banner62
BİST
7.961,05
ALTIN
1.881,11
DOLAR
28,94
STERLİN
36,45
EURO
31,23

Dersim Kadın Platformu: Gülistan Doku’nun akıbeti hala belirsiz

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla Dersim’de Dersim Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar açıklama yaptı. Açıklamada, Gülistan Doku’nun akıbeti sorularak, “25 Kasım yaklaştığında çeşitli bahanelerle verilen eylem ve etkinliklerin yasaklanması kararı jet hızıyla verilebiliyor. Kadınlara karşı bu kadar hızlı karar verilebiliyorsa kadınlar için de aynı hızla kararlar verilmesin istiyoruz” denildi.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
26 Kasım 2022 Cumartesi 22:10
Dersim Kadın Platformu: Gülistan Doku’nun akıbeti hala belirsiz

Dersim’de Dersim Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla Sanat Sokağı’nda açıklama yaptı. Platform adına açıklamayı Dersim SES Eş Başkanı Serap Kahraman yaptı. Kahraman, “Türkiye’de kadınların şiddete uğramadığı, vahşice katledilmediği, evde, işte, sokakta şiddet görmediği, çocukların istismara maruz kalmadığı ya da iş cinayetlerinde katledilmediği bir gün geçmiyor. Ücretlerin erimesi psikolojik gerilimi artırıyor; medyasıyla, fetvasıyla, politikasıyla iktidarın kışkırttığı erkeklik hane içinde geçim sıkıntısıyla birleşerek kadına yönelik şiddete dönüşüyor” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nin bir gece yarısı kararnamesi ile kaldırıldığı hatırlatan Kahraman, “İstanbul Sözleşmesi’nin bir gece yarısı kararnamesiyle kaldırılmasının ardından nafaka hakkı, çocuk istismarına karşı uluslararası nitelik taşıyan Lanzarote Sözleşmesi, 6284 sayılı yasa tartışmaya açıldı. Yetmedi sağlığa erişim hakkımızdan üreme haklarımıza, medeni haklarımızdan örgütlenme haklarımıza varana kadar tüm haklarımız hedefe koyuldu. Irkçı ve dinci söylemler eşliğinde kadınlar eve hapsedilmek istenirken, LGBTİ’ler üzerinden nefret politikası körüklendi. Kadın siyasetçiler adeta hedef tahtasına koyularak cezaevlerine gönderildi, kadın kurumları kayyumlar eliyle kapatıldı” ifadelerini kullandı.  

Açıklamanın devamı şöyle;

‘Dersimli kadınlar makbul aile ve makbul kadın kalıplarına sıkıştırılmak isteniyor’

İyi hal indirimleriyle şiddet cezasız bırakılırken, kadınlar yoksullaşan mutfaklarla, evde, işte sokakta artan şiddet ve tacizle yaşamaya mahkum ediliyor. Çalışsak da yettiremiyor, eve gitsek de dinlenemiyor, sokakta güvenle yürüyemiyoruz. Artan enflasyon, temel tüketim maddelerinden ev kirasına ve ulaşıma kadar gelen zamlar en çok biz kadınları etkiliyor.
Ülkenin bütün kaynakları zenginlere, patronlara, bankalara teşvik, kaynak, hazine garantili hayatlar sunarken, bize sadece açlık ve daha çok sömürü düşüyor.
Yandaş patronlar başta olmak üzere sermayedarlara mevduat garantili fonlarla kamu bütçesinden milyonlara lira akıtılırken, 2023 bütçesinden bir kadına yalnızca 25 TL düşüyor. Her 4 çocuktan birinin okular aç gittiği Türkiye’de bütçe silahlanmaya savaşa, aktarılıyor.
Kentimizde de bu şiddet, eşitsizlik, cezasızlık ve yoksulluk tablosu hiç de farklı değil.

İl merkezinden, ilçelerden ve köylerden şiddet haberleri arka arkaya geliyor. Dersimli kadınlar makbul aile ve makbul kadın kalıplarına sıkıştırılmak isteniyor. Üniversite öğrencileri hem yerelden erkekler tarafından hem de kamuda çalışan erkekler tarafından tacize uğruyor. Bu kimi zaman öğrencinin ev aramasından faydalanmaya çalışarak, kimi zaman çalıştığı iş yerinde, kimi zaman da yurt yolunda oluyor. Bu kentte bir taraftan 18 yaşındaki üniversiteli kadınlar tacize maruz kalırken diğer taraftan 80 yaşında bir kadın “bastonun ses çıkardı” bahanesiyle şiddete uğruyor.

‘Doku’nun akıbetinden hala haber yok!’

Tüm memlekette kadınların kalbinde adeta bir yara açan Gülistan Doku’nun akıbetinden hala haber yok. Şehrin ortasında kadınların üzerine silah doğrultan kolluk personellerinin cezalandırılıp cezalandırılmadığıyla ilgili yetkili makamların halkla paylaştığı bir bilgi yok. Fakat 25 Kasım yaklaştığında çeşitli bahanelerle verilen eylem ve etkinliklerin yasaklanması kararı jet hızıyla verilebiliyor. Kadınlara karşı bu kadar hızlı karar verilebiliyorsa kadınlar için de aynı hızla kararlar verilmesin istiyoruz.

‘Amini’nin katledilmesi rejime karşı başkaldırıya dönüştü’

İç karartan, bunaltan bu atmosferde, her türlü haklarımızın günden güne geriletilmeye çalışıldığı bu ülkede, bizler de umutsuz, çaresiz, yalnız ve pes etmiş değiliz. Tıpkı 62 sene önce Dominik’te olduğu gibi 2022 yılında da Mahsa Amini’nin düzgün örtünmediği bahanesiyle ahlak polisi tarafından öldürülmesiyle İran’da kıvılcımı çakılan isyan ateşi, rejime karşı bir başkaldırıya dönüştü. Dünyanın pek çok yerinde yükselen sağcı-otoriter rejimler sebebiyle medeni haklar başta olmak üzere kadınların pek çok hakkına yönelik saldırılar var. Bu sebeple İran’da çakılan kıvılcımın ateşi tüm dünya kadınlarının yüreğini ısıtıyor. Kadınların bedenine, üreme haklarına, yaşam tarzına, siyasal ve sosyal tüm haklarına yönelik saldırılara karşı dünyanın her yerinde kadınların hem İran’lı kadınlarla dayanışmak için hem de haklarını ve hayatlarını korumak için sokakları doldurduğu 2022 yılında, biz de haklarımız ve hayatlarımız için sokaklardayız.

Telepler

İstanbul Sözleşmesi yeniden yürürlüğe girsin!

Şiddeti önleyici acil eylem planı uygulansın!

İLO 190 sayılı sözleşme kamu özel ayrımı yapılmadan onaylansın!

Sığınma evlerinin sayıları artırılsın, koşulları iyileştirilsin!

Her mahalle ve işyerine ücretsiz kreşler açılsın!

Eşit işe eşit ücret verilsin!

Okullarda çocuklara bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek verilsin!

Son Güncelleme: 30.01.2023 21:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SURE 2022-11-27 18:20:41

Burası Tunceli ve eylemsiz gün yok...40 yıldır eylem yapıyosunuz.İlinizin gelişmesine bu mücadeleyi verseydiniz ilinizin bütün sorunlarını çözerdiniz.Boşa gden enerji ve boş siyaset size ne kazandırdı?.Komünizm de siyaset yaptı ve yıkıldı gitti..İL DE GÖÇ SORUNU VAR, İŞSİZLİK VAR BUNA ODAKLANIN ...

Avatar
bilgi ağacı 2022-11-27 18:26:36

Her gün eylem... her gün miting... ne kazandınız?..Sizi kuşlar, dağlar dinledi..sahiden ne geçti elinize?..patates ekin, soğan ekin,çalışın üretim yapın, fakirliği yok edin, göçü engelleyin bunlar daha önemli değil mi?..Bırakın böyle boş siyasetleri..Siyasetiniz iflas etti daha anlayamadınız mı?..Bilim ,sanat, kültürel eserler var mı?..Seramik atölyesi, küçük el sanatları ve çeşitli faydalı işler yapın..

Avatar
Xece 2022-11-27 18:34:36

Şiddeti mi kınıyorsunuz terörü de lanetleyin İstanbul'da sivil halka bomba atanlar içinde bir şeyler söyleyin, lanetleyin...Demokratsanız bütün şiddeti kınayın, lanetleyin..

Avatar
Munzur Ali 2022-11-27 18:38:19

Kadın sömürüsü yapmayın.Şimdiye kadar kadınlar için ne yaptınız?.Kadınların hangi sorunuyla ilgilendiniz?..Öyle lafla olmaz.Pratikte kadınlar için ne yaptınız?..Hiçbir şey yapmadınız.

Avatar
Acı bir öykü.. 2022-11-28 14:10:30

Kendi memleketinizin hangi sorunuyla ilgilendiniz.?..Gidin İran'a orda eylem yapın, gidin Diyarbakır'a orda eylem yapın...Ya bir değişiklik yapın, başka illere gidin, orada eylem yapın...Sizin eylemleriniz bitmez...

Avatar
boş eylemler... 2022-11-28 14:04:15

Bir sürü talep dile getirmişler..Ya bu taleplerinizi kime söylüyorsunuz, kim yerine getirecek ki?..Bir komedidir gidiyor...Başka hiç mi işleri yok bu her gün eylem yapanların?..