banner62
BİST
8.213,76
ALTIN
1.649,63
DOLAR
27,35
STERLİN
33,23
EURO
28,87

Elektrik faturalarını yaktılar

Emek Partisi Dersim İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada, "Bu zamlarla yaşanmaz zamlar geri alınsın" denildi ve tepki olarak elektrik faturaları yakıldı.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
04 Şubat 2022 Cuma 18:35
Elektrik faturalarını yaktılar

Emek Partisi Dersim İl Örgütü, faturalara gelen zamlara dair Fırat Elektrik Dağıtım Şirketi (FEDAŞ) binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya HDP İl Eş Başkanları Nurşat Yeşil ve İbrahim Kasun ile Eğitim Sen Şube Başkanı Hüseyin Kasun da destek verdi. Açıklamanın ardından katılımcılar tarafından faturalar yakıldı. Açıklamada konuşan EMEP il başkanı Ergin Tekin, TÜİK’in dün açıkladığı enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, TÜİK’in çarşı pazardan, faturalardan habersiz davrandığına vurgu yaptı. Tekin, zamların ve artan faturaların nedeninin dışa bağımlı politikalar olduğunu söyledi.

TÜİK’İ BİR KEZ DAHA BURADAN KINIYORUZ

Açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığına değinen Tekin, “Kitleler nezdinde bütün güvenirliğini yitirmiş TÜİK, yıllık enflasyon oranını yüzde 48,69 diye açıkladı. Akademisyen ve ekonomistlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) enflasyonu ise üç rakamlı açıkladı: Yüzde 114! TÜİK’in aylık yüzde 11 hesapladığı fiyat artışını ise ENAG yüzde 15,5 olarak hesapladı. Rakamlarla oynamakta mahir TÜİK, çarşıdan pazardan, faturalardan habersizmiş gibi davranmaya devam ediyor. Böylece ‘görülmemiş’ denilerek büyük şovlarla ilan edilen 50,5’lik asgari ücret zammı, aralık ve ocak enflasyonu tarafından neredeyse tümüyle sıfırlanmış oldu. Memur ve emeklileri, kamu işçilerini, ilgilendiren TİS zamları da tamamen iki aylık enflasyon tarafından yutulduğu gibi 20-25 puan da içeri girmiş duruma geldi. Saraya bağlılığını ilan etmiş TÜİK’i bir kez daha buradan kınıyoruz” dedi.

YÜZE ÇARPAN GERÇEKLİK: SİSTEMATİK ZAM YAĞMURLARI

Tek adam iktidarı muhalif politik parti başkanına on yaşında bir çocuğa küfrettirip gülücükler dağıtsa da muhalifleri sindirmek için polis ve askeri kuvvetlerle sistematik baskı cenderesine alsa da, eleştiride bulunanları dilini koparmakla, kafasına sıkmakla, gittikleri yere kadar kovalayarak ezmekle vb. tehditlerle susturmaya çalışsa da ortada yüze çarpan başka bir gerçekliğin daha var olduğunu söyleyen Tekin bu gerçekliği “Sistematik zam yağmurları” diye tarifledi.  

KRİZİN YÜKÜNÜ YİNE HALKIN ÜZERİNE YIKILDI

Yerli ve yabancı tekellerin rantını ve yüksek karını esas alan enerji politikalarının faturasını emekçi halkın ve ülkenin ağır bir şekilde ödediğine vurgu yapan Tekin “Yeni yıla elektrik faturalarını katlayan zamlarla girdik. Her gelen faturaya ‘bu kadar da olmaz’ diyoruz ancak oluyor. Gördüklerimiz duyduklarımız, dudak uçuklatır cinsten. Bir önceki ayın iki katından fazla gelen faturalar için kendimizce önlemler alıyoruz ancak olmuyor. Ne elektronik ürünlerinin 22.00’dan sonra açılması ne de sürekli lamba kapatmak çözüm. AKP iktidarı yılbaşı gecesi elektriğe, kullanım miktarına göre yüzde 52 ile yüzde 125 oranında kademeli zam yaparak krizin yükünü yine halkın üzerine yıktı. Tepkiler üzerine aylık tüketimi 150 kilovattan 210 kilovata çıkartmış olsalar dahi bu yüksek gelen faturaların düşmesi anlama gelmiyor! Müjde olarak sunulan bu yeni düzenlemede 210 kilovat saatlik elektrik tüketimi 329 liradan 288 liraya düşecek, 41 TL’lik bir indirim!” diye konuştu.

ZAMLAR DERHAL GERİ ÇEKİLMELİDİR

Elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar sonucunda 2021 yılının son 6 ayında 1 milyon 655 bin 226 abonenin elektrik ve doğalgazının, borcunu ödeyemediği için kesildiğini söyleyen Tekin “Her ay ortalama 185 bin konutun elektriği, 80 bin konutun da doğalgazı borcundan dolayı kesiliyor. İşsizliğin çok yüksek olduğu, istihdamın neredeyse hiç olmadığı ilimiz Dersim’ de de bu durum nedeniyle, birçok vatandaşımızın elektrik faturalarını ödeyemeyeceği, ısınma sorununu çözemeyeceği koşullarla karşılaşacağımızı göstermektedir.  Elektrikte kademe sınırının günde 5 kilovat saatten 7’ye çıkarılmasının vatandaşları el yakan faturalardan kurtarmayacağı çok açık, zamlar derhal geri çekilmelidir” diye konuştu.

“DIŞA BAĞIMLILIĞIN BEDELİ HALKA KESİLİYOR”

İran gazında yaşanan ve hâlâ kısmen devam eden kesinti ve BOTAŞ’ın santral ve sanayiye yönelik gazda yaptığı kısıtlamanın ardından Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) de sanayide elektrik kısıtlamasına gittiğini hatırlatan Tekin “Doğal gaz arzında yaşanan kısıtlamalar, çevrim santrallerinin üretimlerinin düşmesine neden olacağı için ürün maliyet ve satış fiyatlarında artışa yol açacak. Her gün gelen zamlara şimdi de elektrik kesintisi bahanesiyle gelen zamlar eklenecek. Hayat pahalılığı katlanarak artacak. Bu da gösteriyor ki enerjide dışa bağımlılığın bedeli halka kesiliyor. Enerjide yüzde 70 dışa bağımlı olunduğunu ilk ağızdan açıklayan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in kendisidir. Ancak Bakan, sözde enerji yatırımlarıyla ülkenin yeraltı ve yerüstü kaynaklarını uluslararası tekeller ve yerli sermayeye peşkeş çektikleri gerçeğini gizlemeye çalışmaktadır. Bütün sektörlerde olduğu gibi enerjide dışa bağımlılığın nedeni de her fırsatta yerlilik-millilik söylemi ile milliyetçilik propagandası yapan iktidarın uyguladığı politikalardır. Elektrik üretim ve dağıtımının tekellerin kâr ve rantı için piyasalaştırılıp sömürü alanı haline getirilmesiyle üretim, istihdam, insanca yaşam imkânları yok edilerek halk soğuk ve karanlık günlere mahkûm edilmektedir.” dedi.

İKTİDAR DA DÜZEN DE ÇÜRÜMÜŞTÜR, DEĞİŞMELİDİR

Yoksuldan alıp zengine aktaran, ülkede yaşanan her bir sorunun faturasını işçi ve emekçiye kesen bu iktidarın da, bu düzenin de çürüdüğünü ve değişmesi gerektiğini söyleyen Tekin “Bunu değiştirecek olansa talepleri etrafında örgütlenerek, birleşecek ve kendi seçeneğini yaratacak işçi sınıfı ve emekçi halk olacaktır” diye konuştu.

Son Güncelleme: 20.02.2022 21:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ben halkım 2022-02-05 12:29:51

Eğer bu halk zamlara bir tepki göstermiyorsa zaten yapılacak bir şey yok..Biat kültürü var...Halk yoksullaştıkça belki anlar..Bilinçli toplumlar tepki gösterir..