banner62
BİST
8.093,54
ALTIN
1.902,27
DOLAR
28,93
STERLİN
36,82
EURO
31,86

KESK: Sefalet ücretini kabul etmiyoruz!

KESK Dersim Şubeler Platformu tarafından yapılan açıklamada, “Sefalet ücretini kabul etmiyoruz, ek zam istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
15 Ocak 2021 Cuma 17:26
KESK: Sefalet ücretini kabul etmiyoruz!

KESK Dersim Şubeler Platformu tarafından kamu personelini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi sürecine ilişkin basın açıklaması yapıldı. Açıklamada öne çıkan satırbaşları şöyle;

SORUNLAR YUMAĞI İLE KUŞATILDIK

Her gün gözümüzü iğneden ipliğe gelen zamlarla açıyor, derinleşen kriz ve pandemi nedeniyle nefes almanın bile zorlaştığı bir dönemden geçiyoruz... Gericilik, kutuplaşma, kayyum politikaları, OHAL uygulamaları, pandemi, hayat pahalılığı, geçim derdi, işsizlik ve daha saymakla bitmeyecek sorunlar yumağı ile kuşatıldık... Siyasal iktidar halkın, emekçilerin yaşadığı dertleri, sıkıntıları çözmek yerine attığı her adımda sorunlar yumağını büyütüyor. Acı reçete yine emekçilerin, yoksullaştırılan halkın payına düşüyor.

SON BİR YILDA YAPILAN ZAMLAR

Milyonlarca kamu emekçisi, işçi, emekli çarşıda pazarda yaşanan gerçek enflasyonu TÜIK'in perdeleyen rakamlarıyla, sahte verilerle açlığa mahkûm edilmek isteniyor. Son bir yıl içinde doğalgaza %32, elektriğe %31, baklagillere %60, peynire%27, yumurtaya %80, ayçiçeği yağına %50, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine %26 zam yapıldı. Açlık sınırının 2.600, yoksulluk sınırının 8.600 TL'yi aştığı bugünün koşullarında sıra emekçilere gelince "kaynak yok” diyorlar. Ama 5'li çeteye vergi muafiyetleri ve istisnalar adı altında bütçeden devasa paralar aktarırken kaynak sıkıntısı çekmiyorlar
Varlık affı, prim destekleri vb. adlarla sermayeye kaynak bulmakta zorlanmıyorlar. "İtibardan tasarruf olmaz" diyerek Saray'a günlük 59 milyon TL bütçe ayırırken işini kaybedene günlük 39 TL'yi reva görüyorlar.

İŞSİZLER ORDUSU GİDEREK BÜYÜYOR

İşsizler ordusuna her gün yeni on binler katılırken eş, dost, akrabalarını işe yerleştirmede adeta birbirleriyle yarışıyorlar. TÜIK verileri çok uzun süredir emekçi kesimlerin maaşlarını, ücretlerini baskılamanın, düşük maaş-ücret politikasının aracı haline getirilmiştir. Son olarak birkaç gün önce açıklanan işsizlik verileri de göstermektedir ki, TÜİK iktidarın politikalarını aklama ve yaşanan durumu gizleme görevi yapmaktadır. En çok işten atmaların yaşandığı bu donemde dahi TÜİK'e göre işsizlik rakamlarında düşüş yaşanarak 12.7'ye gerilemiştir!

ARTIK MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR

Ancak Ali Cengiz oyunları ile rakamlara takla attırmaya, Saray medyası aracılığıyla gerçek gündemleri unutturmaya, anti demokratik baskı politikalarıyla tepkileri önlemeye çalışsalar da, asgari ücretliyi işçiyi, memuru, emekliyi enflasyona ezdirmedik' nutukları atmaya devam etseler de artık mızrak çuvala sığmıyor. Sadece son bir yıl içinde ortalama kamu emekçisi maaşı ile alınan dolar 114 dolar, çeyrek altın 3 adet, gram altın ise 4,5 adet azalmıştır. Siyasal iktidarın memur kolları gibi faaliyet gösteren sözde konfederasyon ve bağlı sendikaları ise her defasında sahte enflasyon rakamlarının altına imza attıkları, kamu emekçilerinin hiçbir temel sorununu çözmedikleri mutabakatları "tarihi başarı" olarak yutturmaya çalışıyorlar. Sonuçta hangi sendikanın üyesi olursa olsun kaybeden her defasında tüm kamu emekçileri ve emekliler oluyor!

FEDAKARLIK YAPACAK HALİMİZ KALMADI

Biliyoruz ki, artık bıçak kemiğe dayandı" diyorsunuz! Biliyoruz ki, emekçilerin, yoksul halkın daha fazla dayanacak güç kalmadı. Biliyoruz ki, vatandaşlarımızın bizlere insanca yaşayacak bir maaşı dahi fazla görüp kendilerine en yükseğinden 5 maaş alanlara, bizlere kuru ekmek almaya yetecek % 3, kendilerine 3 asgari ücret tutarında artış yapanlara tahammülü kalmadı. Adaletsiz Gelir Vergisi Tarifesi ile bu artışlar dahi cebine girmeden el konulan, sonuçta her yıl yoksulluk sınırından daha fazla uzaklaşıp açlık sınırına daha fazla yaklaşan beş milyonu aşkın kamu emekçisi ve emeklisinin daha fazla fedakarlık yapacak hali kalmadı.

HAKLI TALEPLER BASTIRILIYOR

Bu pandemi sürecinde sağlık ve sosyal hizmet emekçileri, bir yandan pandemi ile mücadele ederken bir yandan da bazı idarecilerin mobbing ve haksız uygulamalarına maruz kalmaktadır. Buna karşılık en ufak itirazda tutanaklar tutulmakta, haklı talepler bastırılmakta ve görmemezlikten gelinmektedir.  Ayrıca adına tavandan ek ödeme dedikleri ödemelerin kapsamı çok dar tutulmakta, bu durum ise iş barışını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bu bağlamda yoksulluk sınırı üzerinde, vergi yükü azaltılmış, emekliliğe de yansıyacak ve tek kalemde maaş ödenmesi yönündeki temel talebimizi buradan bir daha söylüyoruz.

YOKSULLUK, İŞSİZLİK BUYUYOR! EŞİTSİZLİK ARTIYOR!

İste tam da bu yüzden; Sendikalı, sendikasız, KESK üyesi olsun ya da olmasın, tüm kamu emekçileri adına çağrıda bulunuyor, kamu emekçilerini hayat pahalılığına, adaletsiz vergi sistemine, yoksulluk, yolsuzluk ve israf düzenine karşı aşağıdaki asgari taleplerimiz etrafında örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyoruz. *Çoktan hükmünü yitiren, kamu emekçilerine 2021 yılı için %3+%3 maaş artışı dayatılan "TOPLU SÖZLEŞME" derhal yenilenmeli, yeni toplu sözleşme yapılıncaya dek yaşanan gerçek enflasyon, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak EK ZAM yapılmalıdır.

*Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır.

*Birinci vergi dilimi %15 ten %10'a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşlardan yapılan kesinti birinci vergi diliminde sabitlenmelidir

*Emekçilerin sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim. elektrik, ısınma giderleri için ödediği vergiler gelir vergisi matrahından mahsup edilmelidir.

*Yoksulluk sınırı altında geliri olan hanelerin elektrik, doğalgaz, su, internet giderleri pandemi tehdidi tamamen ortadan kalkıncaya kadar Hazineden karşılanmalıdır

*Bebek maması, bebek bezi, ped ve ekmek, süt ürünleri, elektrik, doğalgaz, su başta olmak üzere temel tüketim maddelerinde KDV sıfırlanmalıdır.

Son Güncelleme: 05.02.2021 16:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.