banner62
BİST
5.357,64
ALTIN
1.357,85
DOLAR
21,51
STERLİN
26,93
EURO
23,17

Memur-Sen'den enflasyon tepkisi

Memur-Sen Tunceli İl Temsilciliği tarafından enflasyona tepki olarak Yeraltı Çarşısı üstünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamanın tamamı şöyle;

Yeni Dersim
Yeni Dersim
06 Temmuz 2021 Salı 09:27
Memur-Sen'den enflasyon tepkisi

Malum bugün Haziran ayı enflasyon rakamı açıklandı. Böylelikle kamu görevlilerinin 2021 yılı ilk altı aylık zam oranına eklenecek enflasyon oranı da belirlenmiş oldu. 5. Dönem Toplu sözleşmenin mutabakatsızlıkla sonuçlanması sonucu Kamu İşvereni ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu 2021 yılı için %3 + %3 zammı kamu görevlilerine reva görmüştü. 

Bugün açıklanan 1,94’lükHaziran ayı enflasyon oranıyla 2021 yılı ilk altı aylık enflasyon farkı ,45olmuş, böylelikle 1 Temmuz 2021 itibariyle % 8,45’lik bir artış olmuştur. Bu zam değil, enflasyon kaynaklı memurun kaybıdır. 

Malum, 2019 yılı Ağustos ayında açıklanan ve 2020 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olan Hakem Kurulu kararından bugüne tam 18 ay geçti ve bu 18 Ayda:

Gerçekleşen enflasyon: %24,28

Hedeflenen enflasyon: %7,5

Memura verilen zam:%11,40

18 ayda Dolar%46,05 arttı. 

18 ayda Euro%54,50 arttı.

18 ayda Altın(Gr.)%71,33 arttı. 

18 ayda Yağ (18 LT)%116,04 arttı. 

18 ayda Elektrik(kr/kWh)%30,91 arttı.

18 ayda Doğal Gaz(m3/TL)%23,68 arttı.

Bu veriler maalesef, memur maaşlarının enflasyona yenik düştüğünü, memurun alım gücünü zayıflattığını gösteriyor. Biz bugün burada, işte bu gerçekler ışığında, hem bir durum tespiti yapmak hem de oluşan kayıpların tazmini noktasında taleplerimizi dile getirmek için toplandık.  İlk önce hemen şunu belirteyim ki, özellikle küresel dengesizlikler ve son 1 buçuk yıldır bütün insanlığı etkisi altına alan ölümcül kovit 19 pandemisi, hayatımızın akışını derinden etkiliyor. 

Dolayısıyla, böylesi zor koşullar altında, ülkemiz ekonomisinin kur üzerinden yaşadığı finansal dalgalanma dâhil birçok konuyu serinkanlı bir değerlendirmeye tabi tutmamız gerektiği de ortadadır. Biz durduğumuz yerin sorumluluğunu da zorunluluğunu da iyi bellemiş bir emek örgütüyüz. Evet,biz emeğimizin ve ekmeğimizin derdindeyiz.Biz, alın terimizin hakkını ve hizmetimizin ederini istiyoruz. 

MEMURUZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ

Hiçbir gerçeği ıskalamadan, özellikle enflasyon üzerinden yaşanan gelir kayıplarının tazmini noktasında hem sesimizi hem de sözümüzü bu meydandan ve diğer 80 ilimizden yükseltiyoruz. 

6. dönem toplu sözleşmenin arifesinde, bugün açıklanan enflasyon rakamları, deyim yerindeyse evdeki hesabın çarşıya uymadığınıbir kere daha tescil etmiştir. 

Son 18 aylık enflasyon rakamlarına baktığımız zaman hedeflenen enflasyonun 3 katı, maaş ve ücretlere yapılan artışın ise tam 2katından fazla oranda bir sapma olduğu görülecektir. Böylesi büyük bir sapma, hedeflenen enflasyon üzerinden ücretlendirme politikasının yanlışlığınıortaya koymuyor mu? Biz,  ilk günden beri bu yöntemin yanlış olduğunu dile getirdik. Aslında hükümet,  oluşturduğu sistematikte “kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeyeceğiz” diyerek bu gerçeği itiraf etmektedir.

HAK HUKUK ADALET GÜÇLENİR BÖYLE DEVLET

Fakat Memur-Sen olarak; 4. ve 5. Dönem Toplu sözleşme süreçlerinde hükümetin sığınağı haline gelmiş olan “kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözünün hakkaniyeti yansıtmadığını söyleyerek kamu görevlilerinin büyümeden ve refahtan pay alması gerektiğinin altını çizdik ve bunun mücadelesini verdik. 

Biz ülke gerçeklerini temel alan tekliflerle masaya oturduk. Hep ekonominin gerçekleri ve alın terinin hakkını vermeye dair gerekler yerine, tahmini enflasyon rakamları ile alım gücünü sıfırlayan, gerçekleşmesi mümkün olmayan hedefler üzerinden belirlenen artış oranına dayanan mantıkta ısrar etmenin manası ve anlamı yok. Geldiğimiz nokta ortada yaşanan süreç maalesef Memur-Sen’in haklılığını tescilledi.

EK GÖSTERGE KATSAYI HAKKIMIZ REFAH PAYI

Gelin bu çarpık sistematiği değiştirelim! Hayali enflasyon hedefler üzerinden değil, reel gerçekler üzerinden artışları belirleyelim. Artık enflasyon oranı bazlı güncelleme/yeniden değerleme katsayı uygulaması yerine büyümenin yansıtıldığı, refah payının kamu görevlilerine aktarıldığı adil bir sistemin kuruluş startının hep birlikte verelim.

Kamu görevlisi devletin yükü değil gücüdür. Her şeye zam yapılırken memurun seyretmesi beklenemez. Biz, gerçeklere uygun yüzdelik zam, geçmiş kayıpların telafisi için seyyanen zam ve büyüyen Türkiye’den memurların refahına düşen payını istiyoruz.

VAAT YERİNE GELSİN EK GÖSTERGE YÜKSELSİN 

Ben buradan taleplerimizin bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum:

1. Ücretlere yapılacak artışın dışında, Türkiye’nin büyümesinde ve gelişmesinde en çok katkıya sahip olan kamu görevlilerine refahtan pay istiyoruz. 

2. Kamu görevlilerine, enflasyon kaynaklı yaşanan ekonomik kayıpların telafisi içinen düşük devlet memuru aylığının %10’u kadar seyyanen zam yapılmasını;                                                                     En düşük devlet memuru maaşının da yükseltilmesini istiyoruz.

3. Kamuda asli istihdamın kadrolu olmasını ve sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz.

4. Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılarak, Personelin Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesini istiyoruz.

5. Siyasi iradenin vaadi olan 3600 ek göstergenin sınıf ve unvan ayrımı yapılmaksızın yerine getirilmesini istiyoruz. 

6. Aile yardımının artırılmasını ve emeklilere de ödenmesini istiyoruz. 

7. Memurlara da Dini Bayram İkramiyesi ödenmesini istiyoruz. 

8. Ek Ödeme oranlarında artış istiyoruz. 

9. Derece-Kademe sınırlandırılmasının kaldırılmasını istiyoruz.  

10. Temel insan haklarından olan grev ve siyaset hakkının verilmesini istiyoruz. 

Anahtar Kelimeler:
Memur SenMemursen
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bilgi ağacı 2021-07-09 23:39:09

Gerçekleşen enflasyon yüze 40...yüzde 40 fakirleştik..