banner62
BİST
8.026,27
ALTIN
1.899,19
DOLAR
28,94
STERLİN
36,58
EURO
31,43

Düzgün Baba Cemevi'nden açıklama: Faaliyetlerimiz kaymakam tarafından engelleniyor

Düzgün Baba Cemevi Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Nazmiye Kaymakamı Uğur Tutkan'ın çeşitli idari ve mali para cezalarıyla cemevinin faaliyetlerini engellenmeye çalıştığı açıklandı.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
11 Şubat 2022 Cuma 18:10
Düzgün Baba Cemevi'nden açıklama: Faaliyetlerimiz kaymakam tarafından engelleniyor

Düzgün Baba Cemevi Yönetim Kurulu'ndan yazılı açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, "Düzgün Bawa Cemevine dönük Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan tarafından uzun bir süredir, idari ve mali yönden ağır para cezalarıyla faaliyetlerimiz engellenmeye çalışılıyor. Son yıllarda Düzgün Bawa'da yaptığımız tüm faaliyetler bir şekilde cezai yaptırıma tabi tutuluyor. Cemevimiz bir ticarethane gibi yaptırımlara maruz bırakılıyor. Nazımiye Kaymakamı tarafından sistematik bir şekilde baskı, sindirme ve bir cezalandırma politikasıyla karşı karşıyayız" ifadelerine yer verildi.
Düzgün Baba Cemevi Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamanın devamı şöyle;

CEMEVİNİ SGK'YA ŞİKAYET ETTİ

Alevi toplumunun en kutsal ayı olarak bilinen bu Xızır ayında Nazımiye Kaymakamı inanç yerimize dönük tahammülsüzlüğünün sonucu olarak 10 binlerce TL tutarında vergi cezaları kesiyor. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi Tunceli SGK İl Müdürlüğüne Düzgün Bawa Cemevinde kayıt dışı işçi çalıştırdığımıza dair ihbar yazısı gönderip şikayette bulunuyor.  Düzgün babada Cem hizmeti yürüten pir ve analarımız, zakir, on iki hizmet yürüten canlar ayrıca cemevinde temizlik yapan, çay dağıtan, lokma pişiren ve diğer hizmetleri yürüten canlara ödediğimiz lokma ve çıralık nedeniyle içlerinde 80-90 yaşındaki pir ve anaların da bulunduğu 30 kişilik isim listesini kaymakam SGK İl Müdürlüğüne "kayıt dışı işçi çalıştırıyorlar" gerekçesiyle gönderip SGK İl Müdürlüğünden cezai işlem uygulamasını talep ediyor.

TİCARETHANE GÖZÜYLE BAKIYOR

Düzgün Bawa Cemevine Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan bir şirket bir Ticarethane gözüyle bakıyor. Düzgün baba Cemevi ısınma sorununu çözmek için 500 TL ye bir soba almışız. (Yönetim kurulu kararı var, şahıstan aldığımızdan gider makbuzu kesmişiz) buna rağmen 3000 TL ceza verilmiş. Kaymakamın görev yaptığı ilçenin tamamı Alevi. Her sene on binlerce canın ziyaret ettiği Düzgün Bawa Cemevinin ısıtma sorunu var. Bir kaymakamın görevi bu ısıtma sorununu çözmek mi yoksa cezalandırmak mı? 

TEREYAĞINA 3 BİN TL PARA CEZASI

Bir köylü canımızdan Düzgün Bawa'da yaptığımız bir Cem’de lokma niyaz pişirmek için 600 TL'ye aldığımız tereyağına 3000 TL ceza verilmiş. (Yönetim kurulumuzun kararı var, gider makbuzu kesmişiz, işletme defterine kaydı var) Fatura yok diye cezai işlem yapılmış. Sormazlar mı köylüden bihaber köylüde fatura ne gezer..! Ayrıca dernekler yönetmeliği Ek 13. Madde (Dekont harcama belgesi olarak kullanılır yönünde net ve kesin hüküm) olmasına rağmen bu hükmü görmezden gelip “Harcama belgesine rastlanmadığı” gerekçesiyle 18.000 TL ceza kesilmiş. 

30.000 TL İDARİ PARA CEZASI

Daha önce bu konularla alakalı gerek Tunceli Valisi ve Nazımiye Kaymakamıyla yaptığımız görüşmelerde bu durumu kabul etmediğimizi yasal ve demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı söylemiştik. Daha önce 2021 yılında verilen 30.000 TL idari para cezası gerek dernekler masası gerek hukukçular gerek mali müşavirlerle yaptığımız istişareler neticesinde verilen cezanın tamamı dernekler kanunu ve dernekler yönetmeliğine aykırılık teşkil ettiğini tespit etmiştik. 15 günlük sulh ceza mahkemesine itiraz hakkımızı kullanmadan önce kaymakamla yaptığımız görüşmede o dönem bu tespitlerimizi kendilerine sunmuştuk, mahkemeye gideceğimizi ve kamuoyuyla paylaşacağımızı kaymakama söylediğimizde bize Arkadaşlarımız personeli için ayağına sıkmışlar, mevzuata hakim değiller. 

15 GÜNLÜK İTİRAZ HAKKIMIZ ENGELLENDİ

Bu durumu mahkemeye taşımayın hemen yeni bir komisyon kurup bu cezayı düşüreceğim diye söz verdi. Bu cezayı yazı işleri müdüresi kesmiş ben okumadan imzaladım dedi. Bütün bu görüşmelere başta Vali ve ilçe belediye başkanı, il encümeni, kimi muhtarlar tanıktırlar. O dönem vali bu sürece müdahil oldu ve kaymakama bu cezanın düzeltilmesi için talimat veriyor. Yasal hakkımız olan 15 günlük itiraz hakkımız engellendi. Bugün aradan bir sene geçmiş o dönem düşürüldüğüne dair söz verilen ceza sessiz sedasız bize yeniden tebliğ ediliyor. Bu nasıl bir ciddiyetsizlik hayretler ve şaşkınlık içerisindeyiz. 

ELİNDEKİ KAMU GÜCÜNÜ KULLANARAK...

Dersim Barosu ile yaptığımız görüşmeler neticesinde bu gün itibariyle yaşanan bu hukuksuzluğa karşı yasal süreci başlattık ilgili mahkemelere itiraz edildi. Bir taraftan cemevlerine yasal statü verileceği yönünde açıklamalar yapılıyor öte yandan kaymakam bir inanç yerini ticarethane statüsünde görüp on binlerce TL idari ve vergi cezaları kesiyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Daha önce kaymakam beyin kendisine söylemiştik. Şimdi Kamuoyu önünde bir kez daha Nazımiye Kaymakamına sesleniyoruz. Ey Kaymakam; İstersen bir trilyon ceza ver istersen elindeki kamu gücünü kullanarak gel cemevimizin kapısına köç vur. Biz yukarı Düzgün Bawa mekânına çıkar pirimizin huzurunda hizmet vermeye devam ederiz. Hiç bir güç bizi inanç yerlerimizden söküp atamaz. 

CEMEVLERİMİZ TİCARETHANE DEĞİLDİR

Düzgün Bawa Cemevi özelinde kaymakam ve temsil ettiği Emevi aklının kabullenemediği kendilerine biat etmeyen itaat etmeyen özgürlükçü direnişçi inanç ve itikat sahibi yol evlatları ve kurumlarıdır. Kaymakamın rahatsızlığının bir sebebi de son yıllarda Düzgün Bawa'da geçekleştirdiğimiz inanç itikat sosyal kültürel ve toplumsal etkinlikler kamuoyunca bilinmekte görülmekte bu gerçekleştirilen etkinlik ve faaliyetlere her defasında yüzlerce insan katılmakta ve sahiplenmektedir. Düzgün Bawa Cemevine dönük Nazımiye Kaymakamı'nın bu zulmüne bu tahammülsüzlüğüne, bu cezalandırma ve sindirme politikasına karşı bütün halkımızı dayanışmaya çağırıyoruz. Bu Xızır günlerinde gün birbirimize Xızır olma günüdür. Cemevlerimiz ticarethane değildir..! Cemevlerimizden, inanç yerlerimizden ellerinizi çekin..!

DÜZGÜN BAWA CEMEVİ

Son Güncelleme: 09.03.2022 09:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kazım altın 2022-02-11 20:23:00

Düzgün Baba hainlik yapanın boynunun köküne vursun ,onlara kusur bulsun.

Avatar
Nh 2022-02-13 16:21:17

Bildiğim ve gördüğüm kadarıyla nazımiye kaymakamı halkla ilişkileri çok iyi gibi duruyor.aslinda her yerde her alanda olduğu gibi cemevinde usulsüzlük olabilir diye düşünüyorum. Bu konuda araştırılması gerekli

Avatar
Kul 2022-02-16 12:59:22

Kaymakakami yerle yeksan yapmak yerine isin aslini bilmek gerek. Kaymakam, nazimiyede sevilen sayilan biri. Tum koylere gitmis halki dinlemis biri. Cemevleri yonetimi mali gelir giderleri mutlaka denetlenmeli kimsenin babasinin mali degil oralar. Varsa bir hukuksusuzluk o zaman ak kara cikmali orataya. Onyargili davranmamak lazim.

Avatar
Kaymakam 2022-02-12 11:09:51

Memlekete taş üstüne taş koy diye gönderdiler, taş üstüne taş koyma demediler. Devletin koltuğunu işgal edip Alevilerin vergisi ile maaş alıp keyif sürünüyorsunuz. Azıcık edep azıcık saygı. Dersimliler er veya geç hakkını alırlar bunu unutma. Sende makamını terk eder memleketine dönersin.

Avatar
Hese 2022-02-16 01:17:32

DÜZGÜN değil, DUZGIN Bava olarak yazın.
DUZGIN nın Türkçe anlamı DÜZGÜN filan hiç değil!

Avatar
Murat karakaş 2022-02-11 18:59:43

Inanç yerlerimize dokunmayin ellerinizi çekin dokunmayin buralar evliyalar diyarıdır halkın inançlarına saygı duyun

Avatar
Ts 2022-02-12 00:27:16

Adaletlı olarak davranan sayın kaymakam Ugur bey düzgün baba cemevi başkanının yaptığı usulsüz davranışlara göz yunmadı. Adaletlı olarak cemevının hakkını rızkını kollayan koruyan adaletli adil insandır kaymakam Uğur bey . Düzgün baba cem evi başkanı i ve yonetımı halkı devlete karşı kışkırtmayın!!!

Avatar
Adalet 2022-02-13 12:27:04

Kaymakamın derdi hakkı, adaleti, hukuku gözetmek değil, toplumun farklı inanç kesimleri arasında fitne ve fesat çıkarmak. Özellikle seçim öncesinde bunu yapması ve devletle alevileri karşı karşıya getirip devlete karşı insanları tahrik etmesi aslında Kaymakamın devlete değil, başka mihraklar hizmet ettiğini gösteriyor.