banner62
BİST
4.943,18
ALTIN
1.208,92
DOLAR
19,15
STERLİN
23,65
EURO
20,79

CHP’li Şaroğlu’ndan arı üreticilerinin borçlarının ertelenmesi için kanun teklifi

CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, arı üreticilerinin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve bankalara olan borç faizlerinin silinerek, beş yıllık eşit taksite bölünmesi amacıyla Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
07 Şubat 2022 Pazartesi 12:23
CHP’li Şaroğlu’ndan arı üreticilerinin borçlarının ertelenmesi için kanun teklifi

CHP’li Şaroğlu, arı üreticilerinin T.C. Ziraat Bankası ve diğer kamu bankalarından kullanmış oldukları tarımsal kredileri ile Tarım Kredi Kooperatiflerinden 15.01.2022 tarihine kadar kullanmış oldukları kredilerin faizlerinin tamamı silinmesini ve kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 60 gün içerisinde başvuranların yapılacak yeni hesaplamayla kalan anapara tutarının 60 eşit aylık taksite bölünmesini teklif etti.

Teklifin gerekçesinde, şunlar kaydedildi: “Geçtiğimiz sene yaşanan kuraklıktan dolayı verimsiz bir sezon yaşayan üreticiler, girdi maliyetlerinde yaşanan fahiş fiyat artışlarının yanı sıra mevcut ürünlerin de elinde kalmasıyla büyük bir zarara uğramıştır. Arı üreticileri bu yıl kuraklık desteğinden yararlandırılmadığı gibi yaşanan maliyetleri karşılamak adına kullandıkları banka borçları üreticileri en çok etkileyen sorun olarak öne çıkmaktadır. Bal fiyatlarının teneke başına 200 TL zam almasına karşın kuraklıktan kaynaklı arıların beslenmesine ağırlık verilmek zorunda kalınmış ve bu durum balların kalitesini etkilediği gibi gıda kodeksine uymayan ürünler de satılamamıştır. Yaşanan kuraklığın yanı sıra maliyetlerin artışı balın kalitesini etkilemiş, şeker oranı fazla çıkan ballar da satılamamış ve bir önceki yıla göre bal üretiminde yüzde 40 oranında düşüş yaşanmıştır. Dolayısıyla balını satamayan üreticinin bankaya olan borçları katlanarak artmıştır.”

GENEL GEREKÇE

Anadolu topoğrafik yapısı, zengin bitki örtüsü, farklı vejetasyon tipleri ve iklimsel özellikleri nedeniyle tarih boyunca arıcılığın önemli merkezlerinden biri olmuştur. Hitit’lerden itibaren bu coğrafyada yaşayan insanlar yaygın bir şekilde arıcılıkla uğraşmışlardır. Bu uzun süreçte arıcılık Anadolu insanının kültüründe yer edinmiş ve geleneksel bir sosyo-ekonomik faaliyet olarak günümüze kadar gelmiştir. Bugün dünyada bilinen balarısı ırklarının yaklaşık %20’sinin anavatanı Anadolu’dur.

20.yy’dan itibaren çerçeveli kovan kullanımının yaygınlaşması, ileri üretim tekniklerinin uygulanması, arı ürünlerine olan talebin artması, arıcılık konusundaki bilimsel araştırmalara, organizasyonlara, örgütlenmelere önem verilmesi ve dünyada değişen ekonomik anlayışlar sonucu arıcılıkta önemli ilerlemeler kaydedilmiş ve arıcılık bir sektör haline gelmiştir.  

Bugün gelinen noktada arıcılık dünyanın çoğu ülkesinde ve ülkemizde yaygın olarak yapılmaktadır. Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) verilerine göre, dünyada 81 milyon dolayında arı kolonisi bulunmakta ve bunlardan 1.650 bin ton civarında bal üretilmektedir. Ülkemiz de uygun ekolojisi, zengin florası ve arı varlığı ile dünya arıcılığında söz sahibi ülkelerden biri durumundadır. Nitekim Türkiye yaklaşık 7.5 milyon kovan varlığı ve yıllık 102 bin ton civarında bal üretimi ile dünya sıralamasında Çin’den sonra ikinci sırada yer almaktadır. 

Aynı zamanda ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayan arı üreticilerinin, bal üretim alanlarının arttırılması, bilinçsiz pestisit (tarımsal zehir) kullanımı, arıcılara yönelik desteklemelerde iyileştirmeler, bal ve diğer arı ürünlerinin pazarlanması gibi temel sorun ve talepleri bulunmakla beraber geçtiğimiz yıl yaşanan mevsim kuraklıkları birçok sektörü olduğu gibi arıcılık sektörünü de olumsuz etkilemiştir.

Geçtiğimiz sene yaşanan kuraklıktan dolayı verimsiz bir sezon yaşayan üreticiler, girdi maliyetlerinde yaşanan fahiş fiyat artışlarının yanı sıra mevcut ürünlerin de elinde kalmasıyla büyük bir zarara uğramıştır. Arı üreticileri bu yıl kuraklık desteğinden yararlandırılmadığı gibi yaşanan maliyetleri karşılamak adına kullandıkları banka borçları üreticileri en çok etkileyen sorun olarak öne çıkmaktadır. Bal fiyatlarının teneke başına 200 TL zam almasına karşın kuraklıktan kaynaklı arıların beslenmesine ağırlık verilmek zorunda kalınmış ve bu durum balların kalitesini etkilediği gibi gıda kodeksine uymayan ürünler de satılamamıştır. Yaşanan kuraklığın yanı sıra maliyetlerin artışı balın kalitesini etkilemiş, şeker oranı fazla çıkan ballar da satılamamış ve bir önceki yıla göre bal üretiminde yüzde 40 oranında düşüş yaşanmıştır. Dolayısıyla balını satamayan üreticinin bankaya olan borçları katlanarak artmıştır.

Bu sebepler doğrultusunda, geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklıklardan dolayı büyük bir zarara uğrayan arı üreticilerinin ekonomik refaha kavuşarak, üretimlerinin sürekliliğinin sağlanabilmesi için Tarım Kredi Kooperatiflerinden ve başta Ziraat Bankası olmak üzere diğer kamu bankalarından almış oldukları kredilerin faizlerinin silinmesi ve anapara borçlarının ödeme kolaylığı sağlayabilmek için yapılandırılması amaçlanmaktadır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Bu madde ile üretimin ve gıda arzının devamlılığı ile üreticimizin ekonomik refaha kavuşabilmesi adına Tarım Kredi Kooperatiflerinden ve başta Ziraat Bankası olmak üzere diğer kamu bankalarından almış oldukları kredilerin faizlerinin silinmesi ve anapara borçlarının ödeme kolaylığı sağlayabilmek için yapılandırılması amaçlanmaktadır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

Son Güncelleme: 20.02.2022 21:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.