banner62
BİST
4.808,72
ALTIN
1.208,65
DOLAR
19,14
STERLİN
23,61
EURO
20,78

Av. Cihan Söylemez: Hedefim Munzur Kanunu çıkarmak

Av. Cihan Söylemez CHP'den milletvekilliği aday adaylığını açıklayarak, "Hedefim 'Munzur Kanunu' çıkarılmasını sağlamak ve geçmişin yaralarını sarmak" dedi.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
13 Mart 2023 Pazartesi 11:38
Av. Cihan Söylemez: Hedefim Munzur Kanunu çıkarmak

Av. Cihan Söylemez CHP'den milletvekilliği aday adaylığını açıkladı. Söylemez, aday adaylığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Demokrasi ve özgürlüklere hiç olmadığı kadar toplum olarak ihtiyacımız var. 12 Eylül Anayasanın değişmesi ve 12  Eylül ruhlu kanunların ilgası için toplumumuz bu seçim süreci ile gün sayıyor. Yeni bir Anayasa ve hukuk devletinin tekrardan tesisi ekmek kadar su kadar ihtiyacımız olan bir meseledir. İşte böyle bir ortamda ben, Cumhuriyet Halk Partisinin Dersim Milletvekili Adayının Hukukçu olması gerektiğini elzem görüyor ve Sayın Kılıçdaroğlu ile beraber  “Kontr-Gerilla, Gladio,Mafya” Devleti siyasetine karşı mücadele de onun kutsal yürüyüşüne eşlik etmek istiyorum"

MUNZUR-DERSİM KANUNU

"6 Şubat Tarihinde yaşadığımız büyük deprem felaketi bizlere göstermiştir ki, ülke siyasetine son 20 yıldır hakim olan beton-çimento siyaseti iflas etmiştir. Türkiye’nin ve Dersim’in tekrardan ayağa kalkması gerekmekte ve üretim ekonomisine odaklanması gerekmektedir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, ben ve sizler aynı acılı tarihin evlatlarıyız. Gözyaşlarımızı geçmiş için yeterince döktük şimdi ise hukuk devleti ilkesi gereği Yasama Meclisinden Bir “Munzur-Dersim Kanunu” çıkarılmasını sağlamak ve geçmişin yaralarını sarmak için çalışmak, aday olarak benim hedefim"

DERSİM'E ÖZEL KALKINMA BÜTÇESİ

Dersim topraklarının kara mayınlardan temizlenmesini sağlamak, 90’lı yılların çatışma ve şiddet tahribatından, sarmalından kurtarmak ve köylerimizi bayındır hale getirmek, şehrimizi yeni bir imar yasası ile deyim yerindeyse Almanya’nın bir “Heidelberg şehrine” dönüştürmek benim hedefim. Dersim’in Ekolojik ve Arkeolojik Mirasının Güçlü yasalarla koruma altına alınmasını sağlamak benim hedefim. Merkezi Bütçeden Dersim’in geçmişte yaşadığı tahribatlar nedeniyle “Özel Bir Kalkınma Bütçesinin” Dersim’e ayrılmasını sağlamak benim hedefim."

KİMLİK KONTROLLERİ KALKACAK

Dersim’e giriş-çıkışlarda kimlik kontrolleri ile hala 90’lı yılların buhranını hafızada yaşanmaktadır. Lüzumsuz kimlik kontrollerini kaldırmak benim hedefim. Dersim’in zengin, özgün etnik ve inançsal kimliğini koruma altına alan, üniter birlik içinde Çokluk içinde birlik anlayışı ile Yasa ve Anayasa değişikliklerini yapmak ve yeni yasalara emek vermek benim hedefim. Öyle ki tehdit altında olan Anadilimiz Zazaca/Kırmancki’nin eğitim-öğretim hayatında güçlü yasalarla geleceğinin teminat altına alınmasını sağlamaya çalışacağım. 

ALEVİ İNANCININ YERİ

Diyanet İşleri Başkanlığına merkezi bütçeden vergilerin aktarılmasına son verecek bir yasa değişikliği hedefim. İnanç Vergisi Uygulaması ile vatandaşların isteğe bağlı olarak yerellerde vergi mükellefi olması için çalışacağım. Böylece hiçbir vatandaşın vergisi, rızası dışında inanç işlerinde kullanılmayacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığının protokolde ki yeri Alevi, Hristiyan, Yahudi İnanç Temsilcileri ile aynı olacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığının lüks makam araçları ihale yoluyla satılarak, geliri merkezi bütçeye devredilecektir.

Zorunlu Din Dersi Uygulaması kaldırılacaktır. Zorunlu din dersi yerine inanç Tarihini de içeren Anadolu Medeniyetleri dersi, resmi eğitim-öğretim müfredatına alınacak, çocukların küçük yaşlarda önyargılarla bilinçlerinin şekillenmesine son verilecektir. 

Cemevlerinden geçmişte alınan tüm elektrik ve su giderleri, Cemevlerine faiziyle birlikte iade edilecek, Cemevleri “Yasal” olarak ibadethane olarak kabul edilecektir.  Eğitim-Öğretimin Laik, Bilimsel ve İnsan Haklarına uygun şekilde yapılması noktasında yasaların değiştirilmesi için çalışacağım.

Cumhuriyetin 2. asrında, ilk Dersim mebusu hukukçu Lütfü Fikri Bey’le başlayan demokrasi serüvenimize ben de mesleğim, birikimim ve düşüncelerim ile katkı sunmak istiyor, geçmişte Dersim’e hizmet etmiş, Dersim’in sesi olmuş geçmiş dönem halis yasama meclisi  temsilcilerimize teşekkürlerimi sunuyor ve Cumhuriyetin 2. asrında Sayın Kemal Kılıçdaroğlu rehberliğinde, ittihatçı-şovenist-ayrıştırıcı siyasete karşı sosyalist-sosyal demokrat düşünce doğrultusunda aday adaylığımı ilan ediyorum.

Son Güncelleme: 13.03.2023 14:28
Anahtar Kelimeler:
Cihan Söylemez
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
domane desim 2023-03-13 14:19:17

kilidaroglunu katletmeye calisan pkk
hüseyin aygünü daga kaciran pkk
seyit rizanin torununu katleden pkk
peki soruyorum hangi kansiz halen bu kripto ermeni katillerine halen dersimde oy veriyor?
dersimin zaza ve türkmen kimligine neden hic vurgu yapilmiyorda sirf kurro muhabbeti dönüyor?

Avatar
Dersimli 2023-03-15 19:46:57

Zaza Halkinin 1 numarali düsmani, azili pkk'li ermeni kamer söylemiz ile akrabamisiniz? Zaza Halki Hakkinda ne düsünüyorsunuz?

Avatar
İhaneti gördük.. 2023-03-13 19:23:58

Son 40 yılda bu şehirde yapılan ihanetleri yakıp yıkmaları ve tahribatı hiç unutamam..Bu radikal gurupların Dersim'e yaptıklarını ve en acısı halen bu guruplara oy verenleri kınıyorum..Dersim'de bir hikaye yazdılar...Acımasız, bağnaz, ideolojik baskı, gaddar, can alıcı, el yapımı patlayıcılar ve dışardan yönlendirilmiş ve sırf bu ili ortadan kaldırmak için büyük mücadele verdiler..Ya sonuç:göçler, işsizlik, yokluk, tek milletvekiline düştük...Bunu yapanların acaba vicdanları hiç sızlamadı mı?..

Avatar
Şixesen.. 2023-03-13 19:12:48

Chp'den aday olanlara soruyorum.İyi güzel de chp için Tunceli'de hiç çalışmadınız ki..chp şu anda bu ülkenin en iyi partisi..Radikal guruplar (solcu-kürtçü- milliyetçi-dinci) oluşumların olduğu bu ülkede yine demokrasiyi savunan partidir chp..Esikleri yok mudur, var...Ama bu ülkeye baktığımızda durum hiç de iyi görünmüyor.

Avatar
Raştiye.. 2023-03-13 18:59:33

Tunceli'de neden radikal fikirler var?..Liberal sol ve demokratik fikirler yok..Solcu ve kürtçe siyasetler tek parti ve otoriter çağdışı siyasetlerdir...Üzücü bir durum..Tunceli bu radikal solcu ve kürtçü siyasetler yüzünden gelişemdi..

Avatar
Avukat 2023-03-13 19:45:05

Hiç gerçekçi değil,yanıbaşınızda Sütlüce halkı tek başına hiçbir siyasi partiden destek almadan 55 bin ağacını korumak topraklarını korumak için varolma mücadelesi veriyor,sizi hiç görmedik bu halkın yanında,
Bu konuda bir fikriniz var mı

Avatar
Hesene memi 2023-03-14 13:48:56

Bu ülkedeki siyasete bakın" dinci, türkçü, kürtçü" partiler..Hani demokrasi nerde, işçiler ve halkı savunan parti nerde?..Chp demokrasiye daha yakındır.Hiç olmazsa dincilik ve etnik milliyetçilik siyaseti yok...Etnik kimlik siyaseti yapmak ve din üzerinden siyaset yapmak bu ülkenin geri kaldığını gösterir..Modern ve demokratik toplumlarda böyle olmaz.