banner62
BİST
8.304,83
ALTIN
1.674,40
DOLAR
27,22
STERLİN
33,22
EURO
28,83

Dersim kurumlarından Ubeyde İpek hakkında açıklama

Hem Avrupa'da hem de Dersim'de faaliyet gösteren 15 kurum tarafından Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek hakkında bir açıklama yapıldı.

Yeni Dersim
Yeni Dersim
07 Ekim 2020 Çarşamba 14:01
Dersim kurumlarından Ubeyde İpek hakkında açıklama

Son günlerde ulusal ve yerel basında Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek hakkında çıkan haberlerin ardından yeni bir gelişme daha yaşandı. Hem Avrupa'da hem de Dersim'de faaliyet gösteren 15 kurum, İpek hakkında kamuoyuyla bir açıklama paylaştı. Açıklama şu şekilde;

Eğitime verdiği önem ve eğitim seviyesi en yüksek illerden biri olan Dersim uzun süredir Munzur Üniversitesi rektörünün neden olduğu sorunlarla boğuşmaktadır. Bilim mekânı ve sembolü olması gereken Üniversite ne yazık ki toplumun beklentilerine yanıt olamamış ve kentin tarihi, kültürel, doğal, sosyal yapısına karşı âdete politik bir odak olarak konumlanmıştır.

Politik misyonla rektörlüğüne atanan Ubeyde İpek’le birlikte Munzur Üniversitesi her bakımdan sorunların kaynağı olmuştur. Göreve getirildiği günden bu yana yaptığı yanlış, keyfi ve liyakatsiz uygulamalarla basının gündeminden düşmeyen rektör, Dersimlilerin ve demokrasi güçlerinin tepkisini çekmeye devam ediyor.

Hakkındaki iddialar meclis gündemine taşınan Ubeyde İpek’e dair hiçbir hukuki işlem yapılmaması ve hala görevine devam ediyor olması son derece düşündürücü olup onun belli çevreler tarafından korunduğunu göstermektedir.

Ubeyde İpek tarafından yıllardır yönetilen üniversitede yaşanan, kamusal gündeme dönüşmüş, kronikleşmiş sorunların en göze çarpan örnekleri şöyle sıralanabilir: 

1) Üniversite ilk kurulduğunda, Dersimlilerin büyük beklentileri vardı. Fakat, sonradan adı Munzur Üniversitesi olarak değiştirilen bilim-eğitim kurumu, kenti her alanda geliştirmek yerine, nitelik itibariyle kentin gerisine düşmüş ve dinamiklerinin gelişmesinin önünde engel olmaya başlamıştır. Evrensel bir kavram olan üniversite fikriyatının içeriği boşaltılarak politik, ekonomik, sosyal açılardan kadrolaşmaya kurban edilmiş, cemaat mensuplarına, iktidar partisiyle irtibatlı Elâzığ menşeili ilişki ağlarına rektör eliyle teslim edilmiştir.                                 

2) Dersim’de işsizlik had safhada iken, Munzur üniversitenin bütün kapıları Dersimli gençlere kapalıdır. Dersimli gençlere ve kadınlara layık görülen kadrolar ise temizlik işleri gibi düşük statülü güvencesiz işlerdir. Durmuş Boztuğ (eski rektör) döneminde az da olsa bir denge gözetilerek kadroya alınanlar dışında, Dersim kökenli akademisyenler neredeyse yok denecek kadar azdır. 

Munzur Üniversitesi adeta rektör ve çevresinin iş ve işçi bulma kurumu gibi hareket etmektedir. Rektör İpek tarafından üniversiteye alınan akademisyenlerin büyük çoğunluğu Dersim’e yabancı, Elazığlı sağcı, milliyetçi ve  dinci kimselerden oluşmaktadır. Rektör İpek yandaşlarına/hemşirelerine kadroyu garantilemek için farklı birimlerde eş zamanlı kadro ilanları çıkarmakta, şoförüne, balıkçısına, Fırat Üniversitesi’nde tanıdığı akademisyenlerin yakınlarına sürekli kadro tahsisleri yapmaktadır.    

3) Dersimli veya demokrat akademisyenler arasında da “makbul” akademisyen tipi yaratmakta, kafasına uymayanları da atanmaları gereken üst kadrolara atamamaktadır. Bu amaçla başta Barış İmzacısı akademisyenler olmak üzere imzacı olan olmayan pek çok akademisyen rektör ve yönetim eliyle hukuksuzca ihraç edilmişlerdir. Yıllardır Dr., Öğretim üyesi kadrosu bekleyen Dersimli ya da demokrat akademisyenler ise atanmayarak adeta cezalandırılmaktadırlar. 

4) Munzur Üniversitesi, Dersim halkıyla değil Ensar Vakfı ve diğer dinci vakıflarla iş birliği yapmaktadır. İncelendiğinde üniversite dekanları/müdürlerinin büyük çoğunluğunun Elazığ orijinli  kurumlarla ilişkili olduğu pekâlâ görülebilir. Üniversitede 14 profesör varken, üst düzey görevler için sürekli olarak Fırat Üniversitesi’nden görevlendirme yapmaktadır. Sözgelimi, bir önceki rektör yardımcısı yine Fırat Üniversitesi’nden getirilmiş, süresi dolduğunda üniversitesine dönmüş olduğu halde hala Tunceli Ensar Vakfı’nın başkanlığını yürütmektedir. 

5) Munzur Üniversitesi gerek bina içleri gerekse dış mekanlar açık cezaevini andıracak biçimde kameralarla donatılmıştır. Bu da yetmiyormuş gibi her birimde istihbarat çalışması yürüten askeri personeller (uzman) yerleştirilmişlerdir. Üniversite çalışanlarının her adımı denetlenip gözetlenmektedir. Öyle ki rektör tarafından, çalışanların yatak odalarına kadar dinlenildiği algısı oluşturulmaktadır. Özellikle Dersimli ve demokrat akademisyenlere karşı büyük bir baskı ve yıldırma politikası uygulanarak yandaş akademisyen haline getirilmeye çalışılmaktadır.                                                              

6) Munzur Üniversitesi, Dersim halkını karşısına almış geleneksel devlet politikalarının asimilasyon merkezine dönüştürülmüştür.  Gerek etnik ve inanç kimliklerine yönelik, gerekse doğa ve inanç merkezlerine karşı sürdürülen yıkıcı çalışmalarda önemli bir rol üstlenmiş bulunmaktadır. Sözgelimi Munzur Gözeleri projesi başkanlığını Rektör Ubeyde İpek’in yürüttüğü Fırat Kalkınma Ajansı tarafından yapılmaktadır. Yine Munzur Üniversitesi’nin “nadir toprak elementleri” alanında ihtisaslaşması için büyük bir bütçe ve çaba harcanmış, bakanlıkların devrede olduğu bu ihtisaslaşma kabul ettirilmiştir. Bu da Munzur Üniversitesi’nin maden arama/çıkarma projelerinde de önemli misyon sahibi olduğunu/olacağını göstermektedir.                                 

7) Munzur Üniversitesi’nin bir başka özelliği de sürekli olarak taciz skandallarıyla gündeme gelmesidir. Tacize uğrayanların sesini duyurma ve hak arama çabaları engellenmiş ve taciz nedeniyle hakkında işlem yapılması gereken kişiler rektöre olan yakınlıkları nedeniyle korunmuşlardır. Bu durum hem üniversitenin hem de şehrin kimlik ve kültürüne zarar vermekte, farklı algılar oluşmasına ya da pekişmesine neden olmaktadır. 

Tek yanlı dinci, milliyetçi bir kurum gibi çalışan Munzur Üniversitesi ve rektörü Ubeyde İpek’in Dersim’in tarihi, doğası, inancına karşı sürdürdüğü bu asimilasyoncu, ayrımcı, yıkıcı politikaları ve keyfi yönetimi nedeniyle görevinden alınmalı ve bu uygulamalara son verilmelidir.
 
Munzur Üniversitesi’nin bir eğitim ve bilim mekânı, Dersim’in ise bir Üniversite kenti olması temel düşüncemiz ve isteğimizdir. Ekim 2020
 
Saygılarımızla
 
Dersim Dernekler Federasyonu (DEDEF)

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu
 
Dersim Sanat ve Kültür İnisiyatifi

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu 

Alevi Bektaşi Federasyonu        

Alevi Dernekleri Federasyonu 

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi                                                      

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF)

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA)

Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF)
 
Avrupa Dersim Dernekler Federasyonu (FDG)

Dersim İnşa Kongresi

Dersim Ortak Bellek Derneği Avrupa

Wenge Dersim/Hanover

Son Güncelleme: 27.10.2020 19:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2020-10-08 12:08:02

Munzur üniversitesindeki yanlış uygulamaları biliyoruz.Ancak bu derneklerinde Dersim'e bir yararı yoktur..Çünkü bunlar siyasi dernekler ..Bugüne kadar Dersim için bir şey yapmadılar.Tabela dernekleri.

Avatar
vatandaş 2020-10-08 12:23:51

Munzur üniversitesinin Tunceli ile ilgisi kalmadı...Munzur üniversitesi gelişemedi.Kampüsü bitirilmedi.Daha iyi bölümler açılmadı..Üniversite Tunceli'nin gelişmesi için bir şey yapmadı.Kadroları zayıf..Ancak bu yukarıda adı yazılı derneklerinde Tunceli ile ilgileri yok ve Tunceli nin sorunları ile ilgilenmezler.Çünkü siyasi derneklerdir.Siyaset yaparlar, ideolojilerinin propagandasını yaparlar..Zaten hepsi de dışarda yaşarlar..Bunlar halen siyaset yapar...

Avatar
şixe qal 2020-10-09 23:54:19

Bu derneklerin hepsini toplasanız bir dernek yapmaz.Zaten tabela dernekleri..Çoğunun tabelası da yok..Eski ideolojilerin devamları..hani bu yıkılan sol ideoloji...Bunların Dersim ile ilgileri yok..Zaten dışarda yaşıyorlar..Yeni mi uyandılar?..Munzur üniversitesinin Dersim ile ilgisi yok.

Avatar
Sinan 2020-10-07 21:24:31

Wenge Dersim hanover adında yanlış yazılan bir kurum adı mı var? Yoksa sizmi yanlış yazdınız? Normali "veng" dir.