banner62
BİST
8.304,83
ALTIN
1.674,64
DOLAR
27,21
STERLİN
33,24
EURO
28,85

Dünyanın en güzel vadisi yok ediliyor

Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Av. Barış Yıldırım, Munzur Vadisi Milli Parkı'nda kirliliğe dikkat çekti. Yıldırım, "Munzur Vadisi'nde yasak olmasına rağmen ateşli piknik yapılıyor" ifadelerini kullandı.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
03 Ağustos 2020 Pazartesi 21:21
Dünyanın en güzel vadisi yok ediliyor

Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi tarafından Munzur Vadisi Milli Parkı Miskisağ mevkiinde basın açıklaması gerçekleştirildi. Çöp yığınları arasında gerçekleştirilen açıklamada hem yurttaşlara hem de yetkililere eleştiri yapıldı.Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Av. Barış Yıldırım tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

TEMEL KAYNAK MUNZUR SUYU

"Bu saha yaklaşık 42 bin hektarlık bir saha, Milli Parklar yasasına göre milli ve milletler arası ender özelliklere sahip güzelliklere sahip. Özgün fauna ve flora yapısına sahip olduğu peyzaj ve topografya bakımından özellik arz ettiği için milli park olarak ilan edildi. Milli parkın temel kaynak değeri Munzur suyu. Milli Park olmasına rağmen bu havzada gördüğünüz gibi hiçbir milli park kanunu uygulanmıyor ve tedbirler alınmıyor. Burada milli parkın girişinde, giriş ve çıkışların kontrollü olarak ele alınması gerekirken hiçbir görevli burada yok.

HERKES ATEŞLİ PİKNİK YAPIYOR

Dileyen dilediği gibi kontrolsüz bir şekilde Munzur Vadisi mutlak koruma zonuna kolayca giriyor. Yasak olmasına rağmen herkes burada ateşli piknik yapıyor. Burada 2017 yılında dünyada sadece Munzur Suyu’nda habitat bulan endemik alabalık türü saptandı. Saptayan Rize Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi öğretim görevlileri ve yabancı akademisyenler.  Bu suyun parametrelerinin kirliliğe karşı korunması gerekiyor. Fakat su kaynağından itibaren gelişi güzel bir şekilde gerek biyolojik atıklarla gerekse beşeri faaliyetler sonucu oluşan diğer atıklarla kirleniyor.

HİÇBİR İDARİ ÖNLEM YOK

Munzur ekosisteminin su parametrelerinin bozulması demek burada hayat bulan başta Munzur alası olmak üzere ülkemizin taraf olduğu Bern Sözleşmesi’ne göre koruma altında bulunan yaban keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi, vaşak, su samuru, ayı, kartal ve kurt gibi canlıların popülasyonun yıkımla karşı karşıya kalması anlamına gelir. Milli Parklar kanununun 14’üncü maddesine göre Milli Parklarda ekosistem değerlerinin bozulması yasak olmasına karşı, milli parklarda toprak, su ve hava parametrelerinin kirletilmesinin yasak olmasına karşın maalesef buralarda hiçbir idari önlem alınmıyor.

2 BİNİN ÜZERİNDE ENDEMİK BİTKİ

Bu milli park kanunlarının Türk ceza kanununa göre suç teşkil ediyor. Ceza mahkemesi kanunun 90’ıncı maddesine göre her yurttaşın suça müdahale hakkı vardır. Munzur Vadisi sınırları içerisinde suç işleniyor. Milli Park, Orman, Çevre kanununa göre suç işleniyor. Burada 2 binin üzerinde endemik bitki türü tespit edildi. Hollanda’dan fazla Birleşik Krallığa eş değer düzeydedir. Bu kadar güçlü flora ve fauna yapısına sahip milli park korunmuyor.

DÜNYANIN EN GÜZEL VADİSİ

Burada açtığımız dava sonucu bilirkişi tarafından tespit edilen Anadolu Pars’ının yaşam bulduğuna dair veriler var. Bu ekosisteminin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerekiyor. Buranın Dünya Kültür Mirası listesinde yer alması gerekiyor. Bu çerçevede buradaki yetkililere ve başta Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi’ne çağrımızı yapıyoruz. Burada Milli Park Kanunu’ndan kaynaklı yetkilerinizi kullanın. Dünyanın en güzel vadisi yok ediliyor.

HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ

Milli Parklar kanunundan kaynaklı yetkilerinizi kullanmaz iseniz Milli Parkı oluşturan ekosistem değerleri ortadan kalkar. Burası için kolluk görevlileri burada onlar vasıtasıyla çağrı yapıyoruz; burada suç işleniyor cezai işlemler uygulansın. Şuan 72 kilometrelik havzada alabalık avlanıyor, ateşli piknik yapılıyor. Endemik fauna sahaları yasak olmasına karşın insanlar tarafından etkileşim altında. Bu şekilde vadilerimiz tahrip edilirse Anayasa’nın 56’ıncı maddesinden kaynaklı haklarımızı kullanacağız. Anayasa ve mevzuat her yurttaşa devletin yanında çevreyi koruma hakkı ve ödevi yüklemektedir. Bunun şu şekilde bilinmesini isteriz.

YEREL YÖNETİCİLERE SESLENDİ

Burada bir an önce arıtma tesisinin inşa edilmesi gerekiyor.  İlimizin çevre düzeni planı 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe girdi. Çevre düzeni planına göre Munzur vadisi milli park havzası ekolojik üreme havzası ve doğal karakteri korunacak alan olmasına karşın vadi boyunca özellikle Ovacık İlçesi’nde ticari işletmelere ruhsat verilmiş durumda. Buradan yerel yöneticilere sesleniyorum; bu havza içerisinde insan etkileşiminin devam ettirilmesi Munzur Vadisi’nin ağır bir yıkımla karşı karşıya gelmesi anlamına gelir. Bizler burada yurttaşlar olarak bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Bu çağrımız bugün burada böyle kalmayacak insan etkileşimi bu şekilde devam ederse Anayasaya ve Ceza Mahkemesi’nden kaynaklı tüm haklarımızı sonuna kadar kullanacağız"

Son Güncelleme: 07.08.2020 15:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.