banner62
BİST
8.503,07
ALTIN
1.615,66
DOLAR
27,50
STERLİN
33,23
EURO
28,85

Ovacık'taki arazi ihalesi bir kez daha ertelendi

Ovacık Derneğinin, tüm ihale şartnamesini eksiksiz yerine getirdiği halde Ovacık'taki arazilerle ilgili açılan ihale Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yine ertelendi. Dersim Ovacıklılar Derneği tarafından konuya ilişkin bir açıklama yapıldı.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
03 Ekim 2021 Pazar 23:38
Ovacık'taki arazi ihalesi bir kez daha ertelendi

Dersim Ovacık ilçemizde Özelleştirme idaresi tarafından ihaleye çıkarılan 157 dönüm araziye ilişkin yönetim kurulumuzun kamuoyumuza bilgilendirilmesidir!

İlçemiz Ovacık sınırları içerisinde bulunan 41 ada 32 ve 40 parsellerdeki toplam 157.720 m2 arazi satışa çıkarılmıştır. Söz konusu araziler satışa çıkarıldığında Ovacık Derneği olarak araziyle ilgili düşüncelerimizi halkımıza açıklama ile paylaşmıştık. Söz konusu araziler satışa çıkarılırken bazı kesimler arazi üzerinde hak sahibi olduklarını iddia ederek tartışmalara neden olabilecek açıklamalar yapmışlardı. Henüz arsa alınmamışken sürekli açıklamalar yapılarak insanların kuşkulanmalarına neden olmaya çalıştılar. Daha da ileri giderek doğru olmayan açıklamalarla Halk Dayanışması bileşenleri üzerinde olumsuz yönde etki yaratma çabaları içerisine girmişlerdi.

Amaçları; gerçek olmayan açıklamalarla Halk Dayanışması bileşenlerinin inisiyatifi ile oluşturulan  dayanışma ağını zayıflatıp asıl amaçlarına ulaşmaktı. Bu yolla insanları dayanışmadan koparıp istediklerini elde etmekti.

Bilindiği üzere daha önce söz konusu arsa ihaleye çıkarıldığında bazı insanların olumsuz tutum ve tavırları sebebiyle haksız yere rekabet oluşmuş, oluşan rekabet nedeniyle arazinin değer tespiti yapılmadan rant kapısı olmasını arzu eden kesimlerin istediği olmuş ve ihale arsa değerinin çok üstünde bir tutarla kapanmıştı. Tam da bu yüzden iştahı kabaran kapitalist sermaye guruplarının özel marifetleriyle arazi gerçek değeri üzerinden değil de, fahiş fiyatla Halk Dayanışmasının desteklediği Hayrettin Ölmez adlı arkadaşımızda kalmıştı. Bütün bu olumsuzluğa rağmen Halk Dayanışması olarak büyük bir fedakârlıkla süreci olumlu yönde değerlendirerek yan yana gelmemiz gereken tüm dostlarla yan yana gelerek ortak hareket etmeyi tercih ettik ve bu yönde ciddi adımlar attık.

Tek amacımız evi olmayan, yatırım amacı gütmeyen çeşitli nedenlerle  yıllardır topraklarını terk eden insanımızın olanaklar ölçüsünde yer edinmelerini sağlayarak geri dönüşlerinin önünü açmaktı. Ancak araziyi kendileri için rant kapısı olarak gören bazı şahıslar sürekli olarak sosyal medya ağı üzerinden art arda açıklamalar yaparak araziyi almaya talip olan Ovacık halkının araziye talip olmamalarını tarif ettiler. Daha da ileri giderek insanımızı bir birinden ayrıştırarak onları farklılaştırma politikası güttüler. 

Değerli dostlar, sevgili Ovacık halkı; sizlerden aldığımız güç ve destekle aylardır yürüttüğümüz çalışma kısa sürede yüzlerce insansımızın buluşmasına ve büyük bir  dayanışma ağının oluşmasına neden olundu. Bunun  sonucunda ortak bir banka hesabi oluşturuldu ve bir anda yüzlerce insanın isteği ve özgür iradesiyle ciddi miktarda bir ekonomik güç açığa çıktı. Ovacık halk dayanışmasının somutlaşan bu iradesi karşısında ürken kimi çevreler ahlak ve etik dışı yöntemlere başvurarak karalama politikası yürütmeye başladılar.

Halk Dayanışması üzerinden Dersim Ovacıklılar Derneği olarak oluşturduğumuz çalışma grubu hiç ara vermeden bir dizi çalışma yürüttü, başta Ovacık halkı olmak üzere, yerel esnafımız, siyasi partiler, demokratik kurumlar ve birçok kesimle irtibat kurarak yüz yüze görüşüp gerekli bilgilendirmeleri yaptı. Ve destek istedi. Aynı amaç ile dersim ve ovacık  yerel yönetim temsilcileriyle de olumlu görüşmelerimiz oldu. Ve olumlu yanıtlar aldık. İhaleye girmek için olması gereken  tüm çalışmaları yaparak eksiklikleri giderip  gerekli çağrıyı yaparak açtığımız banka hesabına insanlar hiç tereddüt etmeden paylarına düşen tutarı yatırdılar. Bu halk dayanışmasına duyulan güven bakımından önemliydi. 

Yürütülen çalışmaların sonunda ihale şartnamesinde belirtilen 28.09.2021 tarihinde müracaat etmeye gittik. Bizim dosyamızın yanında bir dosya daha vardı ve doğal olarak ihaleye iki dosya katıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ihale komisyonu tarafından yeterince rekabet oluşmadığından teklif dosyamızı almayarak ihalenin geçici olarak iptal edildiğini ve en kısa zamanda yeniden açılacağını beyan etti.

Değerli dostlar teklifler alınmadan ihalenin iptal edilmesi etik bir durum değildir. Biz biliyoruz ki; Halk Dayanışmasının oluşturduğu dayanışmanın etkisi yerel kesimlerden bazı insanları ürküttüğü gibi aynı şekilde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ihale komisyonunu da ürkütmüştür.
Değerli dostlar, sevgili Ovacık halkı; buradan da anlaşıldığı gibi; Özelleştirme İdaresi Başkanlığı süreci uzatarak Ovacık Halk Dayanışmasının yarattığı iradeyi kırarak amacına ulaşabileceğini düşünmektedir ve bunu başarmak için de halk dayanışmasının halk  üzerindeki etkisini kırarak iradesini zayıflatıp var olan ilgiyi kırarak topraklarımızın dışarıdan getirilecek olan sermaye gruplarının eline geçirerek rant alanı hâline getirilmesine hizmet etmiş olacaklardır.

Ancak bilmelilerdir ki; topraklarımız, suyumuz, ormanlarımız, bir bütün olarak doğamız, dilimiz ve kültürümüz kırmızı çizgimizdir. 

İlgili Tüm Kesimlere Açıktan Çağrımızdır:

28.09.2021 tarihinde ihale iptal edilmemiş olsaydı arazi halk dayanışması bileşenlerinin destek verdiği kişinin  olacaktı. Ve  insanlarımızın  kendi memleketlerinde  en uygun ekonomik koşullarda yer edinmelerini sağlayacaklardı. İnsanlarımıza bunu çok gören bazı kesimler, özelleştirme idaresiyle bağlantı kurup Ovacık Halk dayanışmasının anti propagandasını yapmışlardır. Ve yalan yanlış beyanlarıyla Özel idareyi manipüle etmiş, ihalenin iptalini sağlamışlardır. Onlar sanıyor ve umuyorlar ki Halk Dayanışması bileşenleri bu tip ayak oyunlarıyla yılgınlığa kapılıp söz konusu projeden vazgeçerler. Amaçları; Halk Dayanışmasının altını oyarak söz konusu araziyi rant sahasına dönüştürmektir. Para kazanma hırsıyla hareket eden bu çevrelerdeki tek tek bireyler bilmelidirler ki; söz konusu araziyi yüzlerce yoksul Ovacıklıya karşın birkaç tane kapitalistin özel mülküne dönüştürmenin yaratacağı ekonomiksel anlamda büyük bir yıkım olacaktır. Ve yarın bunun acısını toplum olarak hep birlikte biz çekeceğiz. Çünkü alım gücümüz olmayacaktır.

Yetkililere çağrımız var; hiçbir gerekçe göstermeden ihalesini iptal ettiğiniz arazi desteklediğimiz şahıs nezdinde Ovacık halkınındır. Ovacık halkının temsilcisi de Dersim Ovacıklılar Derneğidir.
Derneğimizin üyesinin hakkının yenildiği bir süreçte üyemiz nezdinde derneğimizin hakkının iadesini istiyoruz. Söz konusu arazi üzerinde ifade ettiğiniz yüksek rakamlar gerçek anlamda emlak değerini yansıtmıyor. 3.200 nüfuslu Ovacık'ta yaşayan halkımız yeterince yoksulluk çekmektedir. Araziyi fahiş fiyatla satmakla Ovacık  halkına hizmet etmiş olmayacaksınız. Oysa arazinin emlak değeri bellidir. Belli olan değerden satmayıp yüksek rakamlarla satılmaya çalışılması Ovacık halkının zararınadır. Ovacık Halk Dayanışması olarak diyoruz ki; biz hakkımız olan araziden asla vazgeçmiyoruz.

Vazgeçmeyeceğiz, kararlılıkla çalışmalarımıza devam edeceğiz. 

Bir kez daha çağırıyor ve diyoruz ki; halka ait olan araziyi halka verin. Ranta, talana değil, gerçek anlamda ihtiyaçlı ailelerimize verilmesini istiyoruz. İhaleye katılan üyemizin hakkının iade edilmesini istiyoruz. İade edilsin ki; mağdur edilen halkımızın mağduriyeti giderilsin. Tüm halkımıza çağrımız şudur ki; bu haklı meselede Dersim Ovacıklılar Kültür derneği olarak biz halkımızın yanındayız. 
Sonuç olarak ihale komisyon heyetiyle yaptığımız  görüşmelerimizde Ovacık halkının oluşturduğu bu  güçlü dayanışmadan etkilenmiş olduklarını gördük. Bunu defalarca dile getirerek ihalenin lehimize dönüşebileceği izlenimini aldık. 

İhalenin lehimize sonuçlanması, kesinlikle bu dayanışmayı koruyarak güncel, yaygın  ve güçlü  bir şekilde devam ettirmekten geçecektir.
O nedenle kararlı bir şekilde bir duruş sergilersek sonuç almamız mümkün olacaktır.
Tüm halkımıza önemle duyurulur.

Dersim Ovacıklilar Sosyal Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu

Son Güncelleme: 12.11.2021 10:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Domane Desim 2021-10-07 03:35:54

yillardir Dersımdekı arazileri ele geciren vede buna devam eden gerek amerika gerekse fransadaki ermeni gizli yapilanmalarinin finansal destekleri ile gerceklesen her seyden haberimiz var ayrica sehir merzkezinde alinan o coook büyük araziyide size birakacagimizi saniyorsaniz akliniza sasariz. siz kendinizi cokmu akkili saniyorsunuz hele söyle bir acilip sacilinki sizi derinlerde bogalim, sahilden korkak adimlarla turlamayin. biz aaa Xizirda sahittir size tarihin en agir dersini en feci sekilde verecegiz, beyinlerimiz bir jilet gbi.

Avatar
şengul Dalmis 2021-10-04 00:56:35

Dersim halki toprağina sonuna kadar sahip cikacaktir.

Avatar
bilgi ağacı 2021-10-05 23:09:39

Dersim Ovacıklılar derneği ovacık halkının temsilcisi değildir..Ancak kendi ideolojilerini temsil ederler..Halkın temsicisi değildir..Halkın siyasi görüşleri farklıdır..Bunu düzeltelim

Avatar
Seydali 2021-10-05 23:18:31

Ovacıklılar derneği, ovacıklıları temsil etmez..Bu dernek kendi çıkarını düşünür, halkın çıkarını düşünmez...Bu dernek kendi ideolojisine çalışır..Halkımız bu derneğin ideolojini hiçbir zaman savunmaz.

Avatar
TEBERİK 2021-10-06 13:03:44

Ovacıklılar derneği halkı kendi siyasetlerine malzeme yapmasın...Halka ne faydaları oldu ki, ama çok zarar verdiler halkımıza...Halkımız bunu hiçbir zaman unıutmaz.