla yaşam alanlarını savunan insanlara yalan yanlış ve eksik çalışılmış bir proje üzerinden suçluyorsunuz
5. Belediyenin kesilen ağaç sayısı ile ilgili üç açıklaması oldu çed raporunda 2450 ilk basın açıklamasında 7500 son basına beyanda 4000 olduğu yönünde idi yani birbirini tutmayan üç çelişkili açıklamaya itibar ediyorsunuzda mahkemenin tayin ettigi 2 çevre mühendisi 2 orman mühendisi ve 1 jeoloji mühendisinin beyanlarını yok sayıyorsunuz vede istanbul üniversitesi orman doçenti
Cihan erdönmez de buna dahil.
6.birde bu köylüler istisnaden yapılan herkes çevrecı oldu ve benzeri bal kabağı tadında açıklamalara bakılırsa birileri kibirli, fakat kaf dağlarını yaratamamanın acısını köylülerden çıkarıyor. Yeterli kadar kamu oyu oluşturmadığınız noktasıda bu köylülerinmi hatası tabi, zavallıca bir tutum
7. Burda 9 endemik türün yok olması sizin için bir anlam ifade etmiyormu
8. Yer degişimi münkümken proje iptal edilecek kaygısını topluma niye enpoze ediyorsunuz
9. Yaptığınız çevre ile ilgili olumlu davranışları ve olması gerken tavırlarınızın başkasının göstermedigini söylüyor asmen ercan yorumunda sizi tebrik ediyorumda bu konuyla ne alaka şimdi sen bu köylülere bir bir gittinmi görüştünmü o zaman destegini istedinmi bu üzerinden geçmişte yapılan barajlar, kum oçakları, bu köylülerin hatasımı

Zira kendi yaşam alanlarını savunan ve savunmaya devam eden herkesin yanında olduk olmaya devam edecegiz dün orman yangınlarında olduğu gibi barajlara karşı olduğumuz gibi sevedüklü köylülerimizin yanında olduğumuz gibi munzur ıslah çalışmasında olduğu gibi bu günde yüzde yüz haklı olan kırmızı dağ köylülerinin sonuna kadar yanındayız. Yaşan alanlarını çevreyi savunmaları kadar hayati meşru doğru tutumlarından dolayı bölge insanımızı kutluyorum.bu bölge insanları her ortamda platformda haklılıklarını ortaya koydu bu insanlardan uğraşmaktan vazgeçin sönmez aydın ve gibileri bilip sandığınız bilmediginiz bir çok husus var.

Avatar
Gökyüzü 2022-05-01 22:07:41

Birileri geçmişte belediyelere karşı mücadele ettiğini iddia edip şimdi yapılan mücadeleyi sorguluyor.Davulun sesi dışarıdan hoş gelir.Avrupada yaşayıp devletten sosyal yardım alıp atıp tutmak kolay.Çok bilginiz varsa gelin Sütlüce halkının karşısına çıkın halkı ikna edin.Tuncelinin her tarafı ormanmış kargalar buna güler nerdeyse Tunceliyi kanadanın bir eyaleti yapacaksınız.Pes doğrusu.183 dönüm arazi 30 futbol sahası büyüklüğündeki meşelik traşlanacak diye yazıyor raporlarda.