banner62
BİST
8.532,72
ALTIN
1.618,19
DOLAR
27,50
STERLİN
33,29
EURO
28,86

Kırmızıdağ Çevre Platformu'ndan TMMOB'a yanıt

Önceki gün bir açıklama yapan TMMOB'a, Kırmızıdağ Çevre Platformu tarafından yanıt verildi. "Cevap hakkı"nı kullanmak isteyen platformun açıklaması şöyle;

Yeni Dersim
Yeni Dersim
25 Kasım 2022 Cuma 12:56
Kırmızıdağ Çevre Platformu'ndan TMMOB'a yanıt

Çöp tesisi projesi konusunda yaşanan gelişmelerin bilgi kirliliği ve algı operasyonlarına doğru yönelmesi üzerine zorunlu bir açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Tunceli TMMOB İkk yaptığı açıklamalarla sorumluluk sınırlarını aşmakta, halkı ve kamuoyunu manipüle etmeye çalışmaktadır. TMMOB, kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur.Kuruluş amaçlarında da belirtidiği gibi halkla olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak zorundadır. Üzülerek ve teessüfle belirtmek isteriz ki Tunceli TMMOB İKK, yaptığı sorumsuz, bilgi ve bilim etiğinden uzak açıklamaları ile bu güveni halkımız nezdinde çoktan kaybetmiştir ve bu halkın vicdanında mahkum olacaktır.

Kamu yöneticileri, halkın çıkarını kendi özel çıkarlarından her zaman önde tutmalı, karar verirken taraf tutmadan, önyargıdan kaçınmalı,her zaman yaptıklarıyla, dedikleriyle, hatta görünüşleriyle halkın gözünde iyi algılanmalıdırlar. Üzülerek ve teessüfle belirtmek isteriz ki Tunceli TMMOB İkk, bu evrensel etik ilkeleri ihlal etmektedir.

Ülke sathında doğadan,halktan,ormandan,ağaçtan yana tavır takınan TMMOB’un aksine Tunceli TMMOB İKK, Tunceli'de 55 bin ağacın kesimine neden olacak ,bir ormanı ve ekosistemi yok edecek,köylünün ve yabanın yaşam hakkını elinden alacak olan ekofaşist çöp tesisi projesini savunarak halkı karşısısına alabiliyor,yaptığı mesnetsiz açıklamalar ile kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalışıyor.

Burdan TMMOB İKK’ya sesleniyor ve soruyoruz.

1- İkizderede,Kaz Dağlarında, Akbelen'de ve daha pek çok yerde doğa ve orman talanına karşı çıkan TMMOB'un aksine bir tutum ve pratik sergileyen Tunceli TMMOB İkk, Tunceli Kırmızdağ'da 55 bin ağacın kesilmesine neden olacak projeyi niçin savunuyorsunuz?

2-Tunceli'de 550 bin hektar ormansız arazi ve çöp tesisinin bu tip arazilerde inşa edilme imkanı varken projede yer değişikliği imkanı da hala varken neden hiçbir girişimde bulunmuyorsunuz?

3-Halkın sizinle yaptığı görüşmelerde, biz halkın ve doğanın yanında olacağız söyleminizden ne oldu da çark edip bu halk,doğa ve ormanın karşısında yer aldınız?

4-Sürecin taraflar ve kamuoyu tarafından sağlıklı yürütülemediğini söylerken kendinizi nereye konumlandırıyorsunuz? Sağlıksız yürüyen bir süreç varsa bu işte sizin etik,bilim ve haktan/halktan yoksun açıklamalarınız, iş ve işlemleriniz etkili olmuş olabilir mi?

5-Belediye Meclisi toplantısında yaşanan olayları değerlendirirken yaşananların sorumluluğunu en azından taraflara paylaştırmanız gerekmez miydi?

6-Seçilmiş irade deyip tarafınızı belli ederken seçen irade olan halka yapılan saygısızlığı, yaşlı insanlara uygulanan şiddeti de kınayacak mısınız?

7-Halk için kararlar alınan belediye meclisi toplantılarının hukuk ve kanuna aykırı olacak şekilde yapılmasını da kınayacak mısınız?

8-Saniyeler içinde hukuk ve kanuna aykırı olarak belediye meclisi toplantısının sonlandırılmasını da kınayacak mısınız?

9-Verilen önergenin asıl okunması gereken kısımlarının okunmamasını, meclis üyelerince lehte ve aleyhte konuşma yapılmasına izin verilmemesini,yöre halkının kendini ifade etmesinin engellenmesini ve bu şekilde halkın galeyana getirilmesini de kınayacak mısınız?

10-Özeleştiri yapıp bu halktan özür dileyecek misiniz?

Halkımızı,Sütlüce halkı ile kenetlenmeye,doğasını,ormanını, 55 bin ağacını korumaya çağırıyoruz; halka ve doğaya karşı olan sorunlu yaklaşımları ise halkın kendi vicdanında mahkum etmeye çağırıyoruz.

KIRMIZIDAĞ ÇEVRE VE YAŞAM PLATFORMU

Son Güncelleme: 30.01.2023 21:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TMMOB a CEVAP 2022-11-27 00:16:39

Yorumlardan köylüye atıp tutmaya başladınız ama Sütlücede size ekmek çıkmaz.Nafile.

Avatar
TMMOB 2022-11-26 23:25:20

Kamusal alandaki faaliyetleri ortada olan TMMOB a dahi kahve ağzıyla saldıran sözüm ona çevreciler herbirnizin çevreden rant anladığınızı biliyoruz. O bölgede rant getiren bir proje olsa hepiniz kırmızı halı serer ağaçları kendiniz kesersiniz.

Avatar
550 bin hektar ormansız arazi 2022-11-27 00:23:14

https://elazigobm.ogm.gov.tr/Sayfalar/Ormanlarimiz/OrmanVarligi.aspx
Kerim bey,yukarıdan linke girip okuyalım .

Avatar
demdar 2022-11-30 01:21:03

bu sorun tek çözümü halk istemiyorsa yapmamaktır.
bu olaylarla kısa ve uzun vadede smf artık bu kentte oy isteyecek politik alan elde edemeyebilir.

Avatar
İnsane Kamil 2022-12-02 14:30:59

Hayatında kalem bile tutmamış insanlar, bu uğurda zamanını, hayatını bilime adamış ve bu uğurda bedel ödemiş TMMOB'a teknik eğitim vermeye soyunmuşlar. YAZIK..! Kusura bakmayın dersim size kurban edilmeyecek ve meydanı da boş zannetmeyin. Kayyum zamanı kafanızı kuma gömenlerin şimdi de konuşma hakkı yok. Konu bu kadar net.

Avatar
kerim 2022-11-25 19:10:33

550 bin hektar alan nedir arkadaşlar saçmalamayın. Ya haber yanlış yazıldı yada birileri bilerek bu şekilde paylaşıyor. 100 hektar 1km kare iken 550 bin hektar dersim toprağının yüzde 70 i civarıdır.

Avatar
Derviş.abdal.kasim.. 2022-11-26 18:09:53

Kırmızı.dag.pltformu.kuylilerine.bir.sorum.olsun.bahr.geliyor.tarlalarinizi.eker.bicerseniz.bilirmki.sizler.hakli.siniz.