banner62
BİST
5.129,06
ALTIN
1.328,59
DOLAR
20,88
STERLİN
26,28
EURO
22,59

İlçe belediyelerinden açıklama: Biz iptal etmedik, festivali yapıyoruz

Pertek, Hozat ve Ovacık ilçe belediyeleri tarafından yapılan ortak açıklamada ilçelerde festivalin yapılacağı ifade edildi. Açıklamada, "Tertip komitesinde olmamıza rağmen biz ilçe belediyelerini dahil etmeden böyle bir karar alınmasını yöntem açısından doğru bulmuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
21 Temmuz 2022 Perşembe 14:23
İlçe belediyelerinden açıklama: Biz iptal etmedik, festivali yapıyoruz

20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali, valiliğin getirdiği çeşitli kısıtlamalar nedeniyle tepki olarak iptal edildi. İlçe belediyeleri tarafından düzenlenen programlara ilişkin ise herhangi bir kısıtlama yapılmadı. Festival Tertip Komitesi tarafından bugün yapılan açıklamada ilçelerde ki programlarında iptal edildiği açıklanmıştı ancak ilçe belediyelerinden farklı bir açıklama geldi.

Pertek, Hozat ve Ovacık ilçe belediyeleri tarafından yapılan ortak açıklama şöyle;

Bildiğiniz üzere 21-24 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali ile ilgili aylar öncesinden çalışmalar başlamış ve her türlü yasaklamaya karşı festivalin gerçekleştirileceği inancıyla tüm hazırlıklar yapılmıştır.

Bu kapsamda Festival programının içeriğine ilişkin bilgilendirme ve oluşan tertip komitesinin bilgileri 30.06.2022 tarihinde mülki idare amirliğine iletilmiş ve 18 Temmuz tarihinde Valilik makamınca tertip komitesi başkanlığına gönderilen yazıyla, festivalin programının bir kısmına yönelik yasaklamalar olduğu bildirilmiştir. 

Yapılan bildirimde; Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi’nin konserlerine izin verilmeyeceği, yoksulluğa, yozlaşmaya, asimilasyona, doğa katliamlarına karşı yürüyüş ile basın açıklamasının yasaklandığı, stadyumun tadilatta olduğu, pansiyonların eğitim-öğretime hazır hale getirilmesi için onarımlarının yapıldığı için tarafımıza tahsis edilemeyeceği belirtilmiştir.
Bizler de Belediye başkanları ve tertip komitesi olarak 19 Temmuz tarihinde Dersim il merkezinde gerçekleştirdiğimiz ve Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet MAÇOĞLU’nun okumuş olduğu basın açıklaması ile;

“Keyfi kararlarla müzik gruplarının, halk sanatçılarının dinleyicisiyle buluşmasının engellemesini kabul etmediğimizi, daha önce planlandığı şekilde Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin Seyit Rıza Meydanında kurulacak sahnede halkın ezgilerini söyleyeceklerini,

Yürüyüşün engellenmesinin yozlaşmaya, madenciliğe, doğa katliamlarına karşı protesto hakkının engellenmesi anlamına geleceğini ve dolayısıyla yürüyüşümüzü planladığımız şekilde aynı gün ve aynı saatte gerçekleştireceğimizi” kamuoyuna beyan ettik. 

Dolayısıyla bu açıklama; yasaklamalara karşın geri atmayacağımıza, geçmişte olduğu gibi bugün de her türlü baskı ve yasaklamaya karşı festivali gerçekleştireceğimize dair güçlü bir iradeydi ve bizler bugün de bu iradenin arkasında durduğumuzu beyan etmek üzere buradayız. 

Değerli dostlar; hepinizin bildiği üzere Munzur Kültür ve Doğa Festivali 20 yılı aşkın süredir yapılmaktave her yıl çeşitli bahanelerle engellenmeye çalışılmaktadır. Bizler ise geçmişten bugüne her türlü engellemeye ve baskıya karşın festivallerimizi gerçekleştirme iradesi ile hareket ettik, bundan sonra da bu anlayışla hareket etmeye devam edeceğiz. 

Dolayısıyla; 19 Temmuz tarihinde yaptığımız ortak açıklamada festivali her ne olursa olsun planladığımız şekilde gerçekleştireceğimizi beyan etmemize rağmen bugün alınan iptal kararını doğru bulmuyor, bu kararınfestivalin bu yıl ki sloganı olan; YASAKLARA KARŞI SANATI SAVUNUYORUZ söylemiyle de çeliştiğini belirtmek istiyoruz. Ayrıca alınan kararların kapsayıcı ve katılımcı süreçlerle alınması gerekirken tertip komitesinde olmamıza rağmen biz ilçe belediyelerinidahil etmeden böyle bir karar alınmasını da yöntem açısından doğru bulmuyoruz.

Sanatçılarımıza yönelik baskıların arttığı, pikniklerimizin yasaklandığı, coğrafyamızın maden ve benzeri talan projeleri ile yağmalanmaya çalışıldığı bir dönemde Festivali iptal etmenin bugüne kadar ki hafızaya uymadığını ve yasakçı zihniyetin işine geleceğini düşünüyor ve buradan bir kez daha sesleniyoruz:

MADENCİLİK YAĞMASINA KARŞI DOĞAYI,
TALANA KARŞI YAŞAMI,
YASAKLARA KARŞI SANATI SAVUNUYORUZ, SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

Bu düşüncelerle; Ovacık, Hozat ve Pertek’te 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ni planlanan programa uygun şekilde gerçekleştireceğimizi tüm halkımızın ve kamuoyunun bilgisine sunarız.

Mustafa SARIGÜL (Ovacık Belediye Başkanı )
Seyfi GEYİK (Hozat Belediye Başkanı )
Ruhan ALAN (Pertek Belediye Başkanı )

Son Güncelleme: 19.08.2022 16:58
Anahtar Kelimeler:
Ilçe FestivalProgram
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dersimin Sesi 2022-07-22 14:16:42

MADENCİLİK YAĞMASINA KARŞI DOĞAYI dersime kaç ton kömür geliyor bunların haberi yok galiba ne kadar odun yakılıyor bu memleketin insanları nasıl ısınıyor haberleri yokki
TALANA KARŞI YAŞAMI dersimi yıllarca talan eden pkk ya örgütlere de ses çıkarabilseniz keşke
YASAKLARA KARŞI SANATI SAVUNUYORUZ, SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ.
türkiyenin en güzel çoğrafyalarından bir tanesindeki festivali sol örgütlerin çığırtkanlığına birilerinin rant elde etmesine nemalanmasına fırsat sağlamak için her türlü şeyi yapıyorlar sonra sanatı savunuyoruz bırakın yaa boş beleş belediye başkanları iş üretin aş üretin ucuz mal üretin belediye işi hizmet işidir siyaset değil
Yorumları yayınlayın lütfen bazılarını yayınlamıyorsunuz.