banner62
BİST
8.039,18
ALTIN
1.681,16
DOLAR
27,15
STERLİN
33,26
EURO
29,01

İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Arslan: İrademiz yok sayılıyor

Pülümür İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Arslan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yıldırım'ın seçilmişlerin ve meclisin iradesini yok saydığını ifade ederek konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Arslan, Nazif Yıldırım'ın görevden alınması için Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan'a da bir çağrıda bulundu.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
13 Aralık 2022 Salı 17:27
İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Arslan: İrademiz yok sayılıyor

Pülümür İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Arslan, CHP Tunceli İl Başkanlığı'nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Arslan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yıldırım'ın seçilmişlerin ve meclisin iradesini yok saydığını ifade etti. Arslan, "Kısa aralıklarla Meclis kararlarımızın, baskı yolu ile tekrarlanma ya da isteği doğrultusunda değiştirme yolu ile 2 ayrı olayı sizlerle paylaşmak istiyorum" dedi. Açıklamanın satırbaşları şöyle;

HUKUK YOLUNA BAŞVURACAĞIZ

Şu iyi bilinmelidir ki bizler halkın seçilmiş temsilcileriyiz. Aldığımız kararlar halkın, yani kamunun yararına olmalıdır. Bizde tüm arkadaşlarımız ile birlikte bunu uygulamaya çalışıyoruz. İl Özel İdaresi Genel sekreterinin İrademizi yok saymasına asla izin vermeyeceğiz. Gerektiğinde hukuk yoluna başvurmaktan da geri kalmayacağız. Şimdi bu iki olayı sizlere kısaca aktarmak istiyorum.

1-İl özel idaresi misafirhanesinin özelleştirilme çabası:

Şubat 2022 ayı içerisinde İl Genel Meclisimize, Cumhuriyet mah. 233 Ada 6 nolu Parsel da yer alan il özel idare misafirhanesinin “Zarar ediyor” gerekçesi ile uzun vadeli kiralanmasına dair bir talep meclis gündemimize sunuldu.

Söz konusu talep, Meclisimizde değerlendirilmiş olup, 17 Üye tarafından oy birliği ile ret edilmiştir. Bunu sorun haline dönüştüren İl Özel İdaresi Genel sekreteri Nazif YILDIRIM; “ Madem siz bu kararı onaylamıyorsunuz ben bunu Daimi Encümenden çıkarırım “diyerek bizleri tehdit ederek kararımızı yok saydı. Valilik ise bu konuyu yeniden değerlendirmek üzere dosyayı İl Genel Meclisine iade etmiştir. İl Genel Meclisimizde tekraren yapılan oylamada2’ye karşı 15 oy ile yeniden ret edildi. Bu dosya meclisimizde İki kez ret edilmesine rağmen bu defa da İl Özel İdaresi Genel Sekreteri durumu İdare Mahkemesine taşıdı.  Mahkeme süreci devam ederken Genel Sekreter Encümen kararı aldırarak bu yeri ihaleye çıkardı. Yapılan ihalede ihaleyi 900.000 TL + kira stopajıyla kazanan kişi her nedense ihaleden geri çekilmiştir. Devamın da tekrar ihale yapılmış olup yine bilmediğimiz gerekçeyle ihale bu kişiye de verilmemiştir. Teklif usulü yapılan üçüncü ihale de ise 430 000 TL bedelle bir başka kişiye verildiği ifade edilmektedir.

Bu arada mahkeme sürecinde bizi temsil eden, kurumumuzun menfaatlerini savunması gereken kurum avukatımız İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yıldırım’ın etkisinde kalarak mahkeme sürecini takip etmemiş ve mahkemeye gerekli evrakları zamanında sunmamıştır. Bundan dolayı Erzincan Bölge İdare Mahkemesinde açılan dava kurumumuzun aleyhine sonuçlanmıştır.

Avukatın bu davranışına neden olan bizce Nazif Yıldırım’ ınavukat üzerinde kurduğu baskıdır. İstinaf yolu açık olmasına rağmen Erzincan İdare Mahkemesinin kararı maksatlı olarak bilgimiz olmadan 22 gün bekletilmiş, bu bilgiyi aldıktan sonra Av Seda Kaya Taş ile yaptığımız görüşmede ‘ Dosyayı İstinaf Mahkemesine götürmek zorundayım’ diyerek bizlerden eksik olan evrakları talep etti. Ancak sürenin bitmesine bir gün kala Av Seda Kaya ‘ Bu kararı İstinafa götürmeyeceğim, çünkü kurum yetkililerini karşıma alamam’ dedi.

25 Kasım 2022 günü İstinaf Mahkemesi kararının beklenmesi konusunda yapılan oylamada 7’ye karşı 10 oyla, istinaf Mahkemesinin sonucunun beklenmesi kararı alındı. Av. Seda Kaya ile 26 Kasım saat 14.05de yaptığım telefon görüşmesinde, çok daha fazlasını öğrendim. Bunun üzerine Avukatla bir kez daha telefonla görüşerekAv.Seda hanımın daha tarafımıza öncesöylediği ‘Ben bu davayı İstinaf Mahkemesine Götürmek zorundayım’ söylemini kendisine hatırlatarak söz konusu davayı kaybedersek, sorumlusunun kendisi olacağını, mağduriyetimizin sebebi olarak kendisini mahkemeye vereceğimizi söyledim”. Av. Seda Kaya ise “Kabul ediyorum ancak ben kurum amirinin bana verdiği talimatı ve söylediklerini size aktarıyorum, yapabileceğim bir şey yok. Amirimle bir kez daha görüşeceğim.” diyerek telefonu kapattı.

28 Kasım 2022 İstinaf Mahkemesine itiraz edilebilirliğin son günü İl Genel Meclis üyelerimizden Zülfü Külahci ve Mehmet Ali Yazır ile tekrar Av. Seda Kaya Taş ile görüşerek bu kararı İstinaf Mahkemesine götürmek zorunda olduğunu ifade etmemize rağmen kendisi; ‘Evet itirazı İstinaf Mahkemesine taşımak zorundayım ancak kurum amirimin talimatı gereği bu kararı istinafa götüremeyeceğim’ açıklamasında bulundu.

2-Pertek ilçemizde, il özel idaresine ait bir araziyi kiralamak isteyen bir vatandaş, dilekçe ile başvuruda bulundu. Meclis bunu değerlendirerek dilekçeyi komisyona gönderdi. Komisyon durumu inceleyerek oy birliği ile ret etmiştir. Meclis başkanımız Selçuk Bozkurt’un Sayın Valimiz ile yaptığı görüşmede bu durumdan haberi olmadığı söylenmiştir. Tüm Bunlara rağmen Genel sekreter Nazif Yıldırım, misafirhanedeki süreci burada da tekrar ederek, Daimi encümen yolu ile mahkemeye taşıyacağı söylemini açıkça ifade etmiştir.

"DERHAL GÖREVDEN ALINMALDIR"

Sekreter Nazif Yıldırım hukuk tanımazlığını çalışanlar üzerinde kurduğu baskı ile de göstermektedir. Burayı kendi mülkü gibi kullanarak, istediği köye hizmeti yönlendirdiği, istemediği köylere ise, ”siz kimi seçtiyseniz ona gidin” söylemlerinde bulunmuştur. Bunu kendisine soru olarak yönelttiğimde ise ”İspat edersen istifa ederim” demiştir. Ben bunu muhatap olan Muhtarlarımız ile ispatlamaya hazırım, sayın sekreter de hazır mı? Bu sözü hatırlatmak istiyorum. Meclise yönelik baskı ve tehditler, bizim hizmet anlayışımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Sayın Valimizin bu kişiyi derhal görevden almasını bizi seçen kamu adına talep ediyoruz.

Son Güncelleme: 30.01.2023 21:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Rıza Aslan 2022-12-13 21:30:16

Üzgünüm, bunları yapanlar sırtını belirli yerlere dayayarak, ilimizi ve insanlarımızı zor durumda bırakıyorlar.