banner62
BİST
5.129,06
ALTIN
1.328,59
DOLAR
20,88
STERLİN
26,28
EURO
22,59

DEDEF ve ADEF'den ortak açıklama

Dersim Dernekleri Federasyonu ve Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu tarafından Dersim Belediye Meclisi'nde yaşananlara ilişkin açıklama yapıldı.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
14 Kasım 2022 Pazartesi 14:17
DEDEF ve ADEF'den ortak açıklama

11 Kasım Cuma günü Dersim Belediye Meclisi'nde Dersim Belediyesi'nin Katı Atık Entegre Tesisi Projesi'nden çekilmesine ilişkin yapılan oylama sonrasında çıkan olaylar nedeniyle Dersim Dernekleri Federasyonu ve Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu tarafından açıklama yapıldı. Açıklamanın tamamı şöyle; 

Halkımıza;

Dersim’in toplumsal, tarihsel, kültürel, siyasal hafızası ile hiç bir şekilde bağdaşmayan, taban tabana zıt, yoz ve dejenere bir kültürün tezahürü olarak vuku bulan bu saldırı, Dersim Belediyesi şahsında, bütün Dersim halkına ve iradesine yapılmıştır. Dersim toplumunun iç barışını dinamitlemeye hizmet eden bu çirkin saldırıyı şiddetle kınadığımızı ifade etmek istiyoruz!

11 Kasım günü Dersim Belediyesi’nin ‘Katı Atık Bertaraf Projesi'nin Sütlüce Bölgesinde Uygulanmasının İptali’ gündemli meclis toplantısının bitiminde yaşananlar, Dersim’de, ülkede ve Batı-Avrupa’da yaşayan biz Dersimlileri kelimenin tam anlamıyla utandırmış, ülke ve ülke dışındaki pozitif Dersim algısına gölge düşürmüştür. Çünkü, ne Dersim halkı ne de Dersim’in meşru belediye yönetimi ve dostları söz konusu çirkin saldırıyı hak etmiştir!

Ovacık’tan yola çıkan bir yerel yönetim anlayışının halkımızın yaralarını sarma çabalarına, onun zengin kültürel değerlerini dış dünyaya tanıtma çalışmalarına ve yarattığı saygın kazanımlarına bir kara leke sürülmek istenmiştir! Zira, yaşanan ve büyük bölümü video kayıtların da geçen utanç abidesi manzara, amacı bağcıyı dövmek olan aleni, organize bir saldırıdır. Yaşanan sözlü ve fiili saldırı tertibi, dijital görsel kayıtlardan da açıkça görülmektedir. 

Bitmeyen bir egemen nefretin dinmek bilmez saldırılarıyla çepeçevre kuşatıldığımız, Alevi-Kızılbaş inancının tabutuna son çivinin çakılmak istendiği bu zor zamanlarda, bu tür davranışlar Dersim halkı ve dostlarınınhasımlarına hizmet etmiştir.  Azmettirilmiş çekirdek bir grubun magandavari bir saldırganlıkla halka açık bir meclis toplantısını sabote etmesinin hiçbir meşru gerekçesi yoktur/olamaz…

Toplantıdan çıkan sonuç ne olursa olsun, bu hiç kimseye bu tür saldırgan ve provakatif tavırlar içine girme hakkı vermez ve vermemelidir. Farklı düşüncelere tahammül ve onların bir arada yaşama fikri, demokratik toplumların ve kendine demokratım diyenlerin asgari davranış prensibi olmalıdır.  Halkın oylarıyla seçilmiş meşru bir belediyenin ve onun yöneticilerinin uzun zamandır belli bir kesimin itirazlarını demokratik normlar içinde çözmek için gösterdiği çaba görmezden gelinip yok sayılmış ve bu tür saldırgan tavırlar geliştirilmiştir. 

Ne oldu da içimizdeki küçücük bir grup, AKP ve hatta MHP’yi baş tacı etme arayışına çıktı? Asırlar boyunca iç sorun ve ihtilaflarını kan dökmeden, el kapılarına düşmeden çözmeyi başarmış bir toplumsal-kültürel mirasın bağrından çıkanlar, nasıl oluyor da muktedir makamlara dönük güzellemelerine paralel tarzda belediye yönetimine ve çalışanlarına holigan nefreti ve linç kültürüyle saldırabiliyor?

Aynı çirkin tutumu Sosyalist ve Devrimci, Demokratik Kurumlara yönelik bir teşhir kampanyasına dönüştürebiliyor, Dersim Belediyesi ve HDP il binası önünde protestoya dönüştürecek kadar Egemenlerin değirmenine su taşıyabiliyorlar. Soruna muhatap bölge halkının ve köylülerimizin kendileri açısından iyi niyetli çabalarını kendi siyasi ikbal çıkarları için istismar eden kesimleri de Değerli Dersim halkı çok iyi tanımalıdır.

Sonuç olarak;  Dersim’in tarihi ve sosyokültürel kodları bütün iç sorunlarını ayağa düşürmeden çözebilme yaratıcılığına ve olgunluğuna fazlasıyla sahiptir. Nitekim sayın Başkan Maçoğlu başta olmak üzere, belediye yönetiminin ve salonda hazır bulunan dostlarının, yaşanan provokasyonun boşa düşürülmesi, olası bir lincin önlenmesi için gösterdikleri olgunluk, sözkonusu kültürel mirasa uygun bir sağduyu örneği oluşturmuştur. Bu sakinlikliği ve yetkinliği takdir ediyoruz. Ama öte yandan, Dersim halkı ve dostlarının haketmediği, seçim endeksli gibi görünse bile içinde egemen güçlerin iktidar ve muhalefet kanatlarıyla geliştirilen kirli, tehlikeli ilişkilerin izlerini gördüğümüz bu provakatif saldırıyı tolere etmiyor ve kararlılıkla kınıyoruz!

Uzun dönemden bu yanı, Devletin Dersim üzerinde oynamak istediği oyunları güçlendiren, Osmanlı’dan günümüze kadar böl-parçala-yönet politikasına hizmet eden bu tür girişimleri Dersim halkı başta olmak üzere, demokratik kamuoyu boşa çıkaracaktır. Birlikte ortak mücadeleyi geliştirme ve öteki sayılan bütün toplum kesimleri ile birliğimizi hiç bir çaba ve karşı  girişim sabote edemeyecektir.

Mevcut küresel ve bölgesel konjonktürde, dünyanın gadre uğrayan bütün diğer halkları gibi Dersim halkının da yegâne yakıcı ihtiyacı, ortak paydalardaki demokratik, karşılıklı saygıya dayalı güç birliği ve omuz omuza mücadele beyanıdır. Dersim halkının ve onun meşru yerel yöneticilerinin bu vb. badireleri kültürel ve politik deney rezervleriyle aşabileceklerine olan inancımız tamdır. Bu vesileyle, kadim coğrafyamızın ve kültürümüzün ruhuna aykırı bu tür olayların tekrar etmeyeceğineolan inanç ve güvenimizi kamuoyuna beyan ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.

DERSİM DERNEKLER FEDERASYONU (DEDEF

AVRUPA DEMOKRATİK DERSİM BİRLİKLERİ FEDERASYONU (ADEF)

Son Güncelleme: 30.11.2022 15:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hesene memi 2022-11-14 20:15:08

Çok uzaklarda yaşıyorlar memleketine uğramazlar..Yurt dışından nizam veriyorlar..Siz önce memleketinize gelin burda konuşun..Öyle Avrupa'dan değil..Memleketle ilgileri yok,ama ahkam kesiyorlar..

Avatar
BEN HALKIM 2022-11-14 16:03:16

İdeolojiler kendi siyasi propagandalarını yaptı ve kendi siyasetlerine çalıştı.İdeolojiler Dersim'e huzur getirdi mi?..İdeolojiler Dersim halkına hiçbir hizmet yapmadı.Sadece kendi siyasetlerine hizmet ettiler..Kaldı ki ideolojiler demokrasiye karşıdırlar.

Avatar
venge ma.. 2022-11-14 16:08:01

Dersim'de demokratik dernek ve kurum yoktur..Diktacı, tekçi otoriter, totaliter, dayatmacı ideolojik dernekler vardır.Demokratik dernekler, çoğulcudur, farklı fikirlere saygılıdır.Demokrasiye inanırlar.

Avatar
Köylüler 2022-11-14 15:11:55

Bir avuç köylüye karşı komintern i toplantıya çağırın.
Yazıklar olsun işçi köylücü arkadaşlar.
Yaşlı kadınlara atılan tekmeleri de kınayın.
Gerçek köylü hareketi görmek uykunuzu kaçırdı farkındayız

Avatar
vatandaş 2022-11-14 15:55:39

Sorunları egemenler mi çözecek?..Sorunları belediyeler çözer..Sorunları belediyelerin çözmesi gerekir.

Avatar
Hakikatın sesi 2022-11-14 20:10:36

Hani çevreciydiniz "doğamızı koruyalımmmm" diyen siz değil miiydiniz?..Ne oldu?hdp söz veriyor sonra oylamada sözünden vaz geçiyor?..Bu belediye hangi, sorunu çözdü ki?..Bugün seçim yapılsın hüsrana uğrarsınız!..Ormanı kes, doğayı boz..orada yaşayan köylülere hayatı zehir edin sonra söylenmeye başlayın..Nerde ekoloji, nerde ormanları korumak...

Avatar
Komite 2022-11-14 22:14:46

Kominist AŞ yi neden kınamıyorsunuz maçoğlunun kooperatif adı altında kurduğu zincir marketlerin bilançosunu neden kamu oyuyla paylaşmıyorsunuz bu kooperatifin kaç üyesi var yönetimi kim gelir gideri ney öğrencilere burs verirken amacı ezilen mazlum insanlara iş imkanı yaratmak diye açıklanan kooperatif AŞ kendi çalışanını asgari ücret le çalıştırmasını neden kınamıyor bu devrimciler DERSİMDEN ellerinizi çekin o fukara halkıda rahat bırakın

Avatar
Rahim 2022-11-14 15:13:00

Aslında hiçbir şeyde haberiniz olmadığı açık. Asıl suzin yaptığınız incelendiginde Tarar tutmak Çok eleştirdiği biz şeyleri kendiniz yapiyorsunuz Dersim'de uzaktasiniz sadece taraf tutma mantığı ve açıklaması dışında bir şey yok.