banner62
BİST
5.129,06
ALTIN
1.328,59
DOLAR
20,88
STERLİN
26,28
EURO
22,59

En düşük maaş 8 bin TL'nin üzerine çıktı

Tunceli Belediyesi ile KESK'e bağlı Tüm Bel Sen arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeye göre Tunceli Belediyesindeki en düşük memur maaşı 8 bin TL'nin üzerine çıktı.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
12 Ocak 2022 Çarşamba 14:37
En düşük maaş 8 bin TL'nin üzerine çıktı

Tunceli Belediyesi ile KESK'e bağlı Tüm Bel Sen arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Belediye konferans salonunda gerçekleşen protokole, Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Canan Ay, Ümit Kaya, Tüm Bel-Sen Dersim Şube Başkanı Mazlum Doğan, sendika temsilcileri ve kamu emekçileri katıldı. Edinilen bilgilere göre belediyedeki en düşük memur maaşı 8 bin TL'nin üzerine çıktı.

Sözleşmede yer alan maddeler şöyle:

a) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde, etkinliklere katılmak üzere kadın çalışanlar izinli sayılır.

b) 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele gününde, etkinliklere katılmak üzere, kadın çalışanlar izinli sayılır.

c) Kadın çalışanlar, her ay kendileri belirleyecekleri bir gün, regl ve menopoz izni kullanırlar.

d) Çalışanın alkol, kumar vb alışkanlıklar ile aile içi şiddet uyguladığı belgelendiği takdirde, sözleşmeden elde ettiği hak ve alacakları, bir yıl süre ile eşine ve çocuğuna ödenir.

e) Çalışanın istifası halinde oluşan sosyal haklar eşinin nezdinde ödenir. Eşi doğum yapan memurun alacağı doğum yardımı ise eşine ödenir.

f) Kız çocuğunu okutmaktan imtina ettiği anlaşılan çalışan, erkek çocuk için eğitim yardımından faydalanamaz.

g) Çalışan, birden çok eşli evlilik yapar ise sözleşmeden doğan haklardan faydalanamaz.

h) Çalışanların hizmet verdikleri alanlarda, halk ile daha iyi iletişim kurmalarını sağlamak

amacıyla ana dil ve yerel dillerde öğrenim görmelerine belediye olanak sağlar.

i) Belediye yönetimi ve çalışanlar verdiği hizmetlerde ekolojik dengeyi korumayı esas alırlar.

j) İş yerinde transfobik ve homofobik yaklaşımlarda bulunan çalışana, 150 ağaç dikimi ve bakımı cezası verilir. Ayrıca söz konusu çalışan, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimine tabi tutulur.

k) LGBT + ve Kadın çalışanlara yönelik cinsel taciz ve cinsel saldırı vakalarında, çalışanların beyanı esas alınır. İş verence tedbirler alındıktan sonra konu Disiplin Kurulunca ivedilikle sonlandırılır. Bu gündemli toplantılarda Disiplin Kurulunda, iş veren ve sendika, kadın çoğunluğu sağlamak zorundadır. İş yeri disiplin Kurulunda kadın üye bulunmuyor ise bu gündeme dair en az birer kadın üye görevlendirilir. Dosya, şikayetçi kadın çalışanın talebi ve hakları gözetilerek gizlilik prensibine bağlı görüşülür.

Tüm Bel Sen üyesi çalışanların halen almakta oldukları aylıklarına ilaveten her ay sosyal denge ve iyileştirme yardımı olarak, birinci derecede en yüksek Devlet memuru göstergesinin o yılın memur maaş kat sayısı çarpımı ile oluşan miktarın % 120’si (yüzde yüz yirmisi) net olarak ödenir.

İşveren tarafından, 24 saat esasına göre çalışan İtfaiye çalışanlarına, “Yemek Yönetmeliği” çerçevesinde günde bir öğün yemek verir. Bu hizmeti kurum olarak veremiyor ise piyasadan temin yoluna gidilir.

Son Güncelleme: 24.01.2022 16:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2022-01-15 18:38:55

Bu kadar yüksek maaş vereceğine Tunceli'nin su sorununu çöz..Urfa 2 milyona yakın nüfusu ile su sorununu çözer,ama yer altı ve yer üstü suları ile su şehri olan Tunceli'de sular akmaz..Böyle belediye olsa neye yarar ki?

Avatar
Hesene memi 2022-01-15 18:41:19

Tunceli belediyesi hiçbir proje yapmamış..Ne biçim belediye..Kapatın gitsin..

Avatar
Ali 2022-01-12 19:14:18

Bu belediye bu maaşı veremez, yatırım yapamaz..Ya yapılan iş ne?..Hiçbir şey...Komünizmde böyle yaptığı için yıkılıp gitmişti..Tunceli o yüzden hiçbir şey yapamadı.Her taraf çamur içinde..

Avatar
gül 2022-01-18 11:23:06

Tunceli de belediye gereksiz...olsa ne olur, olmasa ne olur..

Avatar
Dersimin Sesi 2022-01-20 09:29:01

Yine garip bir haber sanki bir kurumla değil de bir oluşumla imzalanmış maddeler çok yazık. Ana ne demek onu kaybetmek için ellerinden geleni yapıyorlar kadın yaradılış gereği annedir toplayıcıdır anaçtır ama bakıyorsun cinsiyet cinsiyet diye bir edepsizlik çıkarmışlar ve toplumu yobazlaştırmak ayrıştırmak için kadına sahip çıkmak önce anneliğe önem vermektir düşünün ya cennet kapılarının anahtarı anaların ayakları altında ama hala cinsiyet diye bir şeyle ortalığı karıştır dur neymiş izinliymiş neymiş 8 binden fazla maaş verecekmiş işi gücü yalan olan bir başkan sadece 1 dönüm fasulye ile dünyaya yalan nam salan biri bu kişinin 1 icraati yok bunu bir görün yahu koca il belediyesi binasına bir gidin sanki ucube bir sokağa girmiş gibisiniz bir devlet vakarı olmalı yazık yazık