banner62
BİST
8.039,18
ALTIN
1.681,16
DOLAR
27,15
STERLİN
33,26
EURO
29,01

Halkla birlikte yönetiyoruz söylemi boşa düşmüştür

Dersim Belediyesinin Emek Partili Meclis Üyesi Elif Özer, “Belediye yönetimi, oluşturacağı meclislerle kenti yöneteceğini ifade etmişti. Bir kere çağrı yapıldı ancak devamı gelmedi. Yapılmış olmak için yapıldı. Sonuçta halka birlikte yöneteceğiz diyerek iktidara geldiler ancak söylemleri karşılığını bulmadı. Halkla birlikte yönetiyoruz söylemi boşa düşmüştür” dedi.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
17 Aralık 2020 Perşembe 12:04
Halkla birlikte yönetiyoruz söylemi boşa düşmüştür

Dersim Belediyesinin EMEP’li meclis üyeleri Elif Özer, Yaşar Çiçek ve Bedri Kaya, kayyum öncesi yaşanan usulsüzlükleri ve kayyum sonrası yönetime gelen SMF’li Fatih Mehmet Maçoğlu dönemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Meclis Grubu adına konuşan Elif Özer, seçimlerin ardından geride kalan 20 ayın değerlendirmesini yaptı. Elif Özer’in açıklamasından satırbaşları şöyle;

USULSÜZLÜKLERİN HESABINI SORMUYORLAR

Belediye yönetimi tarafından çağrılan uzman kişi veya kişilerin incelemesi sonucu hazırlanan raporda da önemli sayıda usulsüzlükler tespit edilmiştir. Ancak belediye yönetimi bugünkü ekonomik çıkmazlığını kayyumun bıraktığı tahribatla izah ederken, ki doğrudur, ama yaratılan tahribatın hesabını sormak adına bu güne kadar bir adım atılamamıştır. Tespit edilen bütün usulsüzlükler Dersim halkı adına gerekli yasal işlemler başlatılmak üzere yetkili mercilere suç duyurusunda bulunulmalıdır. 

BELEDİYE TALANA SESSİZ KALDI

Munzur kıyısında demir köprü ayağında bulunan ve kullanım hakkı protokol ile belediyenin kullanımına bırakılan bungalov tipi evlerin yerinin hem DSİ tarafından ihale edilişindeki iddia edilen usulsüzlükler ve aynı zamanda bu alanın talana sunulmasına sesiz kalınmıştır. Kayyum tarafından bu alan kendi yandaşına peşkeş çekilmiştir. Zira mecliste bu alanın tekrar belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere belediye meclisinin oybirliği ile alınmış kararı mevcuttur. Karara rağmen, alandaki tüm yapım işlemleri yerel seçim sonrasını izleyen aylarda hayata geçirilmiştir. 

YERALTI ÇARŞISINDAKİ PEŞKEŞ

Yeraltı Çarşısı üstünde yapılan işyerinin kayyum tarafından ihale ediliş haliyle sonuca bağlandıktan sonra, işyeri önündeki halka açık alanın işyerine dahil edilmesi ihale sonrası kayyum tarafından yapılmıştır. Meclis üyeleri olarak bu uygulamanın kişiye rant sağladığını ifade ederek bu alanın halkın kullanımına açık kalmasını önerdik. Ancak uygulamanın yanlışlığında ısrar edilerek yaklaşık işyerinin alanı kadar kısım işyerine dahil edilmiştir.  

EMEP VE HDP GRUBU REDDETTİ AMA…

İçkili alanların belirlenmesinde toptancı bir tutumla yaklaşılmaktadır. Belediye Başkanlığı tarafından meclis gündemine getirilen öneri doğrultusunda, Cumhuriyet caddesi boyunca alt kısımda kalan şehir merkezi ve Munzur suyu kıyısındaki park alanlarını da içine alacak şekilde içkili bölgeler krokisine dahil edilmek istenmiştir. Bu öneri EMEP ve HDP gurubu tarafından ret edilmiştir. Ancak buna rağmen bahsi geçen yerlerin içkili bölgelere dahil edilmesi için, öneriyi ısrarla meclis gündemine getiren Belediye yönetimi, halk için spor, gezi ve dinlenme alanları olarak ayrılan yerlere, sosyal yaşamı da gözeterek bu ısrarından vazgeçmelidir.

BELEDİYE HALKA AÇIKLAMA YAPMALI

Bir süredir şehir merkezinde otel amaçlı yapılan ve dönüştürülen iki yapının üstlerine demir konsorsiyumla yapılan ilave katlar halkın tepkisini almaktadır. Resmi izini kimler tarafından verilirse verilsin, ciddi anlamda şehrin görünümünü bozmaktadır. Hem belediyenin hem de belediye tarafından oluşturulan İl Estetik Komisyonunun mevcut durum hakkında halka bir açıklamada bulunmaları bizce önemlidir.

RED OYU VERİLMESİNE RAĞMEN KABUL EDİLDİ

Yine tartışma konularından biri olan İlimiz Sihenk (Atatürk) mahallesinde kişinin petrol ofisi açma isteği meclis gündemimize gelerek değerlendirilmiştir. İlk görüşmede konunun detaylı araştırılması için imar komisyonu görevlendirilmiştir. Yapılan çalışmada ve kurumlardan Petrol istasyonun yeri ile ilgili istenen raporlarda Karayolları ve İl Şehircilik Müdürlüğü ( ki bunlar temel belirleyici kurumlar) olumsuz görüş bildirmişlerdir. Mecliste konu ile ilgili yapılan görüşme sonucu EMEP ve HDP’nin ret oylarına karşın bu gündem kabul edilmiştir.

HALK MECLİSLERİ KURULMADI

Emek Partili belediye meclis üyeleri olarak; Belediyelerin demokratik ve halkçı bir anlayışla yönetilmesini esas almaktayız. Bunun en temel kriterlerinden biri de halka dayanmak, halkın iradesini esas almaktır. Halk iradesinin etkin olmasının yolu, çeşitli kademelerde örgütlenmiş halkın ( Gençler, Kadınlar, Çocuklar ) kentin temel sorunları ve çözüm önerileri üzerinden fikir üreten, tartışan ve toplamında karar alan Halk Meclisleridir.  Belediyemizin genel çağrısıyla yapılan kadın ve gençlik toplantılarında bir işleyişe oturmamış şekli düzeyde kalan kadın ve gençlik meclisi bulunmaktadır. Eksik hazırlıkları ile birlikte Halk Meclisi oluşumu için yapılan ilk toplantıdan bu yana,  halen ilerleyen bir gelişme söz konusu değildir. 

Son Güncelleme: 24.12.2020 13:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2020-12-19 00:01:32

halk meclisi ne işe yarar ki...bunlar boş şeyler...laf olsun torba dolsun..iş var mı,proje var mı?..onların işi gücü hep eleştirmek...

Avatar
RUHANİ 2020-12-22 01:02:21

TUNCELİ DE BELEDİYE OLSA NEOLUR, OLMASA NEOLUR Kİ..ZATEN BELEDİYE YOK Kİ..

Avatar
Düzgün Akçayır 2020-12-22 21:36:22

Halk evi derken ne demek istiyorsunuz millet kıraathaneleri var millet bahçeleri var oralara gidin sadece eleştiri başka birşey yok belediye başkanı 2 senedir bir proje yapmadı ama sizde bir proje sunmadınız al birini vur ötekine koskoca ilde o kadar çok sorun ve sıkıntı varken sadece eleştiri yapılıyor yazık yav yazık bakın il merkezi ve toplu ulaşım sıfır kimseninde umurunda değil 2 tane belediye otobüsü almak yok dolmuş hattı müşteri yoksa gitmiyor bu ne garip bir iştir kamu hizmeti verdiklerinden haberleri yokki anayola okadar çalışma yapıldı ama 2 senedir bakılmıyor bu nasıl bir inattir belediye başkanı iki kelimeyi üst üste getirip bir şey söyleyemiyor ve bu durumu sanki atomu parçalamış gibi sunuyorlar dersimdeki pahalılığı hiç düşünmüyorlar biraz gelişse neler olacak neler de konutlar pahalı o kadar arazi var başkan al sana proje halk için hayvancılık için bir numara yer ama yok umurunuzda değil ki işiniz gücünüz meyve veren ağacı taşlamak halk evi her şeyi çözecek sanki biraz gerçekleri görün yada yaşayın ki memleket gelişsin