banner62
BİST
8.093,54
ALTIN
1.903,69
DOLAR
28,94
STERLİN
36,82
EURO
31,87

İl Sağlık Müdürlüğünden açıklama

Gazetemizde yayımlanan "İl Sağlık Müdürlüğü'nde bir garip ihale!" başlıklı habere ilişkin Tunceli İl Sağlık Müdürlüğünden cevap ve düzeltme açıklaması geldi.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
29 Eylül 2023 Cuma 18:02
İl Sağlık Müdürlüğünden açıklama

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

CEVAP VE DÜZELTME METNİ

29.09.2023 tarihinde „‟İl Sağlık Müdürlüğünde Bir Garip İhale‟‟ başlığı ile Yeni Dersim Gazetesinde yayımlanan haber içeriği konusunda şu hususların kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir. Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı birimlerinin Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi İhalesi usul ve yasaya uygun olarak gerçekleştirilmiştir.

Müdürlüğümüz ve bağlı birimlerinin 36 Aylık SBYS (Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi) Hizmet İhalesi 19.01.2023 tarihinde yapılmıştır. Yapılan ihale sonucuna göre ekonomik açıdan en avantajlı firma olan FONET Bilgi Sistemleri Firması ile ikinci avantajlı olan SİSOFT Sağlık Bilgi Sistemleri Firması Demonstrasyona davet edilmiştir. 2 Firma ile Demonstrasyon yapılmış ve yapılan Demonstrasyon sonucunda kesinleşen ihale kararı 08.03.2023 tarihinde ihaleye iştirak eden 4 firmaya gönderilmiştir. Kesinleşen ihale kararı gereğince ihale komisyonu tarafından 36 Aylık SBYS (Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi) ihalesi ekonomik açıdan en düşün teklifi veren ve demonstrasyon sürecini de başarılı olarak tamamlayan FONET Bilgi Teknolojileri A.Ş firması üzerinde bırakılmış olup 2.avantajlı teklif sahibi olarak SİSOFT Sağlık Bilgi Sistemleri A.Ş. belirlenmiştir.

03.04.2023 tarihinde 2.Avantajlı Firma olan SİSOFT Sağlık Bilgi Sistemleri A.Ş.tarafından Kamu İhale Kurumuna itiraz başvurusunda bulunulmuştur. Kamu İhale Kurumu tarafından 13.04.2023 tarih ve 2023/025 sayılı kararı ile 4734 Sayılı Kanunun 54.maddesinin 11.fıkrasının (b) bendi gereğince FONET Bilgi Teknolojileri A.Ş firmasının teklifinin değerlendirme dışı bırakılması ve düzeltici işlem belirlenmesine karar verilmiştir.
Kamu İhale Kurumu gereğince gerekli işlemler yapılmış ve FONET Bilgi Teknolojileri A.Ş firmasının teklifi değerlendirme dışı bırakılmıştır. FONET Bilgi Teknolojileri A.Ş firmasının teklifinin değerlendirme dışı bırakılmasından dolayı ihaleye katılan isteklilerden 2.Avantajlı Firma durumuna gelen AKGÜN Bilgisayar Program ve Hizmetleri A.Ş. firması ile Demonstrasyon süreci başlatılmış ve yapılan Demonstrasyon sürecini AKGÜN Bilgisayar Program ve Hizmetleri A.Ş. başarı ile tamamlamıştır.

Demonstrasyon süreçlerinin başarı ile tamamlanmasının akabinde halihazırda Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı sağlık tesislerinde SBYS Hizmeti vermekte olan SİSOFT Sağlık Bilgi Sistemleri A.Ş. firmasına defaatle ikaz yazıları yazılmış, ancak SİSOFT Sağlık Bilgi Sistemleri A.Ş. Firması tarafından yazılan ikaz yazılarına karşılık herhangi bir işlem başlatılamamış ve zaman zaman hasta mağduriyetine yol açacak aksamalar meydana gelmiştir.

SİSOFT Sağlık Bilgi Sistemleri A.Ş. tarafından ikaz yazılarına karşılık olarak zamanında herhangi işlem başlatılmaması üzerine 07.07.2023 tarihinde ihale komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda; ihaleye esas olan teknik şartnamenin Demonstrasyon Başlıklı 7.maddesinin 7.17. bendi “ Demonstrasyon sürecinden geçmiş ve temel işleyişleri kontrol edilmiş yazılım ürünleri sonraki süreçte detaylı olarak incelendiğinde hizmeti aksatacak eksikliklerin veya yönetmeliklere aykırı durumların tespiti halinde başarısız sayılıp demo tekrarı istenebilecektir. Yüklenici ücretsiz olarak demo tekrarını kabul etmiş sayılacak ve idarenin ön gördüğü süre zarfında demo tekrarını gerçekleştirecektir” hükmüne
 
göre 19.07.2023 tarihinde demo tekrarına davet edilmiş ancak SİSOFT Sağlık Bilgi Sistemleri A.Ş. firması Demonstrasyon tekrarına gelmemiştir. Durum ihale komisyonu tarafından 19-20- 21.07.2023 tarihlerinde tutanak altına alınmıştır.

SİSOFT Sağlık Bilgi Sistemleri A.Ş. firmasının demonstrasyon tekrarına gelmemsi üzerine 28.07.2023 tarihinde toplanan ihale komisyonu SİSOFT Sağlık Bilgi Sistemleri A.Ş. firmasının teklifini değerlendirme dışı bırakmıştır. SİSOFT Sağlık Bilgi Sistemleri A.Ş. firmasının teklifinin değerlendirme dışı bırakılması üzerine İhale Komisyonu tarafından ekonomik açıdan 2.avantajlı firma olan AKGÜN Bilgisayar Program ve Hizmetleri A.Ş.üzerine ihale bırakılmış ve karar istekli firmalara gönderilmiştir.

Kararın istekli firmalara bildirilmesine müteakip SİSOFT Sağlık Bilgi Sistemleri A.Ş. firması tarafından Kamu İhale Kurumuna itiraz başvurusunda bulunulmuş olup, Kamu İhale Kurumu tarafından bugün itibari inceleme devam etmektedir.

Son Güncelleme: 01.11.2023 10:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.