banner62
BİST
8.026,27
ALTIN
1.909,87
DOLAR
28,89
STERLİN
36,65
EURO
31,45

Dersim'de binlerce kişi maden projelerine karşı yürüdü

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu'nun çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi Dersim'deki maden projelerine karşı yürüyüş düzenledi. Sanat Sokağı'nda başlayan yürüyüş Seyit Rıza Meydanı'ndaki mitingle son buldu.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
08 Ekim 2022 Cumartesi 16:16
Dersim'de binlerce kişi maden projelerine karşı yürüdü

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu'nun düzenlediği doğa ve çevre mitingine binlerce kişi katıldı. "Biz Kazanacağı" sloganıyla yapılan miting öncesi Sanat Sokağı'ndan Seyit Rıza Meydanı'na kadar yürüyüş düzenledi. Sloganlar ve davul zurna eşliğinde yapılan yürüyüşün ardından Dersim Emek ve Demokrasi Platformu adına Dersim Baro Başkanı Av. Kenan Çetin tarafından ortak metin okundu.

Açıklamanın detayları şöyle;

Talan, yağma düzeni yaşam dünyada ki yaşam alanlarında katliamlar yapmaya devam ediyor. Ülkemizde de doğal alanların altı ve üstü küresel ve yerli işbirlikçi sermayeye peşkeş çekiliyor. Karadeniz'de başlatılan HES ve doğa talanına karşı Karadeniz halkının ölümüne vermiş olduğu mücadeleye rağmen hala ARTVİN- YUSUFELİ ve birçok yerde doğa kıyımı devam ediyor. Ormanlar, dereler ve eko sistem; flora ve canlı yaşamı yok ediliyor. 

Yine Kaz Dağları'nda ve İliç'te altın arama çalışmaları bölge halkı için ciddi bir tehlike; halk adeta, zehir içip, zehir soluyor. Ege'de yaşam ağacı ve geçim kaynağı olan, zeytin ağaçları maden ve betonlaştırma uğruna kesilerek yok ediliyor. Brezilya'dan gelen asbestli gemi ye karşı çevre örgütlerinin başarılı duruşu ve ülke girişine izin verilmemesi hepimize örnektir. Doğa katliamı aylardır Şırnak-Cudi'de; Hozat ve Ovacık'ta orman katliamı yapılıyor. 

Dersim doğası, yeraltı ve yerüstü kaynakları uzun zamandır saldırılarla karşı karşıya. Barajlar, HES'ler, Altın ve 4. grup madenlere dair açılan sahaların 13'üü Pülümür, 14'ü Ovacık, 4'ü Merkez, diğer İlçeler ise daha az olmak üzere toplamda 40'a yakın saha bulunmakta. Bu durum yaban hayatına, suya, havaya, kutsal mekânlarımıza, küçükbaş hayvanımızın ve arılarımızın alanlarına ve toplamda 2 bin ailemizin geçimine saldırılıyor. 

Yaklaşık yüz elli yıl önce bentlerle, olmadı 38 soykırımı ile sonra 80'li yılarda, doksanlarda köy boşaltmalarla... Barajlarla denediler, darbelerle denediler, göçlerle denediler. İnsanımıza, doğamıza, kültürümüze, inancımıza, aşımıza, ekmeğimize saldırdılar. Biz Dersimliler olarak karşılarında dimdik durduk, yılmadık, direndik. "burası Dersim; sefer olur ama zafer olmaz" dedik. Olmadı da. Bugün de bu seferlerin biriyle değil onlarcasıyla karşı karşıyayız. Dersim de ekolojik öneme sahip Bir bölümü Mili Park olan alanlar dahil tehlike altında; su kaynakları, buzul göler yok edilecek. Kullanılacak dinamitler sismik hareketle ile depremin fay hatları tetiklenecektir. 

Daha önce olduğu gibi tek vücut olup bu maden projelerine, orman kesimine karşı ağaca, doğaya, bütün canlılara, hayata sahip çıkacağız. Ülkenin her yerini, Karadeniz'den tutun, Hasankeyf, Salda, İliç, Akkuya'ya kadar çevre katliamına dönüştürdüler. izin vermeyeceğiz. Biz kazanacağız. Doğa kazanacak. Kâr uğrana, dağlar, ovalar, yaylalar, ormanlar, köyler, sular yağmaya açılıyor. Aylarca İliç'teki madenden sızan siyanürü konuştuk, suya, doğaya verdiği telafisi imkansız zararların boyutlarını tam olarak bilmiyoruz. Son zamanlarda doğamıza yönelik bu saldırı politikaların artmasındaki temel sebeplerden biri de, baskıcı, yasakçı, iktidarının yarattığı korku iklimine bağlı olarak bizlerin bir arada olamaması ve tek tek zayıf görülmemizdir. Bu gücün aynı zamanda merkezileşmemesi, diğer şehir ve bölgelerdeki çevre mücadeleleri ile birleşememesinden kaynaklıdır. 

Bugünün önemli görevlerinden biri de bu alanda dün sokaklarda olduğu gibi, emekten, demokrasiden, doğadan, hayattan yana olan güçlerle birleştirmektir. Sermaye ve onun her türden işbirlikçilerine ve onların zuhur eden politikalarına karşı örgütlü gücün çıtasını yükseltmek zorundayız. Unutmayalım ki; Üstünde yaşadığımız doğa bizlerin ve tüm canlıların yaşam alanları olup; kurdun kuşun hakkı için, yarınlara olan borcumuzu ödemek için, geride yaşanılacak bir dünya bırakmak için daha kararlı ve daha güçlü bir çığlıkta eylemlerimizi birleştirmeliyiz. Hayat sadece bizim yaşadığımız zaman ve mekanla sınırlı değil yarına taşıyacaklarımızla da ilgilidir.

Son Güncelleme: 31.10.2022 23:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakikatın sesi 2022-10-10 21:59:46

Düşünüyorum da bu ilde hiç mi çalışan yok!..Her gün miting var..Mitingsiz gün yok!..Bu miting alışkanlığı nerden geldi? Herhalde bu miting alışkanlığı ideolojilerden geldi.Peki miting yapmakla hangi sorun çözülüyor?..Göç duruyor mu?..işsizlik önleniyor mu?...Çalışın..üretin, istihdam yaratın...patates ekin, soğan ekin ekin ekin....

Avatar
Derdo derdo.. 2022-10-10 21:50:35

Artık madenciler gelmeyecek..göç duracak..işsizlik yok olacak... fakirlik bitecek...Tunceli cennet olacak..Doğal olarak mitingler de bitecek..Ama yine de miting için bir konu bulunur...Ax madenler madenler..Yaşa be miting neymişsin sen?...

Avatar
KALKINMA VE GELİŞME... 2022-10-12 12:04:58

Keşke maden bulunsa bir tana fabrika kurulsa, insanlar çalışsa, göç dursa...Çemişgezek ile Pülümür arası tam 180 km. dağ ...Bu dağlar karın doyurur mu?..Bu dağlar ne işe yarar?.Madenler şehir gelişmesinde ve kalkınmasında önemli katkı yapar...Bu dağların altında ki madenler eğer varsa mutlaka çıkarılmalıdır, istihdam yaratılmalı ki göç ve işsizlik yok olsun..Yoksa yarın kimse bu ilde kalmaz ve gider..

Avatar
Berxudar 2022-10-10 10:23:44

sanki maçoğlunun dışında kimse yürüyüşte yokmuş gibi hep onu görüntülemiş yenidersim muhabiri

Avatar
Heyder 2022-10-13 09:42:25

3.22 de sayım veriyorlar sanki eksik yokmuş der gibi..