banner62
BİST
8.213,76
ALTIN
1.649,63
DOLAR
27,35
STERLİN
33,23
EURO
28,87

Kureyş Dergahı, Düzgün Baba'da cem tutacak

Seyyit Hacı Kureyş Dergâhı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güzel, Düzgün Baba’da, ocak evlatları ve talipleriyle 27 Ağustos günü  bir araya gelerek bir cem tutulacağını söyledi. 

Yeni Dersim
Yeni Dersim
15 Ağustos 2022 Pazartesi 16:57
Kureyş Dergahı, Düzgün Baba'da cem tutacak

Seyyit Hacı Kureyş Dergâhı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güzel, yaptığı açıklamada Seyyid Hacı Kureyş Evlatları olarak, Seyyit Hacı Kureyş’in mekanında ocak evlatları olarak bir cem yapacaklarını, talipleriyle buluşacaklarını belirterek, Seyyid Hacı Kureyş ocağının Alevilik inancının oluşmasında ve korunmasında çok önemli olduğunu, bu amaçla Aleviliğin kutsal mekanlarından olan ve Seyyit Hacı Kureyş’in evladı olan Düzgün Baba’da, ocak evlatları ve talipleriyle 27 Ağustos günü bir araya gelerek bir cem tutulacağını söyledi. Seyyid Hacı Kureyş Dergâhı konuya ilişkin bir basın metni paylaştı. Açıklama şöyle;

Seyyid Hacı Kureyş Ocağı Birliği Hak-Muhammed –Ali inanç kültürünü hiçbir şart ve koşulda Emevi Sünni Arap , Zerdüştlüğün, Şamanizm ,Budizm, Ateizm, Mandeizm ırkçı milliyetçiliğin içerisinde aramaya her koşulda reddeder.  Sünni Selefilik , Vahabilik,Deistlik de bunlara ilave edilebilir. Çünkü Aleviliğin batini özünden ayrışan kalın, kırmızı çizgileri vardır. Bu nedenle  tarihi yaşanmışlıklar günümüze intikal ettirilerek İslam Ehlibeyt Aleviliğinin özünden uzaklaştırıcı içerikler taşımaktadır.Bir  kısmın da vahdet-i vücut anlayışı  ile ortak kabullenmeleri de yok değildir. Bu ortak nokta inanç ve kültür değerleridir.
Seyyid Hacı Kureyş Ehlibeyt yolunun sürdürülmesi için yola gönül vermiş emmizadelerin görüşleri alınarak karar verilmelidir. Bu hadise bireysel olarak birilerini tayin etmek yetkisi olmamalıdır. Toplumsal olarak aile büyükleriyle anlaşıp toplantılar yapmak, bu düzeyde karar alınması zorunludur. Seyyid Hacı Kureyş evlatları arasında ayırım yapmadan Pirlik mertebesine değer biçerek karar alınmalıdır.
Bu sistem içerisinde ailelerde kimin rehberlik, pirlik, mürşitlik yapacağgı aile görüşlerinin alınması gerekmektedir. Ocak içerisinde ve talipler arasında her konuda bir saygınlığının olması gerekir. Bu güne kadar Kureyş aileleri arasında   hiçbir nifak çıkmamıştır. Pir tayin etmek için ailelerin kendi bünyesinde ahlaklı, irfanlı, irşat edici ve liyakatli kişilerden seçilmesi gerekmektedir. Talip ve Mürşit onayı alınmalıdır. Bu iletişim kurumsal olarak karar almalı ve toplum bilgilendirilmelidir.

On iki pirler divanının oluşturulması, bu divan içinde Seyyid Hacı Kureyş Ocağı modeli için yapılan çalışmaların daha geniş kapsamlı olarak ele alınması zorunludur. Kısa sürede sadece dar çerçevede yapılan çalışmaların sonuç veremeyeceği aşikardır. Yukarıda izahına çalıştığımız nedenlerden dolayı zamana ihtiyaç olacağı kanısındayız. Bireysel düşünceler her zaman aksaklığa yol açar. Toplumu bölmemek için kişisel hırslarla hareket etmememiz düşüncesiyle ocağa zarar vermeden sonuca varmak gerektiğine inanıyoruz.

Netice itibarıyla ocağımızın birliğini ve beraberliğini sağlamak amacıyla yapılacak çalışmaların geniş tabanlı, katılımcı anlayışın öncülüğünde sürdürülmesi amaç olmalıdır.

Bu anlamlı düşüncelerle tüm canlılarımıza aşkı niyaz ediyoruz.

SEYYİT HACI KUREYŞ DERGÂHI YÖNETİM KURULU

Son Güncelleme: 14.09.2022 22:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Deniz 2022-08-20 23:24:34

Düzgün babadaki kurban kesimlerinde çok üzücü olaylar oluyor her sene insanlar memleketlerine gelip düzgün baba da kurban kesiyorlar o pay benim bu pay senin derken ortada birşey kalmıyor vermesen kavga çıkacak derecelere geliyor bazı kesimler et ticaretine çevirmişler ek iş yapma yerleri insanlar artık düzgün babaya gelmek istemiyorlar o derecede kötü her sene olan olayların neden çözüme kavuşmadığı ortada
yönetimle bu konuyu gasteniz olarak ele alıp konuşabilirsiniz.

Avatar
Muro zedung 2022-08-16 20:07:25

En büyük ve en çelişkili aşiret Kureyşin kendisidir Arabistandan mi geldi Horasan'dan mi belli değil. Mest olup semah dönmeden önce buna bir karar verseler. Keramet coşar gelir çıralik toplanır boşa gelir.

Misafir Avatar
Vengdar 2022-08-18 12:08:44 @Muro zedung

Muro Zedung Efendi,
Dersmimliler, bütün aşiretleriyle Marstan, Jupiterden.... geliyorlar. Kureşanlılar o güzel ibadeti, birlik ve beraberlik inancını ordan güneşin aşkıyla getirdiler. Hem Arabistan üzerinden, hem de Horasan üzerinden, asıldan Dersimden oraya götğrdüler,sağlamlaştırırıp geri getirdiler. Güneş doğunca ibadet edip bu sonsuzluğu, bu güzellği kutluyorlar. Kıskanma. Gönlünü aç. Kapatma.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Suredar 2022-08-18 11:17:02

HACI kelimesinin, ünvanının Alevilikle hiç alakası yok, Tam tersi doğru. Aynı hatayı HÜNKAR (HONIKDAR) BEKTAŞE Weli mekanlarımıza giderek yerine getiriyoruz, haca , Mekkeye, Medineye veya Horasana, Meşede ..... giederek değil. Böyle konuşmak, böyle düşünmek kendi kendini yıpratmadır. Alevi Pirlerine hacı demek hiç doğru değil, kendini. Lütfen bunu düzeltin.