banner62
BİST
7.913,76
ALTIN
1.864,65
DOLAR
28,99
STERLİN
36,39
EURO
31,23

Almanya'da Alevilik resmi olarak tanındı

Federal Almanya Hükümeti, Alevilik inancını resmi olarak olarak tanıyarak "kamu tüzel kişiliği" statüsü verdi. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanın Hüseyin Mat süreç hakkında bilgi verdi.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
11 Aralık 2020 Cuma 11:14
Almanya'da Alevilik resmi olarak tanındı

Federal Almanya Hükümeti, Alevilik inancını resmi olarak olarak tanıyarak "kamu tüzel kişiliği" statüsü verdi. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanın Hüseyin Mat süreç hakkında bilgi verdi. Hüseyin Mat'ın açıklaması şöyle;

Bugün, 10 Aralık 2020, tarihi bir gün yaşıyoruz. Biraz önce yapılan görüşmeler sonucunda Nordrhein Wesfallen Eyalet Parlamentosu, Almanya’da yaşayan yüzbinlerce Alevi’yi ilgilendiren çok önemli bir karar aldı.

Bu karar Dünya Alevi Tarihi’nde bir ilktir. Alevilerin bir devletten alabileceği en değerli ve en üst haktır. Elde edilen bu hak ile birlikte Almanya’da Aleviler olarak talep ettiğimiz anayasal tüm haklarımızı böylece almış olduk.

Alınan karar bizleri çok mutlu etti, onurlandırdı.

Kamuoyunun da bildiği gibi; Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu bundan 30 yıl önce dernek statüsünde kurduk,(eingetragener Verein e.V.) Daha sonra kendine özgü bir inanç toplumu olarak kabul edildi (anerkannte Religionsgemeinschft ). Ve bugün tarihimize yeni bir not düşüyoruz, kurumumuz açısından yeni bir sayfa açıyoruz,

Parlamentonun onayıyla Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu bugünden itibaren “Körperschaft des Öffentlichen Rechts”, yani “Kamu Tüzel Kişilik Statüsü´nü” elde etti.

Bu statü bir onur nişanıdır. Dünya Alevi Toplumuna hayırlı olsun.

• Bu tarihi kararla, Kiliselerin sahip olduğu tüm anayasal haklara ve yetkilere sahip olduk.

• Bir inanç ve kamu kurumu olarak devletle eşit göz hizasında olacağız.

• Devletin bir partneri statüsünde olacağız.

• Özerkliliğimiz ve bağımsızlığımız daha güçlü olacak.

• Kendi iç hukukumuz olabilecek, kendi kamulaştırma yetkimizi kullanabileceğiz.

• Vergi, harç gibi konuları ilgilendiren ayrıcalıklardan faydalanacağız.

• Ekonomik destek fonlarından faydalanabileceğiz.

• Siyaset kurumları içerisinde söz hakkımız gibi birçok hak ve yetkiye sahip olacağız.

Bu kararla inancımız ve değerlerimiz Almanya’da anayasal güvence altına alındı. Ayrıca bu hak talebimizin gerçekleşmesi, yüzyıllardır bizi inkâr eden, asimile etmeye çalışan, ötekileştiren, Türk-İslam sentezine verilen en anlamlı cevaptır.

Buradan bir kez daha, başta kurucu üyelerimiz olmak üzere, kurumumuzun bugünlere gelmesinde emek veren, katkı sunan binlerce fedakâr Canlarımıza teşekkür ediyoruz.

Hizmetleri kabul gördü. Onurlandırıldı. Emekleri önünde sevgi ve saygı ile eğiliyoruz.

Almanya’da 160, Avrupa’da 300 Cemevimizin üyesi olduğu Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonumuza, Türkiye Alevi Bektaşi Federasyonumuza ve bileşenlerine de teşekkürlerimizi sunmayı bir borç biliyoruz.

Bu başarı hikâyesinin adı Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’dur, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’dur. Bu kutlu kazanımızı kamuoyuna saygıyla paylaşmaktan onur duyuyoruz.

Bunda yaklaşık 60 yıl önce Almanya’ya göç ettik. Geldiğimiz ilk yıllar “Gastarbeiter” yani misafir işçiydik. Sonra gurbetimiz yeni vatanımız oldu. Bu gerçeklik 30 yıl önce bizi bir araya getirdi ve örgütlendik. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nu kurduk. Kurumlarımız ile birlikte aklımızı, vicdanımızı, gönüllerimizi birleyerek, ikrar verdik. 30 yıldır çıktığımız Yolda haklarımız için onurlu bir mücadele verdik, vermeye devam ediyoruz.

30 yıllık hak talepli mücadelemizde önemli kazanımlar elde ettik.

• Aleviliği kendine özgü bir inanç olarak kabul ettirdik.

• Alevilik Derslerini Alman Devlet Okullarında verilmesini sağladık ve veriyoruz.

• Üniversitelerde Alevilik Kürsüleri kurulmasına ön ayak olduk.

• Eyaletlerde Hak Eşitliği Anlaşmalarını imzaladık.

• Alevilerin kutsal sembolleri Almanya Federal Parlamentosu inançlar odasında yer bulmasını sağladık.

• Almanya Radyo-Televizyon üst kurulu üyesi olduk.

• Almanya’da Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar düzeyinde kabul gördük. temsil ediliyoruz.

• Almanya Kültür Sanat dünyasının da bir paçası olduk.

• Almanya’nın önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olduk.

• Almanya’da BİR OLDUK, DİRİ OLDUK, bugünkü tarihi karar ile de İRİ OLDUK.

Hak aşkına, Yol aşkına, Pir aşkına, Halk aşkına, Bozatlı Hızır yardımcımız olsun.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu
Hüseyin Mat
Genel Başkan

Son Güncelleme: 24.12.2020 09:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bilgi ağacı 2020-12-11 12:18:44

AABFnin salladıklarına bakmayın..Dini cemaat olarak bu hakkı aldı..Ya bunlar siyasi ve ateistti.İslamın içi bir inanç olarak dini cemaat hakkını alabildi.Yoksa bu hakkı vermezlerdi.

Avatar
Hakikatın sesi 2020-12-11 12:06:19

Burada Aleviler" Dini bir cemaat" olarak adlandırlıyor..Yani öyle siyasi bir dernek olarak değil..Bu gerçeği de vurgulayalım.İslam dışı diye bir şey yok..İslamın içindeki bir inanç olarak olarak belirtiliyor.