banner62
BİST
8.093,54
ALTIN
1.904,43
DOLAR
28,92
STERLİN
36,85
EURO
31,90

“Dersim aşağı bakmadı, bakmayacak”

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından yapılmak istenen açıklama pandemi koşulları gerekçesiyle engellenmek istedi. Polisin müdahalesine rağmen açıklama yapıldı. Açıklamada “Dersim aşağı bakmadı, bakmayacak” ifadeleri kullanıldı.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
08 Şubat 2021 Pazartesi 13:16
“Dersim aşağı bakmadı, bakmayacak”

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından Sanat Sokağı’nda yapılmak istenen basın açıklaması pandemi koşulları nedeniyle getirilen eylem ve etkinlik yasağı gerekçe gösterilerek engellenmek istendi. Çok sayıda kurum temsilcisinin katıldığı açıklamaya polis müdahale etti ancak açıklama farklı bir noktada yapıldı. Hıdır Yıldız tarafından açıklama şu ifadeler kullanıldı;

“OHAL UYGULAMALARI DEVAM EDİYOR”

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerinin, kendilerine dayatılan uygulamaya boyun eğmeme eylemleri devam ediyor ve yaygınlaşıyor. Gözaltına alınan ve tutuklanan öğrencilere polis sopasıyla boyun eğdirilmeye çalışılması ise, iktidar ve banka havuzundan beslenen propaganda makinesine göre “güven huzuru sağlamaya yönelik demokratik tedbir” olduğu söylenmektedir. Burjuva iktidar artık kendi hukukuna da uymamaktadır. Bölgede de Van ve Dersimde de tedbir adı altında OHAL uygulamaları devam ediyor.

Tunceli İl Valiliğinin 5442 sayılı İl idaresi kanunu 11/A,11/C Maddeleri ve 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha kanun hükümleri ile İl Hıfzıssıhha Meclisince alınan kararlar kapsamında 27/01 2021 -25.02.2021 tarihleri arasında Her türlü basın açıklaması miting ve toplantı gösteri yürüyüşü konser, stand açma, oturma eylemi, el ilanı, bildiri, broşür dağıtmak, afiş ve poster açmak yasaklanmıştır.

Anayasanın 34. Maddesinde “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.” şeklinde vücut bulan anayasal hakkın hukuki dayanağı olmadan kısıtlanması ve akabinde kolluk tarafından herhangi yasal bir dayanağı olmaksızın keyfi şekilde vatandaşlara talimatlar verilip ardından gözaltına alınması demokratik bir hukuk devletinde asla yeri olmayacak muamelelerdir.

"HER TÜRLÜ BASKI SON BULSUN"

İktidar ve yandaşlarının Kendilerinin yaptığı her türlü kongre, afiş, pankart ve etkinlik serbest iken Demokratik muhalefeti susturmak için yapılan bu yasaklara sessiz kalmayacağımızı belirtmek istiyoruz.
Biz aşağıda imzası bulunan kurumlar: geçmişte olduğu gibi bugün de, hukuka aykırı tüm işlem ve eylemlerin karşısındayız. Suç oluşturmayan demokratik haklarını kullanan vatandaşlara karşı her türlü baskının son bulmasını ve Herkesin, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkını sahiplenmesini İstiyoruz.

İMZACI KURUMLAR

Dersim Belediyesi, Halkların Demokratik Partisi Dersim İl Örgütü, Emek Partisi Dersim İl Örgütü, Ezilenlerin Sosyalist Partisi , Sosyalist Meclisler Federasyonu, Partizan, Emek ve Özgürlük Cephesi, Dersim Barosu, EĞİTİM SEN,SES, BES, TÜMBELSEN Dersim Şubeleri, Disk Genel İş Dersim Şubesi, İnsan Hakları Derneği Dersim şubesi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Demokratik Alevi Derneği, Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği, Dersim Kadın Platformu, Dersim kültür ve Doğa Derneği, Dersim Sanat İnisiyatifi, Arıcılar Birliği, 

Son Güncelleme: 17.02.2021 10:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakikatın sesi 2021-02-09 13:39:51

4o yıldır basın açıklaması ve yürüyüş yapıyorsunuz.Aldığınız oy sıfırdır..Hele sosyalist geçinenler bu ülkede sıfırsınız.Çünkü halkla bir ilginiz yok..masa başında devrim yapıyorsunuz..Kürtçü gruplar yok oluyorsunuz..Güneydoğuda hdp li çoğu belediyeler akp ye geçti..Eriyorsunuz.

Avatar
bilgi ağacı 2021-02-09 13:45:17

Sosyalistlerin bu ülkedeki oyları yüzde sıfır..Demek ki sosyalistler bu ülkede marjinalleşmiş.Tunceli'de yalnız sosyalist kaldı..Tunceli de küçük bir il..80 ilde sosyalist yok..Sosyalizm bitti,yok oldu..Acı,ama gerçek..

Avatar
Aliye gaxi 2021-02-09 13:49:19

Bu marjinaller yüzünden çok yakın tarihte Tunceli diye bir il kalmayacak..Kimse kalmayınca"ah dağlarımız ve ormanlarımız da diyemeyeceksiniz..".Nüfus eriyor ve yok oluyor..Artık siyaset yapacak insanda kalmayacak sayenizde..

Avatar
vatandaş 2021-02-11 01:14:17

Basın açıklaması yapsa ne olur ki... "Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış" ya Tunceli' eki basın açıklamasını yazılı ve görsel basın vermiyor ki..

Avatar
Mame Kew 2021-02-11 01:21:37

Bu yukarıdaki deneklerden çoğunun tabelası yok...yani somut değil, soyut dernekler..Bu derneklerin bir yararını ve bir iş yaptıklarını duydunuz mu ey ahali?..VAllahi, Billahi de görmedik..Öyleyse bu dernekler niye var?..VAllahi de billahide ben de bilmiyorum...