banner62
BİST
5.380,99
ALTIN
1.358,04
DOLAR
21,51
STERLİN
26,89
EURO
23,16

3 Aralık 2021 Dikkat Balzamik Ay!

Ana Fatma’nın bereketi ve koruması yerine, Medusa’nın laneti…

Yeni Dersim
Yeni Dersim
02 Aralık 2021 Perşembe 00:52
3 Aralık 2021 Dikkat Balzamik Ay!

İnsan-ı Kamil olma üzerine söylenmiş çok önemli bir söz var:
‘Eline, Beline, Diline sahip ol.’

-HACE BEKTAŞ-I VELİ-

Bu sözün bireysel ve toplumsal bazda iki derin anlamı var:

Bireysel anlamda:

Eline sahip ol: hırsızlık yapma.
Beline sahip ol: zina yapma.
Diline sahip ol: kötü söz söyleme. 

Toplumsal anlamda:

Eline sahip ol: "il" yurt ve vatanına sahip çık.
Beline sahip ol: "toprak" toprağına sahip çık.
Diline sahip ol: " lisan" konuştuğumuz dile, lisana sahip çık.

Astrolojik açıdan bu söz incelendiğinde; gerek bireysel gerek toplumsal manada da, her iki içerik bize Ay’ı anlatır. Çünkü AY en temel anlamda içgüdülerimiz ve bunu nasıl ehlileştirmemiz gerektiği ile alakalıdır. Ay’ını bilen, ona sahip çıkıp ehlileştirerek doğru kullanabilen bir kişi; geçmişini bilir; dolayısıyla şu anını ve sonrasında geleceğini şekillendirebilir...

O zaman gelin hep beraber Ay’ın derinliklerine doğru yola çıkalım:

Bir doğum haritasının en önemli enstürmanları Güneş ve Ay’dır. Bunlar ışıklar diye adlandırılır. Güneş benliğimizi temsil ederken, Ay duygularımızı gösterir. Güneş Bolluk ile alakalı iken, Ay Bereket ile ilgilidir.

Astrolojide Güneş haritanın merkez unsuru, sistemin patronudur. Latince ismi Helios’tur. 

Daha sonra Ay gelir. Ay’ın Latince ismi; Kelos’tur; Anın Tanrısıdır. Ay yakın zamanı ve şimdiki zamanı gösterir, andır.  Romalılar Laguna, Hintliler Çantra der. Kendisi ışık üretmediği halde, ciddi bir yansıtıcıdır. Güneş’in ışığını yansıtır. Sistemden gelen enerjinin yeryüzüne derin manada yansıyan yönünü ifade eder. Bereket ve üreme ile alakalıdır. Eski insanlar bunu fark ettikleri için Ay’a bir Tanrıça gözüyle bakmışlardır. Bereket Tanrıçası, Selena, La Luna, Artemis, Aydede gibi isimleri vardır. Tarot kartındaki Azize’nin başında kocaman bir Ay vardır, kutsal dişi sembolüdür. Ve bizim toplumuzda da  Ay, Ana Fatma ile de ilişkilendirilmiştir.

Ay hormonlarımızı, duygularımızı ve hatta derin duygularımızı, bilinçaltını yönetir. Geçmişimizle, bilinçaltımızla, kolektif alanımızla beslendiğimiz yeri gösterir. Dişil enerji, üretim, kadınlar ve anne ile ilgilidir, koruyucudur. Ay, içgüdüsel olarak yöneldiğimiz bizi bu dünyada koruyan tüm yapılardır. Ay haritada hangi burçta ve hangi evde ise içgüdüsel olarak oraya yöneliriz. Ve insan olarak aslında içgüdülerimizi her zaman da kontrol edemeyiz. Burada önem kazanan nokta; farkındalık ve bilinç seviyesinde ne kadar olgun olduğumuzdur. Ve bu da en basit formda, aslında hormonların etkisinden sıyrılabilmemizle alakalıdır. 

Karma astrolojide de AY, ayrıca karma ve dharmayı da gösterir. Aynı zamanda Bir önceki yaşamdan getirilen ‘kişilik özellikleri’ nin çözümlenmesinde yardımcı bir göstergedir. Yani doğum haritasında Ay, içgüdüsel olarak çekildiğimiz alanları ve duygularımızı gösterirken; aynı zamanda, bir önceki hayattaki ana kişilik yapısının izlerini de saklar. GAD (Güney Ay düğümü ) geçmiş kolektif yaşam depomuzdur, Ay ise bir önceki hayatımızdaki ruhumuzun alt yapı taşlarıdır. Bu yapı taşları ilk ve ağırlıklı olarak; çocukluktaki otonom davranışlar ve ebeveyn özellikle anne ile ilişkiler de ortaya çıkar.

Ayın Dünya etrafında ki döngüsü 28,5 gündür. Haritalarda ortalama bir günde 13 derece yol alarak bir burçta yaklaşık 2,5 gün kalır. Yengeç burcunu yöneten Ay, doğum haritasında 4. Ev ile de ilişkilendirilmiştir. Ay Boğa burcunda yücelirken, Akrep burcunda ve Oğlak burcunda zararlı bir pozisyondadır.

Kadınlarda üreme, Ay’a bağlıdır; menstrual döngüsü ortalama 28 gündür ve hormonlarla ilgilidir. Ay nasıl şekil değiştiriyorsa, nasıl fazları varsa bir kadında zaman içerisinde döngüsel olarak şekil değiştirir; genç kız, erişkin kadın, yaşlı kadın gibi. Hormonlar belli bir yaştan sonra azalır. Hormonlarını kontrol etmeye başlayan insanlar Ay’ını kontrol edebilen insanlardır. 
0-14 yaş arası çocuk, 14-28 yaş arası genç, 28-56 yaş arası erişkin ve 56’dan sonra daha bilge zamanlara girilir.

Ay kadınlarda birebir etkiliyken, Erkeklerinde Dişil enerjilerini yönlerini ve tarafları ile alakalıdır. (Dişillik ve Erillik bir cinsiyet kavramı olarak algılanmamalıdır. Her madde ve insan temelde iki enerjiden oluşur; ERİL-DİŞİL. Her erkeğin içinde dişil enerji ve tarafı olduğu gibi; Her kadında da eril enerji ve tarafı vardır. Bu var oluşun ana basamağıdır.)

Ayın fazları vardır. İnsanların çoğu Yeniay ve Dolunay zamanlarıyla ilgilendikleri için Ay’ın diğer fazlarına gereken önemi vermezler. Her ne kadar Ay Dünya’ya bir yüzünü gösterse de, bu yüzün 8 farklı ifadesi yani fazı vardır. Ve aslında insanın duygusal evrim düzeyini de buradan anlayabiliriz. (Kendi doğum haritasındaki ay fazınızı biliyorsanız, kendi duygusal evrim düzeyiniz hakkında da bir ip ucunu yakalamış sayılırsınız.)

Yeniay: Maksadı belirlemek, niyetlenmek

Hilal: Başlamak

İlkdördün: Tezahür, beyan etmek

Kambur Ay: Mükemmelleştirme, düzeltme

Dolunay: Aydınlatmak, açıklamak, ortaya çıkma

Sönen Kambur Ay: Paylaşma, iştirak, kutlama

Sondördün: Değerlendirme, analiz etme, özetleme

Balzamik Ay: Teslimiyet ile alakalıdır.

Tüm Ay fazlarını tek tek açıklamak isterdim ama; Bugüne özel bir konu var: BALZAMİK AY FAZI…
Özellikle bu faz üzerinde yazmak istedim çünkü; Ay ne zaman Yay ve Akrep burcunda Balzamik Faza girse, -özellikle Akrep 26 derecede- bir kadının başı genellikle taciz, tecavüz ve şiddetle belaya giriyor… 

Peki bu saldırıyı yapan kişilerin genel özellikleri neler?

Eril enerjinin yükseldiği, dişil enerjinin baskılandığı bu dönemde; özellikle dişi enerji tarafını reddetmiş; bu alanda travmalarını aşamamış; dengesiz - çünkü bu ret edişle gerçekten enerjisel alan dengesini de bozmuş-, dişil enerjiye önem vermeyen, bu tarafı görmezden gelen; dişil enerjiyi aşağılayarak, hakaret ederek yükseleceğini sanan, kendisine dişil enerjiyi basamak etmiş kişiler tarafından saldırı alabilirsiniz. 

Dikkat edin yukarıdaki açıklamam da kadın – erkek ayrımı yapmıyorum. Dişillik- erillik tamamı ile cinsiyetle alakalı değil pozitif ve negatif kutuplu (iyi – kötü olarak da algılanmaması gereken) bir kavramdır. 

Yani bu saldırıları yapan eril enerjisi çok baskın bir kadın da olabileceği gibi, eril enerjisi çok baskın bir erkek de olabilir.

Bu insanlara çok önemli bir tavsiyem var: Hayatınızda ki dişil enerjinin varlığını, kıymetini ve değerini bilmeyip, bu alanınızı dengelemediğiniz müddetçe; Bolluk olsa da bereketiniz olmaz; çok kazanırsınız belki ama az yersiniz; elinizde birçok vardır, bir müddet sonra yok… Var olmaya çalışırken aslında yok olursunuz…

Ana Fatma’nın bereketi ve koruması yerine, Medusa’nın lanetine maruz kalırsınız…

Ay 4 Aralık 2021 Güneş Tutulması’na kadar Balzamik fazda olacak. Dün terazi burcunda ilerleyen Ay, bugün Akrep burcuna geçti ve dolayısıyla Balzamik fazın tehlikeli derecelerinde, Akrep burcunda ilerleyerek; Yay burcunun 12 derecesinde tutulmaya doğru ilerleyecek. 

Dersimli bir Kadın olarak; göksel bilgi, birikim ve deneyimlerimi; kendi halkıma aktarmak tabiki benim görevim. Bu sebeple 3 Aralık 2021 Gününe dikkat (özellikle sabah saatleri)!!! Aslında Tüm ülke genelinde bu güne dikkat edilmeli!!!

Ay’ın Balzamik Fazı:

Güneş ve Ay arasındaki açı 315 dereceye ulaştığı zaman Balsamik Fazına ulaşmış oluruz. Ay gökyüzünde iyice küçülmeye başlamıştır. Bu Ay fazı Ay'ın iyice küçülerek kaybolmasına ve Yeniay olmasına kadar devam eder. Bu dönem kapanan bir dönemdir. Bu dönemde yaşanan olaylar kontrolümüz dışında gelişir, yeni başlanan işlerden sonuç almak mümkün değildir. Artık Ayın tüm evreleri bitmiştir, son evreye gelmiştir ve bu, artık çürüyen bir Aydır. 

Bu fazda Ay’ın ışığının çok incelmesi, gücünü kaybetmesiyle de alakalıdır. Yani dişil enerji geri çekilirken, aslında Eril enerji kontrolsüzce yükselir. Bu dönemlerde bolluk enerjisi (eril enerji) baskın, ama bereket enerjisi dişil enerji düşük konumda olması sebebiyle mutlaka dengelenmelidir. Bu dengenin bozulduğu zamanlarda migren ve tansiyon sorunları gündeme gelebilir. Yine Ay’ı balzamik olan kadınlarda tansiyon ve migren rahatsızlıkları sıklıkla görülürken; transit Ay’ın bu fazı zamanlarında da bu rahatsızlıkları artabilir.

Balzamik ayda ışık olmadığı için dişil enerjinin korunması da azdır. Bundan dolayı Balzamikte doğan insanlar daha fazla saldırıya uğrar, daha fazla hırsızlık yaşarlar. Cinsel saldırılara, sokaktaki saldırılara çok daha fazla açıktırlar. Aynı zamanda Yay-Akrep burcunda AY Balzamik fazda ise; bu tarz çirkin olaylar daha sıklıkla yaşanır.

Balzamik Ay fazında Akrep ve Yay karışımı özellikler baskın halde olur. Bu faz sonlanmasını, tamamlanmasını istediğiniz işler için aynı zamanda uygun bir dönem olduğunu belirtir. Çünkü Ay küçülüp kaybolmaya başladığı için hayatımızdan çıkarmak istediklerimiz için uygun olacaktır. Alışkanlıklardan vazgeçmek için harekete geçilebilir. Balzamik Ay fazı hangi burçta ve evde ise o burcun özelliklerindeki duyguları ortaya çıkarır.

Balzamik Ay kadınları: Geçmiş ile gelecek arasındaki köprüdür. Bu zamanda doğan insanlar, sekiz aşamalı yaşam döngüsünü bitirmeleri sebebiyle; bu yaşamlarında karmik bir çok olay yaşar. Bu karmik bağların ve olayların bir sonraki yeni döneme devam etmeden önce çözüme ihtiyacı olduğu için; bu yaşamda hayatları çok da kolay geçmez. Bu insanların genellikle psişik yetenekleri belirgindir. Onlar, ileri görüşlü birer vizyonerlerdir. 

Aynı zamanda Ay’ın balzamik fazında kurulan turşu ve sirkeler çok daha lezzetli ve faydalıdır. Ve özellikle bu turşu ve sirkeleri, kendi doğum haritasında Ay’ı balzamik fazda konumlanmış kadınlar bu işte doğal bir yeteneğe sahiptir. 

Ayın enerjisini pozitife çeviren en belirgin element gümüştür. Ayı balzamik ve olumsuz açıları olanlar gümüş kullanmalıdır. Kadınları, kadınlığı temsil eden element gümüştür. Ay taşı ve inci de iyidir, etkilidir. Bu zamanlarda bol bol su tüketip, duş almak da iyi gelir.

Son Güncelleme: 21.12.2021 12:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.