banner62
BİST
8.242,26
ALTIN
1.667,18
DOLAR
27,29
STERLİN
33,21
EURO
28,86

Muhtarlardan çok sert açıklama: Sütlüce bir turnusol kağıdıdır

Merkeze bağlı Sütlüce bölgesinde yapımı planlanan çöp tesisiyle ilgili bölgedeki mahalle muhtarları ortak bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Söz, yetki karar Dersim halkına diyenler için Sütlüce bir turnusol kâğıdıdır” ifadeleri kullanıldı.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
20 Şubat 2021 Cumartesi 14:23
Muhtarlardan çok sert açıklama: Sütlüce bir turnusol kağıdıdır

Aralarında Baldan muhtarı, Kocalar muhtarı, Güleç muhtarı, Çınarlı muhtarı ve Tülük muhtarının da bulunduğu çok sayıda muhtar ortak bir açıklama yayımladı. Muhtarlar, merkeze bağlı Sütlüce bölgesinde yapımı planlanan çöp tesisiyle ilgili kaygılarını dile getirdi. Toplamda 12 muhtar projenin yerinin değiştirilmesiyle ilgili resmi olarak başvuru gerçekleştirdi. Av. Özgür Ulaş Kaplan’ın ise muhtarlara hukuki destek verdiği öğrenildi. “Söz, yetki karar Dersim halkına diyenler için Sütlüce bir turnusol kâğıdıdır” ifadeleri kullanılan açıklamada Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu’na da mesaj verildi. Muhtarların ortak açıklaması şöyle;

Değerli Dersim Halkı, 

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak”

Küresel ısınma ve onun ortaya çıkardığı sonuçlara baktığımızda yukarıdaki Kızılderili atasözünün ne kadar doğru olduğunu, insansın kendi sonunu kendi eliyle nasıl hazırladığını görüyoruz.
Anayasamızın 56. Maddesinde “Herkes sağlıklı ve dengeli çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın görevidir” denilmektedir. Bizler de Anayasa’dan aldığımız görevle buradayız.

Dersim, Türkiye'nin pek çok yerinde olduğu gibi doğa ve çevre tehditleriyle mücadele ediyor. Unutulmamalıdır ki Dersim; doğasıyla, taşıyla, toprağıyla, ağacıyla, yabanıyla bir bütün. Ayrım yapılmadan Munzur’uyla, Pülümür’üyle, yaylalarıyla, dereleriyle, ormanlarıyla birlikte korunması gereken bir bütün.
Ne yazık ki bu bütünlük doğaya sahip çıkma ve onu koruma tavrı maalesef bazı bölgeler, köyler söz konusu olunca parçalanıyor, aynı duyarlığı ortaya çıkarmıyor. 

Bu bölgelerden biri de ilimiz merkeze bağlı Sütlüce bölgesi Kocalar Köyü sınırları içerisinde kalan Kemer Mezrasının yanı başında bulunan 180 dönümlük orman alanı.
Bu alanda Tunceli Belediyesinin öncülük ettiği ilçe belediyelerinin de katılımcı olduğu Katı Atık Birliği (DER-KAB) projesini hayata geçirmek istiyorlar.
Proje için düşünülen alanın batısında Suvat ve Dededeağaç köyleri, kuzeyinde Tüllük ve Baldan Köyü, Kemer Mezrası, doğusunda Kocalar ve Güleç köyleri, Mutlu Mezrası, güneyinde İsmet İnönü Mahallesi (Milli Köyü), güneybatısında Guri Mezrası, Esentepe ve Yeni Mahalle olmak üzere 12 yerleşim bulunmaktadır.

Bu yerleşimlerin 10’unda tarım, hayvancılık ve organik aracılık yapılmaktadır. Tesis için düşünülen alan 180 dönümlük orman arazisidir. Binlerce meşe ve ardıç ağacı bulunmaktadır. Tesis için düşünülen alanda dünyada ve Türkiye’de nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu birinci derecede koruma altında olan ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliği kırmızı listesinde yer alan vaşak türü yaşamaktadır.

Proje için düşünülen alanda Avrupa Yaban Hayatı ve Doğal Yaşam Ortamlarını Koruma (Bern) Sözleşmesi'ne göre kesin koruma altında olan dağ keçisi, bozayı ve kurt türleri yaşamaktadır. 
Tüm yapılan itirazlara, başvurulara rağmen öncülüğünü Tunceli Belediyesinin yaptığı ilçe belediyelerin de katılımcısı olduğu Katı Atık Birliği Der-Kab halkın köylünün, doğanın, ağacın, yabanın sesine kulak vermiyor, yanlışını görmek istemiyor. Çevre ve doğa üzerinde telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacak, tüm Sütlüce bölgesini yok edecek çöp atık projesinde ısrar ediyor. 

Seçim öncesinde Seyit Rıza Meydanına, sonrasında da makam odalarına "Söz, yetki, karar Dersim halkına" yazısını astıranlar için SÜTLÜCE bir turnusol kağıdıdır. Bölge halkının tamamının karşı çıktığı, bilimsellikten uzak raporlarla hazırlanmış olan bu projeden vazgeçilmelidir. Halka rağmen halka karşı bu proje uygulanırsa ; 

1- 10 binden fazla ağaç kesilecek, 

2- 26 futbol sahası büyüklüğündeki alanın habitatı içinde yaşayan ulusal ve uluslararası mevzuatla kesin koruma altında bulunan yöre halkı tarafından çıplak gözle görülebilen yerel basına da haber olmuş olan vaşak, bozayı, kurt, dağ keçisi gibi türlerin yaşamı son bulacak. 

3- Dereler, tarlalar, köy ve yerleşimler, tarım alanları, arıcılık alanları, hayvancılık alanları yok olmanın eşiğine gelecektir. Biliyoruz ki proje 180 dönümlük araziyle sınırlı kalmayacak zaman ve yıllar içinde onlarca dönümü yutarak genişleyecektir. Bölgedeki insan ve doğa yaşamı büyük zararlar görecektir. 

Tunceli il sınırları içinde yüzlerce dönüm ağaçsız, ormansız, bitkisiz, hayvansız, yerleşimsiz ve tarım yapılmayan, arıcılık yapılmayan alan mevcutken sırf ulaşım ve maliyet hesabını ucuzlatmak için bu bölgenin seçilmiş olması büyük bir yanlış ve talihsizliktir. 

Evrensel hukuk, bilim, Anayasa, kanun ve ilgili mevzuatlara aykırılık taşıyan bu projenin bu bölgede uygulanmasından vazgeçilmesini istiyoruz. 
Projede ısrar edilmesi durumunda tüm meşru, demokratik, yasal, anayasal haklarımızı kullanacağımızı belirtmek istiyoruz. Teşekkür ediyoruz. 


Projenin yapılması planlanan bölge...

Son Güncelleme: 03.03.2021 19:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
okur 2021-02-22 02:34:16

cok umut bagladigimiz biri idi ama koca bir fossss cikti, diyarbakir, bingöl belediyelerinin sayfalari zaza iken bu sözüm ona devrimci ayaklarina takilan zatin halen ölen anadilimizde bir belediye sayfasi acmamasi. zazaca gelismesin kurrolar istedikleri gibi at kostursunlar tükrlerle kürtlerin arasinda sikisip kalsinlar diye

Avatar
Mehmet Baki Menteş 2021-02-20 17:04:31

ÇED Raporu hazırlanırken en yakın yerleşim yeri olan köy ve Mezralar'ın adı bile yok. Rapor bilinci olarak göz ardı edilmiştir.Projenin Bahsi geçen yere alınması tamamen O dönemde bazı muhtarların siyasi olarak Bld. Başkanlığına yaranmak için imzaladıklarını düşünüyorum. İl ve ilçelerden gelen çöpün Şehrin üst noktalarına dökülmesi ayrı

Avatar
vatandaş 2021-02-21 13:44:48

Son ağaç yok olmadı, son ırmak kurumadı,ama insan kurudu..Nüfus gitti..Gidin dağları koruyun..HER ŞEYE KARŞILAR..FABRİKA İSTEMEYİZ, TAŞ OCAĞI İSTEMEYİZ, ÇÖP TESİSİ İSTEMEYİZ..HER ŞEYE KARŞILAR..

Avatar
Xalo 2021-02-21 20:17:02

Yorumlara bakıyorumda mesnetsiz gerçekten uzak taş oçağı çöp tesisi yok fabrika istemiyorlar diye bir olayı asl olandan uzaklaştırmak 180 dönüm ormanlık alanı yok etmeyi aklamaya eh insaftan başka ne demeli

Misafir Avatar
vatandaş 2021-02-22 14:01:35 @Xalo

Munzur su fabrikası yapılırken gelip taşladılar ve fabrika istemiyoruz..Ben boşuna konuşmam..ezberiniz bozulacak

Beğenmedim! (3)
Avatar
Sawerde 2021-02-21 20:24:38

Bir kaç yaşlı kalmıs gibi apsürt balkabağı gibi bir açıklamaya bakarmısınız o yaşlılar hakka yürüdügünde onların varisleriymiş gibi açıklama hakkını birileri kendinde buluyor ne yazıkki Allah akıl fikir versin

Avatar
Bulusk 2021-02-24 00:30:26

Sayın Başkana 3 soru
1-Sütlücedeki vaşak,bozayı,dağ keçisi ve kurdun hakkı Pülümür'deki dağ keçisinden az mı?
2-Çorak-kurak araziler varken neden binlerce meşe ve ardıcın kesileceği bölgede ısrar ediyorsunuz?
3-Avrupa Birliği kendi fonlarıyla inşa edilecek olan projenin doğa katliamına yol açacağını biliyor mu?

Avatar
şixo 2021-02-21 13:52:16

Tunceli'nin bütün köyleri boş..Birkaç yaşlı var,onlarda Hakka yürüğünce tüm köyler boşalacak..İnsanın yaşamadığı yerde çöp tesisi neden engelleniyor..? o sayılan köylerde insan yok ki, neyi anlatıyorlar ki?..

Avatar
Heur 2021-02-23 15:27:30

Köylerimizi,yaşlılarımızı aşağılamaya çalışmayı bırakın.Köylü projeye karşı değil projenin yerine karşı.Haklılar da. Memlekette yaban yaşamının olmadığı,arıcılığın yapılmadığı,ağaçların olmadığı,köylerden uzak pek çok arazi var.