banner62
BİST
8.039,18
ALTIN
1.681,16
DOLAR
27,15
STERLİN
33,26
EURO
29,01

Dersim Barosu Danıştay’a dava açtı

Dersim Barosu, İstanbul Sözleşmesinin iptaline ilişkin alınan karara karşı Danıştay’a dava açtığını bildirdi. Açıklamanın tamamı şöyle…

Yeni Dersim
Yeni Dersim
29 Mart 2021 Pazartesi 15:27
Dersim Barosu Danıştay’a dava açtı

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararını, Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulması talepli, Dersim Barosu olarak Danıştay’a başvuruda bulunduk.

Dava konusu işlem fonksiyon gaspı sonucu ortaya çıkmış yok hükmünde bir işlemdir. 6251 sayılı Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, 29.11.2011 tarih ve 28127 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kısaca İstanbul Sözleşmesi olarak adlandırılan bu Sözleşme’nin Anayasa’nın 90. maddesi uyarınca kanun niteliği kazandığı açıktır.

İstanbul Sözleşmesi doğrudan hukukun üstünlüğü ve insan haklarının korunması kapsamındadır. Baromuzun da dava açma ehliyeti bulunmaktadır. Kanun niteliğinde olan uluslararası sözleşmelerle ilgili tasarruf yetkisinin, Anayasa’nın 90. maddesine aykırı olarak tek başına yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanına verilmiş olması açıkça Anayasa’ya aykırılık teşkil etmektedir. Dava konusu işlemin dayanağı olan bu düzenlemelerin öncelikle Anayasa’ya aykırılığı sebebiyle itiraz yolu ile Anayasa Mahkemesi’nin önüne taşınması gerekmektedir. 

Türkiye’de mevcut hukuki düzenlemelerin uygulanmalarını sağlamak adına bir dizi önlemin alınması, alınan önlemlerin arttırılması gerekirken İstanbul Sözleşmesi’nin feshi yönündeki Cumhurbaşkanı Kararı ülkedeki tüm kadınların yaşam hakkı bakımından ele alındığında, cinayetlere kapı aralamaktadır. Aile içi şiddetin tüm mağdurlarını koruyan, devlete pozitif yükümlülükler yükleyen bir yasal düzenleme için yapılan işlemin açıkça hukuksuz ve haksız olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz! 

Dersim Barosu olarak kadınların yaşam hakkı mücadelesinin bir parçası olduğumuzu bir kez daha vurguluyor, Dersim Barosu Olarak İstanbul Sözleşmesinden çıkılmasına ilişkin Danıştay’a dava açtığımızı belirtiyor,  kadına yönelik şiddete karşı her türlü girişimin karşısında olacağımızı yineliyoruz…

Dersim Barosu Yönetim Kurulu

Son Güncelleme: 07.04.2021 13:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.