banner62
BİST
4.943,18
ALTIN
1.208,92
DOLAR
19,15
STERLİN
23,65
EURO
20,79

Festival Tertip Komitesi 5 talep sıraladı

Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi tarafından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "İnsanların özgürce buluşmasını sağlayacak mekanizmaların gerginlikten uzak, sağduyulu şekilde devreye alınmasını istiyoruz" denildi.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
20 Temmuz 2022 Çarşamba 19:12
Festival Tertip Komitesi 5 talep sıraladı

Açıklamanın tamamı şöyle;

Bilindiği üzere bu yıl 20.si düzenlenecek olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali programına dair valilik tarafından uygulanan yasaklamalara ilişkin açıklamayı 19 Temmuz 2022 Salı günü basın aracılığıyla kamuoyu ile paylaşmıştık.

Festival tertip komitesince valiliğe bildirdiğimiz program bütünlüklü olarak Dersim halkının dilini, kültürünü, inancını ve doğasını savunan, sanatın özgürce yaşam bulduğu bir perspektifle hazırlanmıştır.

Gelinen aşamada valilik makamınca tertip komitesi başkanlığına sunulan yazılarda stadyum ’un tadilatta olduğu, pansiyonların eğitim-öğretime hazır hale getirilmesi için süren onarımlar, yoksulluğa- yozlaşmaya- asimilasyona- doğa katliamlarına karşı yürüyüş ile basın açıklamasının yasaklandığı ve Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi’nin konserlerine izin verilmeyeceği ifade edilmişti. Komitemiz dün yaptığı açıklamayla, bu yasakları tanımadığını ve virgülüne dokunmadan Dersim halkının iradesini yansıtan programı uygulamaya devam edeceklerini ifade etmiştir.

Festival; tarihi, süresi, yapıldığı çevre, katılanların sayısı ve özellikleri önceden hazırlanan bir izlenceyle belirtilen ve özel önemi olan sanat gösterisi anlamına gelmektedir. Ayrıca festival, genellikle yerel bir topluluk tarafından belirlenmiş ve geleneksel olmuş gün ve tarihlerde kutlanan, yapıldığı yörenin imgesi hâline gelmiş etkinlikler bütünüdür. Görülmelidir ki Munzur Kültür ve Doğa Festivali Dersim halkının binlerce yıllık birikimleri üzerine oluşmuş kültürel-sanatsal bir etkinlik haline gelmiştir.

Temmuz ayı başından bu yana valilik makamının festivalimize dönük yaklaşımının; müzik gruplarını yasaklama, stadyumu tahsis etmeme, barınma için dışarıdan gelenlere pansiyonları kapatma ve yürüyüşün engelleneceği şeklinde olmuştur.

Mülki idare amirliği bu yasaklara paralel olarak özelikle son haftalarda şehrimizi OHAL uygulamaları sahasına çevirmiştir. İl-ilçe giriş çıkışlarında onlarca arama –kontrol noktaları oluşturulmuş, bu durum insanların seyahat özgürlüğünü kısıtladığı gibi 90’ lı yılları aratmayan baskı ve sindirme politikalarını tekrar hayata geçirildiğini göstermiştir.

Bugün itibarıyla festivalimize dönük engelleme ve şehirdeki uygulamalar göz önüne alındığında topyekûn bir yasaklama ile karşı karşıya olduğumuz açıktır.

Bu çerçevede Tunceli Valiliğinin keyfi ve yasakçı anlayışını kabul etmediğimizi belirtiyor tüm engelleme ve yasaklama kararlarını bir an önce geri çekmesini istiyoruz. Oluşturulan provokatif ortamın sorumlusu Dersim halkı ve onun temsilcilerinden oluşan festival komitesi değil, mülki idare ve ona bağlıkolluktur. Bu doğrultuda; 

1- İlimizde bulunan ve kullanım hakkı kamuya ait olan öğrenci pansiyonlarıfestival için dışarıdan gelen misafirlere açılmalıdır.

2- Stadyum konser etkinliklerine açılmalıdır.

3- Şehre giriş yasakları kaldırılmalı ve sanata dönük yasaklama ve saldırılar derhal durdurulmalıdır. Yarın için konser programı planlanan müzik gruplarının şehre girişleri bir an önce sağlanmalıdır. 

4-Yoksulluğa- yozlaşmaya- asimilasyona- doğa katliamlarına karşı yürüyüş ile basın açıklaması yapılması temel anayasal bir haktır ve engellenemezdir.

5-Halkımızn değerleriyle inşa edilen ve kurumsal bir kimliğe bürünmüş olan Munzur Kültür ve Doğa Festivalimizin içini boşaltmaya yönelik yapılan program yasakları ve diğer kısıtlamalara derhal son verilmelidir.

On binlerce insanımızın dil-kültür ve doğa üzerine müzik-sanat-siyasete dair yapılacak etkinliklere barışçıl şekilde katılmasını engellemek yerine insanların özgürce buluşmasını sağlayacak mekanizmaların gerginlikten uzak, sağduyulu şekilde devreye alınmasını istiyoruz.

MUNZUR KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALİ TERTİP KOMİTESİ

Son Güncelleme: 19.08.2022 16:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.